Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto na starówce zaparkuje za darmo?

Szymon Spandowski
Podczas czwartkowej sesji toruńscy radni zdecydowali m.in., na jakich zasadach z ulg w parkowaniu będą mogli korzystać dziennikarze
Podczas czwartkowej sesji toruńscy radni zdecydowali m.in., na jakich zasadach z ulg w parkowaniu będą mogli korzystać dziennikarze Jacek Smarz
Po długiej dyskusji radni przyjęli wczoraj nowe zasady parkowania w centrum Torunia. Z ostatecznego wyniku zadowolona była nawet opozycja.

Opłaty za postój w podstrefach A i B nie ulegną zmianie, jednak za brak biletu parkingowego będzie trzeba zapłacić o pięć złotych więcej niż dotychczas. Tak zdecydowali w czwartek toruńscy radni przyjmując zaproponowane przez magistrat zmiany w Strefie Płatnego Parkowania.

Najwięcej emocji, co było do przewidzenia, wzbudziła lista tych, którzy będą mogli parkować za darmo. Poza odpowiednio oznakowanymi pojazdami pogotowia gazowego, energetycznego, ciepłowniczego, straży miejskiej itp, znalazły się tam również samochody służące do przewozu osób niepełnosprawnych.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Z takiego przywileju, zgodnie z projektem uchwały, mieliby korzystać także użytkownicy pojazdów z napędem hybrydowym lub elektrycznym, posłowie i senatorowie z okręgu toruńsko-włocławskiego, pracownicy urzędów administracji publicznej korzystających z pojazdów służbowych, prokuratorzy jednostek działających na terenie miasta podczas wykonywania obowiązków służbowych, użytkownicy pojazdów będących własnością przedstawicielstw państw obcych oznaczonych symbolami CD lub CC, czy pracownicy mediów, również podczas wykonywania obowiązków służbowych. W trzech ostatnich przypadkach toruńscy drogowcy mieliby prawo każdemu podmiotowi wydać po jednym zezwoleniu na bezpłatne parkowanie.

- Jeżeli przyjmiemy takie wyjątki, automatycznie pojawi się problem. Jak je egzekwować? - mówi Maciej Cichowicz z opozycyjnego Czasu Mieszkańców, który walczy z nieprawidłowościami w Strefie Płatnego Parkowania. - Przyjmijmy więc zasadę: parkujesz - płacisz.

Zobacz także: Toruń. Postępy prac przy miejskich inwestycjach [ZDJĘCIA]

Opozycja zgłosiła szereg poprawek zmierzających do odchudzenia listy uprzywilejowanych, swoje poprawki zgłosili również radni klubu PiS oraz Konwent Seniorów Rady Miasta. Tylko ta ostatnia zmiana, polegająca na wyłączeniu z listy parlamentarzystów, zdobyła odpowiednią liczbę głosów, aby zostać przyjętą. Poprawki opozycji przepadły, ostateczny wynik głosowania przyjęła ona jednak z zadowoleniem, chociaż jej radni wstrzymali się od głosu.

- Mimo wszystko cieszymy się, że ta uchwała wyruguje dziesiątki, jeśli nie setki samochodów, parkujących do tej pory na przedziwnych zasadach - skwitował Maciej Cichowicz.

Zobacz także: Na Winnicy powstaną wieżowce? [WIZUALIZACJE]

32 kondygnacje, 150 metrów wysokości - tyle może mieć najwyższy wieżowiec jaki dla jednego z deweloperów zaprojektowały dwie toruńskie architektki. Budowla, razem kilkoma innymi miałaby stanąć na Winnicy w Toruniu. Czytaj także: Zamykają Szosę Chełmińską! Miasto czeka komunikacyjny paraliżNa toruńskiej Winnicy gospodarze miasta planują stworzyć jego bardzo nowoczesne nowe centrum. Kilka lat temu swoją wizję tego miejsca opracował i zaprezentował warszawski architekt Czesław Bielecki. Teraz włączyły się do tego również torunianki z Pracowni Architektonicznej A-Symetria. Dla jednego z deweloperów zaprojektowały dwa wieżowce mieszkalne z częścią usługową.Wyższy z budynków miałby 150 metrów wysokości i 32 kondygnacje, niższy 27 kondygnacji i 130 metrów wysokości. Powierzchnia użytkowa obu została oszacowana na 36 tysięcy metrów kwadratowych.To bardzo śmiała koncepcja. Czesław Bielecki również zakładał w tym miejscu budowę kilku wysokich obiektów, jednak od tych proponowanych przez A-Symetrię - znacznie niższych.Polecamy: Prawda czy fałsz? Większość osób odpowiada błędnie [QUIZ]- To nie jest jeszcze żaden konkretny projekt, ale wizja - mówi Agata Kołodzińska, która wspólnie z Anną Trzeciak ten plan przygotowała.Decydujący głos w tej sprawie będzie należał do inwestora - firmy Calor, a wcześniej miejskich planistów, którzy muszą się zgodzić, aby w tym miejscu mogły powstać takie wysokie obiekty.Zobacz także: Miejskie inwestycje w Toruniu

Toruń. Wieżowce na Winnicy? [WIZUALIZACJE]

Radni przyjęli też m.in. plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy Szosie Okrężnej oraz ulicach Gagarina i Krzemienieckiej, który będzie zielonym światłem dla budowy w tym rejonie trzypoziomowego parkingu na 150 samochodów, przeznaczonego dla kierowców, którzy zdecydują się zostawić swoje auto na obrzeżach miasta i do jego centrum dotrzeć pojazdami MZK. A propos tej miejskiej spółki - otrzyma ona wsparcie z budżetu miasta na podwyższenie kapitału, o czym już wcześniej informowaliśmy.

Radni zgodzili się również, aby Toruń udzielił wsparcia finansowego (w sumie 150 tys. zł) poszkodowanej przez nawałnicę gminie Gostycyn.

Polecamy najnowszy magazyn Nowości – 8.09

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska