Które gmachy opuści Sąd Rejonowy w Toruniu i co się z nimi stanie? Miasto odzyska budynek przy ul. Młodzieżowej 31

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Przy ul. Mickiewicza działa Wydział Gospodarczy. Jacek Smarz
Obecnie wydziały Sądu Rejonowego w Toruniu mieszczą się w 5 budynkach, w różnych częściach miasta. Po przeprowadzce do nowej siedziby na placu Zwycięstwa sąd niektóre zwolni. Co się z nimi stanie? Kto je zajmie?

Zobacz wideo: 500 Plus jednak bez waloryzacji? Takie są plany rządu.

Nowy gmach Sadu Rejonowego w Toruniu przy placu Zwycięstwa jest już prawie gotowy. Ostateczny finał prac zapowiedziano na połowę lipca br. Potem przyjdzie czas na przenosiny poszczególnych wydziałów sądowych. Obecnie działają one w 5 lokalizacjach. Co się stanie z gmachami, które zostaną opuszczone? Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich.

1.Siedziba główna: ulica Fosa Staromiejska 12-14

Na starówce, przy ul. Fosa Staromiejska 12-14 działają wydziały karne i Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Toruniu. To również siedziba władz sądu oraz miejsce pracy oddziałów takich jak administracyjny, gospodarczy, kadr i innych. Ten zabytkowy gmach, wybudowany w latach 1898-1900 w stylu neogotyckim, to własność Skarbu Państwa. W trwałym zarządzie ma go sąd, a zatem może nim dysponować.

Które gmachy opuści Sąd Rejonowy w Toruniu i co się z nimi stanie? Więcej w poniższej galerii:

Ten gmach najprawdopodobniej przekazany zostany do użytku Sądowi Okręgowemu, który przeniesie tam niektóre wydziały. Które i kiedy to się stanie? Precyzyjnych informacji na razie brak. - Decyzja w sprawie przekazania tego budynku podjęta zostanie w późniejszym terminie - przekazuje Krzysztof Dąbkiewicz, wiceprezes Sądu Rejonowego w Toruniu.

Przypomnijmy, że gmach na starówce powstał na przełomie XIX i XX wieku na potrzeby ówczesnego pruskiego Sądu Okręgowego (Königliches Amstgericht), a zaprojektował go Julius Habicht. Powstał on na zapleczu zbudowanego w 1870 roku obecnego Sadu Okręgowego i Aresztu Śledczego. Od powstania do chwili obecnej nieprzerwanie służy wymiarowi sprawiedliwości.

2.Duży gmach przy ul. Młodzieżowej 31 wraca do miasta

Przy ul. Młodzieżowej 31 mieści się wydział cywilny oraz KRS. Obszerny, kilkukondygnacyjny budynek jest własnością gminy miasta Toruń. W związku z przeprowadzką umowa użyczenia go sadowi zostanie rozwiązana i miasto będzie mogło swobodnie dysponować nieruchomością.

Czynione są przymiarki do przeniesienia pod ten adres tych jednostek Urzędu Miasta Torunia, które obecnie mieszczą się na peryferiach i/lub mają najtrudniejsze warunki lokalowe - tyle zdradzić może na razie Łukasz Kowalkowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

O jakie wydziały czy jednostki miejskie może chodzić? Może o Wydziały Zdrowia, Edukacji, Sportu i Turystyki mające siedzibę przy ul. Fałata? A może o ZGM czy MZD, urzędujące obecnie daleko od centrum, bo przy ul. Grudziądzkiej 159, a do tego w niezbyt dobrych warunkach? Nieoficjalnie w magistracie dowiedzieliśmy się, że urzędnicy niedawno dokonali tzw. wizji lokalnej przy ul. Młodzieżowej 31 i opracowują warianty wykorzystania tego gmachu. Żadne konkretne decyzje jednak jeszcze nie zapadły.

Dodajmy, że gmach jest obszerny (parter, trzy piętra i piwnice, w których obecnie są archiwa) oraz dobrze zlokalizowany. Kłopot, jak wszędzie prawie w centrum miasta, jest tu jednak z parkingiem. Budynek dysponuje tylko kilkoma miejscami postojowymi.

3. Lokale przy ul. Mickiewicza 10/16 wrócą do państwa

W gmachu przy ul. Mickiewicza 10/16 działa obecnie Wydział Gospodarczy Sadu Rejonowego Torunia. Ta nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa. Umowę użyczenia pomieszczeń sądowi zawarł prezydenta Torunia, jako reprezentant (starosta) państwa w ternie. Po przeprowadzce i ta umowa zostanie rozwiązana.

Kto zajmie zwolnione pomieszczenia? - Przeznaczone zostaną na potrzeby któregoś z urzędów podległych państwu - zdradzają urzędnicy.

4.Kamienica przy ul. Piastowskiej 7

Blisko starówki, w kamienicy przy ul. Piastowskiej 7, pracują dziś: Wydział Rodzinny i Spraw Nieletnich oraz Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Kamienica jest własnością Skarbu Państwa oddana w trwały zarząd sądowi. Ten już zdecydował o jej przyszłym zagospodarowaniu. Jak przekazał nam wiceprezes sadu Krzysztof Dąbkiewicz, na ulicę Piastowską przeniosą się w przyszłości kuratorzy sądowi.

Dodajmy, że kamienica wzniesiona w roku 1909 jakiś czas temu przeszła remont. Godnie prezentuje się i od zewnątrz, i od środka. Przed wojną mieścił się tutaj Hotel Dworcowy (obok jest kolejowy Dworzec Miasto), a w latach 50/60 XX wieku była siedziba Domu Studenckiego nr 4. Później działał tu m.in. dom kultury.

5.Kuratorzy zwolnią adres Rejtana 2-4

Ostania, piąta lokalizacja sądowa w Toruniu to adres ul. Rejtana 2-4. Sąd Rejonowy rozwiąże umowę na użyczenie zajmowanych tu pomieszczeń przez zespoły kuratorskiej służby sądowej. Kto je zajmie, nie wiemy. Do tematu będziemy wracali.

WARTO WIEDZIEĆ:

Budowa gmachu nowego Sądu Rejonowego w Toruniu ma zakończyć się planowo w lipcu br. Jego adres brzmieć będzie: ulica Warneńczyka 1. Faktycznie jednak wzniesiony został na placu Zwycięstwa i tak najczęściej nową lokalizację określają dziś mieszkańcy.

Trwają już ostatnie prace wykończeniowe i instalacyjne wewnątrz oraz roboty przed gmachem. Po przeprowadzce z 5 różnych lokalizacji w mieście działać tu będą wszystkie wydziały sądu rejonowego. To z pewnością będzie wielką wygodą dla interesantów, pracowników Temidy oraz prawników, prokuratorów, policjantów, kuratorów.

Jak się będzie parkowało przy nowym gmachu? Wiadomo, że przy samym sądzie miejsc parkingowych będzie łącznie 129: wśród nich 97 na parkingu podziemnym oraz 32 na parkingu zewnętrznym. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu wylicza jednak, że w okolicy stworzył ponad 400 miejsc, w pięciu lokalizacjach. - To ul. Wały Gen. Sikorskiego (na tyłach X LO), ul. Grudziądzka 53, ul. Grudziądzka 62 (w tym miejscu będą powstawały kolejne), przy placu biskupa Chrapka i między ul. Gregorkiewicza a placem Pokoju Toruńskiego - przekazuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie