Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto nam pomoże, kiedy dłużnik się wyprowadził i nie znamy jego adresu?

red.
Kto nam pomoże, kiedy dłużnik się wyprowadził i nie znamy jego adresu?
Kto nam pomoże, kiedy dłużnik się wyprowadził i nie znamy jego adresu? Sławomir Kowalski
- Dłużnik wyprowadził się. Nie znam jego adresu, a chcę wezwać go do zapłaty, a potem pozwać do sądu. Chcę odzyskać swoje pieniądze. Problemem pozostaje jego adres. Co mam robić? - pyta Czytelnik.

- Z takim problemem boryka się nie tylko w Toruniu wielu wierzycieli, którzy chcą odzyskać swoje należności, a nie znają aktualnego adresu dłużnika z uwagi na przykład na zmianę jego miejsca zamieszkania. Problem ten jest poważny, gdyż w pozwie musi być wskazany przez powoda adres dłużnika - podkreśla adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia.

Zobacz także: Toruń. Kamienny ogród między ul. Podmurną a Przedzamczem [ZDJĘCIA]

Gdzie szukać danych?

- Rozwiązaniem będzie uzyskanie aktualnych danych o miejscu zameldowania dłużnika albo braku zameldowania w Polsce z zasobów Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W tym celu niezbędne jest skierowanie wniosku do wymienionej instytucji, sporządzonego na specjalnym formularzu (do pobrania ze strony www.cpd.msw.gov.pl), w którym należy wskazać dane personalne osoby, której adres chcemy ustalić, nasz adres oraz uzasadnioną przyczynę złożenia wniosku.

Zobacz także: Ludzka czaszka przy Szosie Lubickiej. Odnalazły ją dzieci

Motywem złożenia wniosku, uwzględnianym przez w/w Centrum, jest gotowość złożenia pozwu do sądu, który wyłącznie z uwagi na brak adresu dłużnika nie może mieć nadanego biegu. Wniosek podlega opłacie stałej w kwocie 31 zł płatnej bezpośrednio na rachunek bankowy sądu. Warto dodać, że Centrum udziela informacji w formie pisemnej.

Gdy dane się powtarzają

Może zdarzyć się, że w zasobach Centrum mogą widnieć dwie lub więcej osób o takich samych danych personalnych.

- Dlatego istotne jest, by podać we wniosku jak najwięcej znanych nam danych o dłużnika, które pozwolą zawęzić zakres poszukiwań, tj. datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nr PESEL albo dotychczasowy adres zamieszkania - zaznacza adwokat Mariusz Lewandowski.

Kolejno Centrum kieruje do wnioskodawcy pismo, w którym udziela informacji o adresie dłużnika. Może zajść sytuacja, że Centrum przekaże informacje o braku informacji o danej osobie, co znajdzie swój wyraz w odpowiedzi.

Linia na Mokre była od samego początku zelektryfikowana. Tramwaje ruszały sprzed Ratusza Staromiejskiego, tocząc się jednotorowym szlakiem z mijankami. Na pocztówce z pierwszych lat XX wieku widzimy tramwajarza, który przy pierwszej z nich przestawia zwrotnicę.

Toruń i międzygminna komunikacja tramwajowa [archiwalne zdjęcia]

Zobacz także: Właściciele Fortu XI zostali skazani [Zdjęcia]

Takie pismo daje podstawy do złożenia wniosku do sądu o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu - pozwoli to na prowadzenie sprawy. Wniosek do Centrum może złożyć też pełnomocnik - wówczas do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo od którego uiszcza się dodatkowo opłatę w kwocie 17 zł.

Do 2 miesięcy czekania

Mając na uwadze, że Centrum Personalizacji Dokumentów jest instytucją o charakterze centralnym i spływają do niej wnioski z całego kraju, okres oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi na wniosek wynosi do dwóch miesięcy.

Więcej szczegółów na ten temat na stronie internetowej: www.cpd.mswia.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska