Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Która umowa na czas nieokreślony? [PRAWNIK RADZI]

red
Adwokat Piotr Domański
Adwokat Piotr Domański Jacek Smarz
- Gubię się w nowych przepisach odnośnie umów o pracę. Bardzo proszę o pomoc. Jestem zatrudniona w pewnej firmie i wszystkie umowy o pracę mam na czas określony - opisuje Czytelniczka.

Z Czytelniczką zawarto takie umowy : 24.04.2014 - 23.07.2014 (okres próbny),24.07.2014 - 31.10.2014, 01.11.2014 - 31.12.2017. - Pracodawca zapewnia mnie, że po 31.12.2017 będę miała kolejną umowę. Czy będzie to już umowa na czas nieokreślony? Jeśli nie - kiedydokładnie nabędę prawo do umowy na czas nieokreślony? - pyta torunianka. Zawiłości prawne objaśnia Piotr Domański, adwokat z Torunia.

25 lipca 2015 roku uchwalono przepisy nowelizujące Kodeks pracy w celu szerszej ochrony pracowników zatrudnionych na podstawie umów terminowych. Przepisy te weszły w życie z dniem 22 lutego 2016 roku. Przed nowelizacją przepisy przewidywały przekształcenie się z mocy prawa trzeciej kolejnej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony, jeżeli przerwy między nimi nie przekraczały miesiąca.

Czytaj też: Zdewastowane miejsca

Obecnie sytuacja wygląda znacznie korzystniej z punktu widzenia pracownika. Okres zatrudnienia na podstawie terminowych umów o pracę między tymi samymi stronami od dnia 22 lutego 2016 roku nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy, a łączna liczba zawieranych umów nie będzie mogła przekroczyć trzech.

Tym samym na podstawie znowelizowanych przepisów, od kolejnego dnia zatrudnienia po upływie 33 miesięcy lub z dniem zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony pracownik będzie uważany za zatrudnionego na czas nieokreślony.

Ustawodawca wprowadził jednak przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi, do umów terminowych, które trwają w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej stosuje się przepisy w nowym brzmieniu. Jednakże, do okresu zatrudnienia określonego w znowelizowanych przepisach wlicza się te przypadające od dnia ich wejścia w życie, a trwająca w tym czasie umowa na czas określony uważana jest za pierwszą (lub jeżeli została zawarta jako druga w rozumieniu tego przepisu w dotychczasowym brzmieniu - za drugą umowę terminową).

Przeczytaj także: Miejsc w przedszkolach nie zabraknie

Odnosząc powyższe rozważania do Pani sytuacji, wskazać należy, że do 33 - miesięcznego okresu zatrudnienia będzie zaliczany okres po dniu 22 lutego 2016 roku. Tym samym, w przypadku zawarcia z tym samym pracodawcą kolejnych umów na czas określony, umowa taka traktowana będzie jako umowa na czas nieokreślony od dnia 23 grudnia 2018 roku.

W świetle znowelizowanych przepisów umowa o pracę, na podstawie której jest Pani obecnie zatrudniona, jest drugą zawartą umową terminową. W związku z tym pracodawca ma możliwość zawarcia z Panią jeszcze jednej umowy tego samego rodzaju. Dopiero kolejna, tj. czwarta umowa będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska