- Skierowałem do niego pisemne wezwanie do zapłaty, które również nie poskutkowało i nie otrzymałem od sąsiada swoich środków. Muszę złożyć pozew do sądu o zapłatę. Opłata sądowa od pozwu od takiej kwoty opiewa na 500 zł. Nie posiadam takiej sumy i przez to nie mogę uruchomić sprawy sądowej. Czy jest możliwość, abym został zwolniony z opłaty sądowej ? - pyta pan Zbigniew.
Odpowiedzi udziela adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia. Po pierwsze uspokaja, że zwolnienie jest możliwe. Pożyczkodawca może złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, w tym z opłaty sądowej. Taki wniosek może złożyć jeszcze przed złożeniem pozwu do sądu lub zawrzeć taki wniosek bezpośrednio w pozwie sądowym.
O zasadności wniosku świadczy trudna sytuacja majątkowa wnioskodawca, który wykluczam obiektywną możliwość poniesienia przez wnioskodawcę kosztów sądowych. Jednym słowem, wnioskodawca musi wykazać przed sądem, że nie stać go – obiektywnie – na opłacenie kosztów.
Polecamy
Do wniosku wnioskodawca ma obowiązek złożyć oświadczenie o swoim stanie rodzinnym, zawodowym i majątkowym. Takie oświadczenie składa się na urzędowym formularzu, który wnioskodawca może odebrać w sądzie lub pobrać ze strony internetowej każdego z sądów, jak i ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
W treści wniosku wnioskodawca powinien podać swój stan rodzinny, ilość osób w gospodarstwie domowy, stan majątku, wysokość dochodów oraz wysokość wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem, ponoszonymi opłata z tytułu pożyczek, kredytów oraz innych zobowiązań. W treści wniosku warto również ująć okoliczności, które rzutują na sytuację majątkową oraz możliwości zarobkowe – np. stan zdrowia, który wyklucza możliwość zatrudnienia lub chorobę, której leczenie jest kosztowne.
Do wniosku warto dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności wymienione we wniosku np. zaświadczenie o wynagrodzeniu, zeznanie podatkowe PIT, odcinek renty/emerytury, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, harmonogram spłaty kredytu oraz inne.
Sąd po rozpoznaniu wniosku wydaje postanowienie, na mocy którego może zwolnić wnioskodawcę w całości lub w części (sąd może dojść do wniosku np. – że wnioskodawca może ponieść opłatę w połowie). Postanowienie to jest zaskarżalne i w ciągu 7 dni od jego doręczenia można wnieść od niego zażalenie do sądu II instancji.
Warto dodać, że w bieżącym roku zmianom uległy wysokości opłat sądowych. Ogólnie podrożały. Szczegółowe stawki znaleźć można na np. na stronach internetowych sądów powszechnych.
Zobacz też:

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?