Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. 16-latek wziął ze strzelnicy nabój na pamiątkę. Po dwóch latach miał proces przed sądem!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
pixabay (wszystkie fot.)
16-letni uczeń technikum, chcący zostać zawodowym żołnierzem, wziął ze strzelnicy nabój na pamiątkę. Przez półtora roku trzymał go jako ozdobę na regale. Sprawa zrobiła się bardzo poważna, gdy przypadkowo odkryli to policjanci... Po dwóch latach chłopak stanął przed sądem.

CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

od 16 lat

Bartosz S. kończy technikum i planuje studiować - chce zostać zawodowym żołnierzem. W wojskowości i militariach rozmiłowany jest od dziecka. Ta pasja i jeden niemądry postępek doprowadziły go... przed oblicze Sądu Rejonowego w Chełmnie. Za sprawą determinacji miejscowej policji i prokuratury stanął przed nim oskarżony o posiadanie bez zezwolenia niebezpiecznej amunicji (art. 263 par. 2 kk). Groziło mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia!

W czerwcu br. nastolatek usłyszał wyrok - na razie nieprawomocny. Sędzia Agata Makowska-Boniecka umorzyła wobec niego całe postępowanie karne z uwagi na niską szkodliwość społeczna czynu. Cała historia jest jednak pouczająca i może być przestroga dla młodych pasjonatów militariów.

Jeden nabój wziął sobie na pamiątkę i trzymał na półce. Jak odkryli go policjanci?

W roku 2020 Bartosz S. jako 16-letni wówczas uczeń technikum, uczestniczył w zajęciach na strzelnicy. - Wykorzystałem moment, gdy prowadzący szkolenie coś tłumaczył innemu uczestnikowi strzelania i w trakcie ładowania broni, z której mieliśmy strzelać wziąłem 1 sztukę amunicji — tylko i wyłącznie na pamiątkę — to był nabój od karabinu AK 47. Bardzo tego żałuję. Nie wiedziałem, że posiadanie 1 sztuki amunicji jest zabronione. Jestem jeszcze młody, wszystkiego nie wiem - to nauczka na przyszłość - tłumaczył śledczym nastolatek.

Nabój przez 1,5 roku stał sobie na półce w pokoju chłopaka jako ozdoba i pamiątka. Jak to się stało, że "odkryli go" policjanci? Otóż jesienią 2021 roku w Chełmnie prowadzone było postępowanie o zniszczenie elewacji pewnych budynków. Jednym z podejrzewanych o wymalowanie graffiti był właśnie Bartosz S. Ostatecznie całą sprawę umorzono, bo właściciel nieruchomości wycofał wniosek o ściganie.

Polecamy

To przy okazji tej sprawy jednak mundurowi odwiedzili mieszkanie rodziny Bartosza S. Stało się to dokładnie 14 grudnia 2021 roku. Wtedy też "odkryli" na półce opisywany nabój. Z tego odkrycia zrobiła się poważna sprawa: akt oskarżenia i sprawa w sądzie o przestępstwo, za które grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Śledczy ustalili bowiem za sprawą opinii biegłego, że wspomniany nabój do karabinu AK 47 (sprawny) to amunicja szczególnie niebezpieczna.

Ze szkoły go nie usunięto, a sąd umorzył sprawę. Za wszystkie wydatki zapłacą podatnicy

Sprawą zajmował się II Wydział Karny Sądu Rejonowego w Chełmnie. W czerwcu br. ogłosił wyrok, na razie jeszcze nieprawomocny. Sędzia Agata Makowska-Boniecka umorzyła całe postępowanie karne z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu.

Sędzia w uzasadnieniu zaznaczyła, że oskarżony wszedł w posiadanie naboju jako 16-latek, pasjonata wojskowości. Nie miał złych intencji, nie planował niczego złego. W szkole sprawa się wydała, ale nie został usunięty z listy uczniów. Karanie go byłoby bezcelowe. Tym bardziej że zrozumiał swój błąd i wyraził skruchę. Poza tym skazanie i kara mogłyby zniweczyć jego edukacyjne i zawodowe plany.

Polecamy

-Posiadanie jednej sztuki naboju miało dla niego znaczenie tylko i wyłącznie kolekcjonerskie, pamiątkarskie z racji żywego zainteresowania tematyką militarną. Dowodem powyższego jest fakt, iż nabój leżał od ponad półtora roku na półce w jego pokoju. Gdyby posiadaniu tego naboju towarzyszyła motywacja działania stanowiącego zagrożenie dla porządku publicznego z pewnością chciałby go ukryć, aby nie narażać się na zainteresowanie otoczenia, a tym samym ujemne konsekwencje prawne. Ponadto takie ukierunkowanie działań oskarżonego wiązać by się musiało z posiadaniem większej ilości amunicji, w tym broni, a tego w niniejszej sprawie brak - podkreśliła uzasadniając wyrok sędzia Agata Makowska-Boniecka.

Decyzją sądu nabój ma zostać zniszczony. Kosztami procesowymi natomiast obciążony ma zostać Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy. Wyrok jest nieprawomocny. Wraz z uzasadnieniem opublikowany został na Portalu Orzeczeń Sądowych.

WAŻNE. Z uzasadnienia wyroku: malowanie graffiti nie ma znaczenia dla sprawy naboju

*"Podnoszona przez prokuratora okoliczność, że występowały sygnały o posiadanych przez oskarżonego wcześniejszych problemach z prawem w związku z namalowaniem na ścianach graffiti i prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu karnym nie mogło mieć żadnego znaczenia z punktu widzenia oceny karygodności jego czynu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że nie wpływają na stopień społecznej szkodliwości czynu okoliczności, które są związane ze sprawcą. To czyn ma być karygodny. Nie są zaś istotne dla oceny stopnia społecznej szkodliwości czynu okoliczności związane wyłącznie z jego osobą" - czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

WARTO WIEDZIEĆ. Za takie przestępstwo grozi więzienie:

*Art. 263 par. 2 Kodeksu karnego mówi, że: "Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8"

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska