Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie. 220 mln zł na rewitalizację miast w regionie

Lucyna Budniewska
W poprzednich latach z funduszy unijnych na rewitalizację skorzystały 32 miasta w regionie. Na zdjęciu pomost nad jeziorem w Chełmży.
W poprzednich latach z funduszy unijnych na rewitalizację skorzystały 32 miasta w regionie. Na zdjęciu pomost nad jeziorem w Chełmży. Jacek Smarz
Kolejny etap rewitalizacji miast w kujawsko-pomorskim będzie realizowany do 2020 roku. Z funduszy mają szansę skorzystać nie tylko lokalne samorządy i instytucje.

Odnowione rynki, ulice i kamienice, przywrócone lokalnym społecznościom tereny poprzemysłowe oraz nowe funkcje dla niszczejących dotąd gmachów - to dotychczasowe efekty programów rewitalizacji miast w regionie. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 projekty z zakresu rewitalizacji mogą realizować wszystkie miasta, a także społeczności lokalne na terenach wiejskich. Tylko w puli środków przeznaczonych dla miast, samorządowe władze województwa zarezerwowały na ten cel około 220 milionów złotych.

Warto przeczytać: Stowarzyszenia mieszkańców mają moc

Jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, pieniądze trafią m.in. na przebudowę i modernizację budynków w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji społecznych, gospodarczych i kulturalnych. Skorzystają samorządy, instytucje, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły a także partnerzy publiczno-prywatni. Szczególny nacisk będzie położony na powiązanie projektów inwestycyjnych z działaniami „miękkimi”, których celem jest rozwiązywanie problemów społecznych.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej na lata 2007-2013 lokalne programy rewitalizacji realizowały 32 miasta w regionie. Przeprowadzono m.in. zmiany Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, przebudowę ulicy Mickiewicza w Toruniu, rewitalizację Starego Miasta we Włocławku oraz centrum Inowrocławia, przystosowano do nowych funkcji rekreacyjno-turystycznych strefę nadrzeczną w Grudziądzu, zagospodarowano teren nad jeziorem w Chełmży, odnowiono plac Wolności w Tucho-li i zrewitalizowano plac Jana Pawła II w Wąbrzeźnie.

Fundusze na rewitalizację

- Pieniądze na realizację programów rewitalizacyjnych pomogły odmienić oblicza kujawsko-pomorskich miast. Teraz tego rodzaju wsparcie jest dostępne również dla społeczności na terenach wiejskich. Chodzi nie tylko o odnowę infrastruktury, ale przede wszystkim o pomoc w kompleksowym rozwiązywaniu problemów społecznych danych obszarów - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Samorządy i społeczności lokalne przygotowują obecnie dokumenty niezbędne do uzyskania wsparcia.

Na przygotowanie lub aktualizację programów rewitalizacji w regionie trafi też 4,6 miliona zł z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska