Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i kiedy ma prawo do renty rodzinnej [Porady ZUS]

red
Bożena Wankiewicz z ZUS od lat radzi Czytelnikom „Nowości”
Bożena Wankiewicz z ZUS od lat radzi Czytelnikom „Nowości” Polska Press
Czy można dostawać równocześnie rentę rodzinną i socjalną? Czy po zmianie szkoły traci się prawo do renty? Na te i podobne pytania Czytelników odpowiada Bożena Wankiewicz z ZUS.

Mój syn od piątego roku życia pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Z uwagi na to, że jest dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia, we wrześniu, po ukończeniu 18 roku życia, została mu przyznana renta socjalna. Żeby otrzymywać rentę rodzinną, musi co roku dostarczać zaświadczenia ze szkoły. Rentę socjalną ma przyznaną na trzy lata. Co można zrobić, żeby renta rodzinna była przyznana na taki sam okres jak renta socjalna?

Renta rodzinna może być przyznana nie tylko ze względu na fakt uczęszczania do szkoły. Może być przyznana również z uwagi na istniejącą niezdolność do pracy. Pani syn składając kolejny wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej powinien załączyć do niego dokumentację medyczną i zawnioskować o przeprowadzenie badania orzeczniczego. Lekarz orzecznik na tej podstawie będzie mógł wydać orzeczenie o istnieniu lub nie niezdolności do pracy. W przypadku renty rodzinnej, podobnie jak w przypadku renty socjalnej konieczne jest posiadanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Ważna jest również data powstania tej niezdolności. Jeśli Pani syn otrzyma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, która powstała przed 16. rokiem życia lub później, w trakcie nauki w szkole, ZUS będzie mógł przyznać mu na tej podstawie dalsze prawo do renty rodzinnej. Renta rodzinna będzie przyznana na taki okres, na jaki zostanie orzeczona niezdolność do pracy.

Zobacz też:

Zabójca i gwałciciel Andrzej G., zabójcy Romuald B. i Miłosz P. oraz taksówkarz, który w Nowy Rok odebrał życie pieszym - oto najgłośniejsze procesy i wyroki 2018 roku w Toruniu.Procesy tych czterech mężczyzn i wyroki, które zapadły w 2018 roku, budziły zrozumiałe zainteresowanie opinie publicznej. Niektóre orzeczenia sądów do dziś są dyskutowane. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>tekst: Małgorzata OberlanPolecamy: Oto najlepsze restauracje w Toruniu! Zobacz gdzie warto zjeść!Zobacz także:

Tymi procesami w 2018 roku żył Toruń! Jak ukarano sprawców?


Czy dziecko, które uczy się za granicą, również może nabyć prawo do renty rodzinnej?

Tak. Uprawnienia do renty rodzinnej przysługują również dzieciom kształcącym się za granicą w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkołach wyższych.

Mój syn jest studentem i pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu. W ubiegłym miesiącu miał poważny wypadek. Okazało się, że leczenie będzie trwało bardzo długo i z tego powodu będzie musiał przerwać studia. Co w tej sytuacji stanie się z rentą rodzinną? Czy będzie mógł ją nadal pobierać?
Renta rodzinna przysługuje za okres nauki, więc jeśli syn przerwie studia, ZUS również zaprzestanie wypłaty renty rodzinnej. Ważne jest, żeby w przypadku przerwania nauki niezwłocznie poinformować o tym ZUS. Taki obowiązek spoczywa na każdej osobie pobierającej rentę rodzinną ze względu na naukę. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować powstanie nadpłaty renty rodzinnej, którą później trzeba będzie zwrócić.

Zobacz również:

Komendy w całej Polsce mają problem z naborem nowych mundurowych. Sprawdzamy, na ile trudno jest dostać się do tej formacji, a także co wpływa na zainteresowanie nią.POLECAMY!Na ile znasz gwarę policyjną?Rozpoznasz stopnie w policji?Co może policjant, a czego nie?Zdasz egzamin na policjanta drogówki?W Kujawsko-Pomorskiem przyjęto w tym roku 167 osób, a i tak na obsadzenie czeka jeszcze 146 etatów.    Jeszcze do końca tego roku przyjętych zostanie 70 nowych funkcjonariuszy - wylicza Kamila Ogonowska z zespołu prasowego Kujawsko-Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.Od stycznia do jednostek podlegających komendom w całym Kujawsko-Pomorskiem przyjętych zostało 167 policjantów. Najwięcej funkcjonariuszy z tegorocznego naboru trafiło do komisariatów w komendach miejskich w Bydgoszczy i Toruniu.Jak wynika z danych KWP stan wakatów wczoraj wynosił 144 (prawdopodobnie do końca roku zmniejszy się do 74).

Nabór do policji. Łatwo się dostać? Na jakie podwyżki mogą l...

Uczyłem się zaocznie w Technikum Budowlanym. Okazało się, że ten profil jednak mi nie odpowiada i postanowiłem zmienić szkołę. Udało mi się przenieść do innej szkoły, ale otrzymałem już rentę rodzinną za pierwszy miesiąc nauki. Czy ona mi się należy, czy będę musiał zwrócić pieniądze do ZUS? Czy z powodu zmiany szkoły stracę rentę rodzinną?

Zmiana szkoły nie powoduje utraty prawa do renty rodzinnej. Jednak, żeby móc ją nadal pobierać, powinien Pan najpóźniej do końca miesiąca dostarczyć do ZUS zaświadczenie z nowej szkoły potwierdzające, że jest Pan jej uczniem. Renta zostanie Panu przyznana na taki okres, na jaki szkoła wystawi Panu zaświadczenie. Należy pamiętać, że w przypadku zmiany szkoły bądź przerwania nauki należy o tym niezwłocznie powiadomić ZUS. Renta nie przysługuje bowiem za okresy przerwy w nauce. Natomiast jeśli chodzi o pierwszy miesiąc, to zachowa Pan prawo do wypłaty za ten miesiąc pod warunkiem, że poprzednia szkoła potwierdzi, że był Pan jej uczniem.

Zobacz także:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska