Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty: - W tym roku szkolnym będą duże zmiany

Grażyna Rakowicz
W Kujawsko-Pomorskiem we wszystkich szkołach nowy rok szkolny rozpocznie 283 551 uczniów, w tym 5 675 z Ukrainy. Do końca wakacji jest jeszcze trochę czasu stąd spodziewamy się, że uczniów z Ukrainy jeszcze przybędzie i będzie ich więcej, niż w poprzednim roku szkolnym.
W Kujawsko-Pomorskiem we wszystkich szkołach nowy rok szkolny rozpocznie 283 551 uczniów, w tym 5 675 z Ukrainy. Do końca wakacji jest jeszcze trochę czasu stąd spodziewamy się, że uczniów z Ukrainy jeszcze przybędzie i będzie ich więcej, niż w poprzednim roku szkolnym. Arkadiusz Wojtasiewicz
Każdy dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić naukę zdalną - jeśli uzna, że jest taka potrzeba ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Wcześniej musi jednak uzyskać opinię Sanepidu i zgodę organu prowadzącego - mówi w rozmowie z „Gazetą Pomorską” Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty w Bydgoszczy.

Jak kujawsko-pomorskie szkoły przygotowują się do nadchodzącego roku szkolnego?
Zacznę od tego, że nauka we wszystkich szkołach – także w regionie, będzie prowadzona w trybie stacjonarnym, ale każdy dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić naukę zdalną - jeśli uzna, że jest taka potrzeba ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Wcześniej musi jednak uzyskać opinię Sanepidu i zgodę organu prowadzącego. Co do miejsc w szkołach ponadpodstawowych, to powiaty w naszym województwie przygotowały wystarczającą ich liczbę. Po pierwszym etapie rekrutacji, na 378 uczniów nieprzyjętych do żadnej szkoły czekało 820 miejsc, w rekrutacji uzupełniającej. Z danych, z 16 sierpnia wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem we wszystkich typach szkół, nowy rok szkolny rozpocznie 283 551 uczniów, w tym 5 675 z Ukrainy. Do końca wakacji jest jeszcze trochę czasu stąd spodziewamy się, że uczniów z Ukrainy jeszcze przybędzie i będzie ich więcej, niż w poprzednim roku szkolnym. Jednak, bez względu na liczbę gwarantuję, że wszyscy będą przyjęci. Ci, którzy znają język polski będą mogli uczyć się w oddziałach podstawowych, pozostali – w oddziałach przygotowawczych.

A jak duże są wakaty wśród nauczycieli?
Obecnie, w naszym kuratoryjnym banku ofert pracy mamy 443 wakaty, czyli 1 proc. liczby wszystkich nauczycieli w regionie. Największe braki mamy wśród psychologów – potrzeba ich 63, także wśród nauczycieli przedmiotów zawodowych – tu brakuje 39. Poszukujemy 31 nauczycieli wychowania przedszkolnego i 27 języka angielskiego. Są braki wśród nauczycieli matematyki (20), informatyki (19), języka polskiego (17) i fizyki (15). Tam, gdzie wakat jest zaledwie kilkugodzinny - problem z pewnością zostanie rozwiązany szybko, poprzez przydzielenie godzin ponadwymiarowych innym nauczycielom. Trudniej będzie, gdy wakat ten będzie wynosił co najmniej 18 godzin. Takich, na szczęście jest poniżej 50 proc. wszystkich wakatów, bo 192. Dyrektorzy mają czas do 1 września, aby te braki uzupełnić. W skrajnie trudnej sytuacji, kurator może wydać zgodę na zatrudnienie nauczyciela nie mającego stosownego wykształcenia lub kwalifikacji.

Resort edukacji wprowadza obowiązek, aby w szkołach był obecny pedagog specjalny. Będzie?
Tu możemy spodziewać się pewnych problemów, bo - pedagog specjalny, to zupełnie nowe stanowisko nauczyciela i trudno w tej chwili powiedzieć, ilu z nich spełnia kwalifikacje określone w tym rozporządzeniu. Dodam, że samo rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane a jego projekt, jest znany dopiero od 1 sierpnia.

W tym roku szkolnym pierwszy raz odbędzie się tzw. nowa matura. Będzie trudniejsza czy łatwiejsza?
Będzie trudniejsza od tych z ostatnich lat - głównie dlatego, że powróci obowiązkowa część ustna z języka polskiego i języka obcego, nowożytnego. Dodatkowo zmieni się formuła matury. Egzamin ustny będzie trwał 30 minut z czego 15 minut będzie przeznaczone na przygotowanie się ucznia, a drugie 15 minut - na odpowiedź i rozmowę z zespołem egzaminującym. Poza tym trzeba będzie też przystąpić do egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu dodatkowego, na poziomie rozszerzonym (bez progu zdawalności).

W szkołach pojawi się nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”. Czy jego wdrożenie wymaga szczególnych przygotowań?
Nie. Tego nowego przedmiotu będą uczyć nauczyciele wykształceni w tym kierunku, z kwalifikacjami do nauki historii i wiedzy o społeczeństwie. Oczywiście najpierw muszą zapoznać się z podstawą programową tego przedmiotu i wybrać podręcznik.

Jak, po zmianie podstawy programowej przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” wyglądają przygotowania do jego organizacji w szkołach? Od września znajdzie się w niej więcej elementów związanych z przysposobieniem obronnym.
Przypomnę, że przedmiot ten jest realizowany obowiązkowo w klasie VIII szkoły podstawowej i w klasie I, szkół ponadpodstawowych. To godzina tygodniowo. Jego dotychczasowe cele i treści nauczania uzupełniono o kwestie związane z obronnością państwa jak nabycie umiejętności strzelectwa oraz o przygotowanie uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami, wywołanymi działaniami wojennymi. W przypadku szkolenia strzeleckiego na poziomie szkoły podstawowej będą to wyłącznie zajęcia teoretyczne, dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych obejmą one podstawy strzelania z częścią praktyczną, do której będzie wykorzystywana broń kulowa, pneumatyczna, także repliki broni strzeleckiej (ASG), strzelnice wirtualne albo laserowe. W powiatach, w przypadku szkół ponadpodstawowych w których nie będzie dostępu do wymienionych rodzajów strzelnic, edukacja ta będzie obowiązkowa od roku szkolnego 2024/2025. Do tego czasu szkoły te będą mogły prowadzić zajęcia z „Edukacji dla bezpieczeństwa” m.in. dzięki realizowanemu, od 2019 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej programowi „Strzelnica w powiecie”.

Natomiast zwolnienia z WF-u będą na innych zasadach...
Do tej pory nieobecność uczniów na lekcjach w-fu była w szkołach zmorą, bo często rodzice ulegali presji swoich dzieci i zabiegali o zwolnienia z tego przedmiotu dla nich, na cały rok szkolny. Teraz też będzie możliwe pozyskanie na tak długo tego zwolnienia, ale o tym będzie decydował nie lekarz rodzinny - lecz specjalista. Oczywiście, to krótkoterminowe zwolnienie lekarskie na przykład na tydzień, będzie dalej mógł wystawić lekarz rodzinny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty: - W tym roku szkolnym będą duże zmiany - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska