Kto za darmo do lekarza?

Mariola Lorenczewska
W Akademickiej Przychodni Lekarskiej można wypełnić druki oświadczeń o prawie do opieki zdrowotnej
W Akademickiej Przychodni Lekarskiej można wypełnić druki oświadczeń o prawie do opieki zdrowotnej Sławomir Kowalski
Pacjenci nadal muszą pisać oświadczenia o przysługującym im prawie do korzystania z darmowej podstawowej opieki zdrowotnej. Ale w przypadku, gdy skłamią, nie będą już musieli zwracać za wizytę. Można też dokonać „wstecznego” zgłoszenia.

Do Akademickiej Przychodni Lekarskiej przychodzi student trzeciego roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przy rejestracji w systemie eWUŚ jego nazwisko wyświetla się na czerwono.W czasie wakacji pracował. Zapomniał o odnowieniu ubezpieczenia.

Dawniej, gdy osoba w takiej sytuacji potrzebowała pomocy lekarskiej i dowiadywała się, że system eWUŚ nie potwierdza jej prawa do świadczeń, aby otrzymać nieodpłatnie pomoc medyczną, musiała podpisać oświadczenie, że jest ubezpieczona. Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia ustalił, że taka osoba nie była zgłoszona do ubezpieczenia, musiała potem zapłacić za leczenie. Teraz NFZ nie będzie „ścigał” za koszty świadczeń udzielonych w podstawowej opiece zdrowotnej. To jedna ze zmian wprowadzonych w opiece zdrowotnej 12 stycznia tego roku.

**

Czytaj też: Koniec procesu Remigiusza Dominiaka**

- Nadal pobieramy od pacjentów oświadczenia - zaznacza Krystyna Kurkowska, kierownik ds administracyjnych w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Toruniu, w skład którego wchodzi APL.- Jeśli dana osoba nie jest ubezpieczona, a zapewni, że jest, NFZ pokryje koszty, ale nie będzie już dochodził roszczeń od pacjenta. Przy czym dotyczy to tylko i wyłącznie kosztów związanych z poradą lekarską u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (koszt samej wizyty i badań finansowanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej).

- Nie obejmuje to wartości refundowanych leków przepisanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - zaznacza Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ.

Inną wprowadzoną przez nowe przepisy zmianą jest abolicja w NFZ. Dopuszcza spełnienie wcześniejszego obowiązku ubezpieczenia z datą wsteczną (dotyczy każdej formy leczenia, w tym szpitalnego i specjalistycznego ambulatoryjnego). W 90 proc. abolicja dotyczy niezgłoszonych do ubezpieczenia na czas członków rodziny. Spełniali warunki bycia ubezpieczonymi (np. żona, mąż osoby ubezpieczonej, uczące się dziecko do 26 lat), ale nimi nie byli, gdyż nie zostali zgłoszeni jako członkowie rodziny. Nie będą musieli zwracać poniesionych przez NFZ kosztów swojego leczenia. Warunkiem jest „wsteczne” zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

- Na razie mieliśmy kilkanaście zgłoszeń - mówi Janusz Janczewski, naczelnik wydziału ds świadczeniobiorców w kujawsko-pomorskim NFZ. - Nie chodzi o składki. Abolicja dotyczy osób, które i tak nie płacą składek. Chodzi o zaległe koszty leczenia poniesione przez NFZ.

**

Przeczytaj także: Gołębie w Toruniu. Dokarmiać czy nie?**

Uzupełnić brakujące zgłoszenia można albo do 30 kwietnia tego roku, albo w ciągu 30 dni od dnia skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej lub też 30 dni od zawiadomienia przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego. Do 90 dni od wejścia w życie przepisów nie będą rozpoczynane lub będą umarzane już wszczęte postępowania (ustalające obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej za lata 2013-2016) pod warunkiem „wstecznego” zgłoszenia.

NowosciTorun

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
boli
Od kiedy w naszym kochanym kraju leczymy się za darmo ? Potworzyli sobie ciepłe dobrze płatne posadki , jak NFZ . Zlikwidować to raz na zawsze .
Z
Zx
Jak do ..... nędzy darmowa? W zębach składki do ZUS, Wydziału Zdrowia, Kasy Chorych, czy teraz NFZ noszę od 32 lat i to nie minimalne deklarowane, ale faktyczne od zarobków a ktoś mi mówi o "darmowej" służbie zdrowia.
Dodaj ogłoszenie