Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Dawnej pruskie, teraz nasze nadwiślańskie twierdze [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Twierdzę grudziądzką zbudowano na kępie należącej administracyjnie do Nowej Wsi. Miejsce to wybrał sam król Prus Fryderyk II podczas rekonesansu w 1775 r. Budowę rozpoczęto w następnym roku przy użyciu 16 mln wypalonych na miejscu cegieł, które jednak nie zaspokoiły potrzeb ogromnej inwestycji i dlatego rozebrano miejscowy zamek krzyżacki i kilka innych na ziemi chełmińskiej. Na zdjęciu jeden z fortów tej twierdzy - Tarpno.
Twierdzę grudziądzką zbudowano na kępie należącej administracyjnie do Nowej Wsi. Miejsce to wybrał sam król Prus Fryderyk II podczas rekonesansu w 1775 r. Budowę rozpoczęto w następnym roku przy użyciu 16 mln wypalonych na miejscu cegieł, które jednak nie zaspokoiły potrzeb ogromnej inwestycji i dlatego rozebrano miejscowy zamek krzyżacki i kilka innych na ziemi chełmińskiej. Na zdjęciu jeden z fortów tej twierdzy - Tarpno. Marek Weckwerth
Królestwo Prus było na przełomie XVIII i XIX wieku najbardziej zmilitaryzowanym państwem nie tylko w Europie, wręcz na świecie. W naszym regionie – nad Wisłą - zbudowało trzy potężne twierdze, które w dość dobrym stanie zachowały się na naszych czasów. Zapraszam do ich zwiedzenia...

Zobacz wideo: Koncert sylwestrowy 2020/2021 online Opery Nova w Bydgoszczy

Pruscy stratedzy spodziewali się ataku wojsk rosyjskich. Wschodnia granica królestwa Prus, które wraz z cesarstwem rosyjskim i Austro-Węgrami wykreśliły Polskę z mapy Europy, znajdowała się na Drwęcy i znacznie od niej mniejszej Tążynie (lewobrzeżny dopływ Wisły). Dlatego powstrzymanie naporu liczniejszej armii carskiej mogło nastąpić tylko nad Wisłą. Aby jednak wzmocnić warunki naturalne jakie dawała szeroka woda, postanowiono zbudować ciężkie, odporne na ostrzał artylerii i bezpośredni atak piechoty fortyfikacje.

Chełmno kojarzy się ze średniowiecznymi zabytkami. Mało kto wie, że otacza je pierścień betonowych fortów [zdjęcia]

Te twierdze wzniesiono w naszym regionie w Grudziądzu, Toruniu i na obrzeżach Chełmna, zatem na prawym brzegu wielkiej rzeki nazywanej przez Niemców Weichsel. Całą niemiecka linię Wisły nazywano die Weichsellinie. Na północ od nich stanęły dwie kolejne twierdze – Malbork i Gdańsk.

Dowództwa zdawało sobie sprawę, że nawet najpotężniejsze twierdze ostatecznie nie powstrzymają impetu "rosyjskiego walca", ale dadzą czas głównym siłom do mobilizacji i zorganizowania się w Prusach Zachodnich, czyli generalnie na lewym brzegu Wisły. Twierdze miały następnie osłaniać przeprawy głównych sił przez rzekę. Toteż przy każdej znajdowały się mosty pływające i obsługujące je załogi saperskie.

Forteca na wzgórzu

Czas pokazał, że fortyfikacje miały bardziej psychologiczne znaczenie niż militarne, choć Twierdza Grudziądz dwukrotnie pokazała na co ją stać. W latach 1806 - 1807 nie zdołały zdobyć jej wojska napoleońskie, w roku 1945 długo (od końca stycznia do 6 marca) opierała się Armii Czerwonej.

To też może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Dawnej pruskie, teraz nasze nadwiślańskie twierdze [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska