Nasza Loteria

Kto może zostać zwolniony z opłaty sądowej? Jak złożyć wniosek w tej sprawie?

red
Adwokat Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski Grzegorz Olkowski
Pożyczyłem 10 tys. zł sąsiadowi. Mimo upływu terminu zwrotu pożyczki, nie zwrócił mi pieniędzy - skarży się pan Zbigniew. I ma dylemat dotyczacy kosztów sądowych. Dlaczego?

- Skierowałem do niego pisemne wezwanie do zapłaty, które również nie poskutkowało i nie otrzymałem od sąsiada swoich środków. Muszę złożyć pozew do sądu o zapłatę. Opłata sądowa od pozwu od takiej kwoty opiewa na 500 zł. Nie posiadam takiej sumy i przez to nie mogę uruchomić sprawy sądowej. Czy jest możliwość, abym został zwolniony z opłaty sądowej ? - pyta pan Zbigniew.
Odpowiedzi udziela adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia. Po pierwsze uspokaja, że zwolnienie jest możliwe. Pożyczkodawca może złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, w tym z opłaty sądowej. Taki wniosek może złożyć jeszcze przed złożeniem pozwu do sądu lub zawrzeć taki wniosek bezpośrednio w pozwie sądowym.

O zasadności wniosku świadczy trudna sytuacja majątkowa wnioskodawca, który wykluczam obiektywną możliwość poniesienia przez wnioskodawcę kosztów sądowych. Jednym słowem, wnioskodawca musi wykazać przed sądem, że nie stać go – obiektywnie – na opłacenie kosztów.

Polecamy

Do wniosku wnioskodawca ma obowiązek złożyć oświadczenie o swoim stanie rodzinnym, zawodowym i majątkowym. Takie oświadczenie składa się na urzędowym formularzu, który wnioskodawca może odebrać w sądzie lub pobrać ze strony internetowej każdego z sądów, jak i ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

W treści wniosku wnioskodawca powinien podać swój stan rodzinny, ilość osób w gospodarstwie domowy, stan majątku, wysokość dochodów oraz wysokość wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem, ponoszonymi opłata z tytułu pożyczek, kredytów oraz innych zobowiązań. W treści wniosku warto również ująć okoliczności, które rzutują na sytuację majątkową oraz możliwości zarobkowe – np. stan zdrowia, który wyklucza możliwość zatrudnienia lub chorobę, której leczenie jest kosztowne.
Do wniosku warto dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności wymienione we wniosku np. zaświadczenie o wynagrodzeniu, zeznanie podatkowe PIT, odcinek renty/emerytury, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, harmonogram spłaty kredytu oraz inne.

Sąd po rozpoznaniu wniosku wydaje postanowienie, na mocy którego może zwolnić wnioskodawcę w całości lub w części (sąd może dojść do wniosku np. – że wnioskodawca może ponieść opłatę w połowie). Postanowienie to jest zaskarżalne i w ciągu 7 dni od jego doręczenia można wnieść od niego zażalenie do sądu II instancji.
Warto dodać, że w bieżącym roku zmianom uległy wysokości opłat sądowych. Ogólnie podrożały. Szczegółowe stawki znaleźć można na np. na stronach internetowych sądów powszechnych.

Zobacz też:

NowosciTorun

od 7 lat
Wideo

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska