Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorski Szlak Wisły. Są pomysły, by na rzece dużo się działo

Krzysztof Lietz
Konferencja "Kujawsko-pomorski szlak Wisły" odbyła się w Przystani Toruń
Konferencja "Kujawsko-pomorski szlak Wisły" odbyła się w Przystani Toruń Agnieszka Bielecka
Co trzeba zrobić, aby na Wiśle panował ruch turystyczno-rekreacyjny - by pływało po niej więcej małych statków, łodzi, kajaków czy żaglówek, by była atrakcyjnym miejsce wypoczynku?

Zobacz wideo: Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy.

od 16 lat

Na te i wiele innych pytań związanych z przywróceniem Wisły nie tylko mieszkańcom nadwiślańskich miejscowości, debatowano w czwartek 23 lutego na konferencji „Kujawsko-Pomorski Szlak Wisły” zorganizowanej w Toruniu przez Nadwiślańską Organizację Turystyczną.

"Wisła to ogromna szansa dla turystyki"

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji, które mają duży wpływ na to, co się nad rzeką buduje i co w niej pływa, z prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" Krzysztofem Wosiem na czele.

- Budujmy silne lobby na rzecz pełnego wykorzystania Wisły, bo przez lata Toruń i inne miasta odwróciły się od niej - stwierdził na wstępie wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

Wicewojewodzie wtórował poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, a obecnie przewodniczący Rady ds. Rolnictwa przy Kancelarii Prezydenta RP.

Polecamy

- Wisła to ogromna szansa dla turystyki. Jestem zwolennikiem uregulowania jej. Czas zakończyć głupi spór z organizacjami ekologicznymi o zagospodarowanie Wisły - mówił poseł Ardanowski.

W tym kontekście poseł nawiązał też do planowanej budowy zapory wodnej na Wiśle w Siarzewie poniżej Nieszawy. Jego zdaniem będzie ona najnowocześniejszym stopniem wodnym na świecie. Poseł dodał, że absurdem jest postulat rozebrania tamy we Włocławku.

Do wywołanej przez posła Ardanowskiego budowy tamy w Siarzewie odniósł się Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich.
- Inwestycja ta jest w tej chwili w „procedurze środowiskowej”. Po różnych odwołaniach sprawa wróciła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ma ono się z tym uporać do końca marca - wyjaśnił prezes Woś.

Prezes Woś przyznał też jednak, że w ogłoszonym przetargu na projekt tamy w Siarzewie nie udało się wyłonić wykonawcy, bo - jak to określił – obserwujemy pewną lukę pokoleniową jeśli chodzi o kadrę projektową w tej materii.

Nowe przystanie nad Wisła: także w Toruniu i okolicy

Jak stwierdzili jej organizatorzy konferencji, niezależnie od tego, jaka koncepcja zagospodarowania Wisły zwycięży, z kaskadą czy bez niej, turystyka na wodzie i nad wodą powinna się rozwijać.

- Niezależnie od wszystkiego wraca życie nad Wisłę – mówił Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej. - Dla jego zintensyfikowania potrzebne są m.in. przystanie co 4-5 kilometrów. W województwie kujawsko-pomorskim zaproponowaliśmy dla nich 53 lokalizacje.

W powiecie toruńskim przystanie mogłyby powstać np. we Włęczu, Łegu-Osieku, Otłoczynie, Silnie, Złotorii, kilka w Toruniu - w tym przy plaży przy zamku dybowskim, w Wielkiej Nieszawce czy Górsku.
[polecane]24471035,24465913;1;Polecamy[/polecane]
Przedstawiciele Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaapelowali do wójtów nadwiślańskich gmin o rozpatrzenie możliwości wybudowania takich przystani i zadeklarowali pomoc organizacyjną.

Zmiany dla Wisłą: są na to pieniądze

Skąd brać na to fundusze wskazał z kolei Marcin Drogorób, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

- Zachęcam samorządy do składania wniosków w programie „Kujawsko-pomorska infrastruktura sportowa”. Co prawda, w tym roku nabór zamykamy 24 lutego, ale w przyszłości jest to dobre źródło finansowania małych projektów takich jak pomosty pływające, wiaty, stojaki dla rowerów czy kajaków. Jeśli chodzi o większe projekty, to zachęcam do uważnego przestudiowania programów funduszy europejskich dla Kujaw i Pomorza, gdzie w tzw. Priorytecie 5 są zapisane fundusze na infrastrukturę turystyczną. Z tego mogą korzystać nie tylko samorządy, ale i stowarzyszenia - mówił dyrektor Drogorób.

Polecamy

O konkretnych projektach i budowie pomostów na wodach płynących mówił Przemysław Preiss, zastępca dyrektora ds. hydrotechnicznych w firmie Eebud. Nie wchodząc w szczegóły dyskusji, jaka się po jego wystąpieniu wywiązała, wynika, że proces inwestycyjny zmierzający do pobudowania solidnego pomostu, przy nadzwyczaj sprawnym załatwianiu wszystkich papierkowych formalności, trwa przynajmniej 18 miesięcy!

Z tego wziął się apel kolejnego prelegenta, prezesa Fundacji „Wolna Wisła” Jakuba Gołębiewskiego, głównie do samorządowców. Chciałby, by spróbowali oni zaktywizować miejsca, gdzie takie przystanie miałyby powstać. Byłoby źle, gdyby gdzieś powstała jakaś infrastruktura turystyczna, a nic by się tam nie działo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska