Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto na Konkurs Interpretacji Teatralnej, a kto na Ogólnopolski Konkurs Recytatorski?

Mirosława Kruczkiewicz
Tak na Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w „Baju Pomorskim” dwa lata temu prezentowała się Zofia Prus
Tak na Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w „Baju Pomorskim” dwa lata temu prezentowała się Zofia Prus Grzegorz Olkowski
Teatr jednego aktora to wielkie wyzwanie dla zawodowych aktorów. Ale podejmują je też młodzi amatorzy!

Nie było chyba roku bez wiersza Jana Brzechwy. Nieśmiertelna jest „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Ale pojawia się też najnowsza literatura - nie tylko dla początkujących czytelników, ale także bardzo poważna. Bo uczestnicy Konkursu Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży mają od sześciu do dziewiętnastu lat.

W tym wyjątkowym konkursie nie chodzi o wyrecytowanie wiersza czy fragmentu prozy, ale o jego teatralną interpretację, o posłużenie się nie tylko głosem, ale i ruchem, gestem, mimiką, o użycie rekwizytu i kostiumu. A wszystko to na prawdziwej scenie obsługiwanej przez fachowców od teatralnej techniki.

Polecamy:
Najlepsze toruńskie restauracje TOP
Mistrzowie parkowania w Toruniu
Skąd się wzięły nasze nazwiska

Pięć kategorii
Do 2 marca Teatr „Baj Pomorski” czeka na zgłoszenia udziału w konkursie. Młodych aktorów amatorów zgłaszać mogą ich przedszkola, szkoły, domy kultury czy kluby osiedlowe, każda placówka najwyżej po dwóch reprezentantów w jednej kategorii wiekowej.

Kategorii jest pięć: 6-7 lat, 8-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat i 16-19 lat. Prezentacja konkursowa w wykonaniu młodszego uczestnika może trwać nie dłużej niż sześć minut, starszego - dziesięć. Organizatorzy wykluczają miniprzedstawienia, które już pokazywano na innych konkursach, przeglądach i turniejach.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

I choć cały konkurs potrwa od 12 do 15 marca, to każda grupa wiekowa występować będzie jednego dnia. Tegoż dnia pozna werdykt jurorów. Nagrody będą dla zwycięzców, a wszyscy uczestnicy dostaną dyplomy. Szczegółowe wymagania związane ze zgłoszeniami można znaleźć w regulaminie konkursu zamieszczonym na stronie internetowej „Baja Pomorskiego” .

Na teatralne zmagania młodych amatorów „Baj Pomorski” zaprasza po raz piętnasty. Są one jednak bezpośrednim następcą podobnego konkursu organizowanego przed laty przez nieistniejący już klub „Elana”. Impreza, początkowo głównie toruńska, swoim zasięgiem obejmuje dziś całe województwo.

Polecamy:
Gwara policyjna - tak nazywają marki aut
Zarobki gwiazd disco-polo
Długie weekendy 2018
Skąd się wzięły nasze nazwiska

Konkurs z historią
Tymczasem Dom Muz przy ulicy Podmurnej czeka na kandydatów do udziału w 63. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Wypełnione karty zgłoszenia (są do pobrania, wraz z regulaminem, na stronie www.woak.torun.pl) można przynieść osobiście albo przysłać mailem lub tradycyjną pocztą do 21 lutego.

Miejskie eliminacje konkursu recytatorskiego odbędą się w Toruniu 2 marca. Konkurs jest imprezą o długiej tradycji i zasłużonej renomie. Składa się z trzech kategorii: recytatorskiej, poezji śpiewanej i teatru jednego aktora.

Pokaz ratownictwa lodowego na jeziorze w Brodnicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska