Kujawsko-Pomorskie – dobre miejsce do życia, pracy, biznesu

Materiał promocyjny .
Firma Neurodio - przykład sukcesu z Kujaw i Pomorza
Firma Neurodio - przykład sukcesu z Kujaw i Pomorza Sławomir Kowalski
30 lat temu rozpoczęła się w naszym kraju rewolucja samorządowa, dzięki której lokalne społeczności uzyskały realny wpływ na to, w jakim kierunku będą się rozwijać ich małe ojczyzny, jak będą się rządzić i wydawać publiczne środki, jaki kształt nadadzą wizjom przyszłości i marzeniom o dobrym życiu. Ustawa samorządowa upodmiotowiła je, dając asumpt do wyzwolenia drzemiącej w nich żywotności, kreatywności i siły, która sprawia, że działając wspólnie u siebie i dla siebie można przenosić góry.

Samorządy – najpierw gminy, potem także powiaty i województwa – spełniły pokładane w nich nadzieje. To one przeprowadziły rzeczywistą, widoczną dziś na każdym kroku, modernizację kraju w wymiarze infrastrukturalnym, funkcjonalnym, społecznym, a nawet mentalnym. To one odpowiadają za mądre inwestowanie solidnej części środków unijnych i związane w tym przemiany, które dokonały się w naszych miastach i wsiach, w naszym poziomie życia, a także w naszym myśleniu o nas jako członkach wspólnoty, o naszych powinnościach w niej i prawach. To one wytyczają kierunki, rozwiązują problemy, wprowadzają innowacje, zachęcają do partycypacji. Cieszą się obywatelskim zaufaniem. Polska stała się silna wspólnotami lokalnymi. Samorządność jest jednym z największych sukcesów polskiej transformacji.

Rozpędzona modernizacja, otwarcie na świat, własne oryginalne rozwiązania systemowe – takie jest dziś województwo kujawsko-pomorskie. Wciąż jesteśmy regionem rolniczym, tyle, że jest to już zupełnie inne rolnictwo niż 20 lat temu. Ale jesteśmy też regionem turystycznym, coraz lepiej notowanym w międzynarodowych rankingach, z obrośniętą tradycją ofertą uzdrowiskową; regionem nowoczesnej nauki i nowoczesnej medycyny; regionem interesującej, wykraczającej poza lokalny pułap oferty kulturalnej; regionem, w którym z kopyta ruszyła gospodarka i dynamicznie rośnie poziom życia.

Nie ma powodów ukrywać, że głównym napędem rozwojowym są miliardy złotych wsparcia z Unii Europejskiej. Nie sztuką jednak jest je wydać – sztuką jest wydać je mądrze. Tak, by służyły korzystnym zmianom cywilizacyjnym, rozwojowi, przedsięwzięciom dobrze rokującym na przyszłość i takim, dzięki którym systematycznie rosną poziom i jakość życia możliwie najszerszych grup społecznych. W Kujawsko-Pomorskiem wystarczy wyjrzeć przez okno by wiedzieć, że to się udało.

Gospodarka
Dzięki inwestycjom ostatnich lat w krajową i regionalną sieć drogową Kujawsko-Pomorskie coraz skuteczniej wykorzystuje potencjał związany z atrakcyjnym dla biznesu położeniem w centrum kraju. To dzięki temu lokują się tu wielkie centra dystrybucyjne krajowych i zagranicznych potentatów i linie produkcyjne działających na międzynarodowych rynkach firm. Atutem są też przygotowywane z myślą o inwestorach strefy przemysłowe, z uzbrojonymi terenami, promowane w przemyślany sposób, oraz tereny inwestycyjne Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. No i kadry - znakomicie przygotowani pracownicy, absolwenci uniwersytetów i pozostałych szkół wyższych oraz solidnie kształcących szkół zawodowych.

Nasz region może się też pochwalić rodzimymi firmami dobrze radzącymi sobie na krajowych, europejskich, a także globalnych rynkach. Jedną z nich jest operująca z Torunia TZMO, która jest działającym globalnie potentatem na rynku materiałów higienicznych.

Kujawsko-Pomorskie – dobre miejsce do życia, pracy, biznesu
Andreas Ederus Thorunensis

Ale tym, co najbardziej napędza wzrost gospodarczy Kujaw i Pomorza są małe i średnie firmy - wytwórcze i usługowe, działające w tradycyjnych branżach i coraz śmielej torujące sobie drogę na rynku technologii, także firmy akademickie, stawiające na komercjalizację wyników badań naukowych. To im samorząd województwa dedykuje sporą pulę europejskich środków – dotacji i tanich pożyczek na preferencyjnych warunkach - na rozwój, pozyskiwanie zagranicznych rynków i utrzymywanie zagraniczne kontaktów biznesowych, na badania i wdrożenia. Te ostatnie są oczkiem w głowie marszałkowskiej administracji - biznes technologiczny, a w szczególności biznesowe przedsięwzięcia kreatywne, cieszą się zainteresowaniem i wsparciem samorządu województwa. W tym segmencie rynku działa na przykład związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika toruńska firma Neurodio, której zespół stworzył gry mobilne pozwalające diagnozować problemy z nauką matematyki na wczesnym etapie edukacji i trenować myślenie matematyczne uczniów.

Szukając dla siebie niszy w przemyśle turystycznym postawiliśmy m.in. na turystykę uzdrowiskową w oparciu przede wszystkim o tradycję i zasoby Ciechocinka, a także potencjał Inowrocławia i Wieńca. Kujawsko- -Pomorskie jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego. Konsekwentnie wzmacniamy ten sektor gospodarki, tworzący miejsca pracy i budujący zasobność lokalnych środowisk.

Komunikacja
Potężnym impulsem rozwojowym dla regionu było uruchomienie autostrady A-1, dogodnie komunikującej województwo praktycznie z całym światem. Ale co najmniej równie ważne są rozwój i modernizacja sieci dróg wojewódzkich i lokalnych. To w tej dziedzinie mamy do czynienia z wciąż jeszcze niedokończoną rewolucją, sfinansowaną w duże mierze ze środków Unii Europejskiej. Jej kamieniami milowymi są Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy, drugi most w Toruniu i marszałkowski program budowy obwodnic mniejszych miast, a lokalnie równe jak stół jezdnie i wyznaczone wzdłuż nich ścieżki rowerowe oraz nowocześnie rozwiązane skrzyżowania. To właśnie na drogi poszły największe pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego perspektyw 2007-2013 i 2014-2020. Od wielu lat cały region jest wielkim drogowym placem budowy.

Kujawsko-Pomorskie – dobre miejsce do życia, pracy, biznesu
Dariusz Bloch

Regionalny Port Lotniczy w Bydgoszczy kontynuuje dobrą passę i jest aktualnie liderem wśród krajowych lotnisk w swojej klasie jeśli chodzi o przyrost liczby odprawianych podróżnych, która obecnie przekracza 400 tysięcy rocznie. Lata 2018 i 2019 były jak dotąd najlepszymi pod tym względem w jego historii. Najważniejsze regularnie obsługiwane kierunki to Warszawa i Frankfurt nad Menem – przede wszystkim dlatego, że są to duże europejskie lotniska przesiadkowe.

W ciągu minionych dwóch dekad na tyle unowocześniliśmy publiczny transport szynowy, że staje się on coraz częściej alternatywą dla własnych czterech kółek. Nowoczesne i schludne klimatyzowane pociągi i tramwaje, linie tramwajowe i kolejowe z możliwością rozwijania słusznych prędkości i znaczne skrócenie czasu przejazdów, platformy przesiadkowe i elektroniczne systemy płatności za przejazdy – wszystko to przekonuje do takiego właśnie wyboru zwłaszcza tych, którym bliskie są kwestie ekologii i troska o przyszłość planety.

Wieś i rolnictwo
Nowe sieci wodociągowe i kanalizacyjne, zmodernizowane drogi, zrewitalizowane centra miejscowości, lepsze szkoły, łatwiej dostępne przedszkola, odnowione lub nowo zbudowane świetlice i ośrodki kultury – to już zupełnie inna wieś niż jeszcze kilkanaście lat temu. W ciągu ostatnich lat dokonał się na terenach pozamiejskich naszego regionu prawdziwy skok cywilizacyjny. Towarzyszą mu specjalizacja gospodarstw oraz technologizacja uprawy i hodowli, godne dochody, a także sporo nierolniczych sposobów zarobkowania. Coraz śmielej poczyna sobie wiejski biznes, i to nie tylko w branży przetwórczej czy agroturystycznej. W dobie internetu i sprawnej komunikacji, a także rosnącego lokalnego popytu na usługi, jest to coraz łatwiejsze.

Wciąż pozostajemy jednym z największych producentów rolnych w kraju (zboża, mięso, warzywa, owoce, produkty ekologiczne), dostarczając na krajowy i europejski rynek żywność najwyższej klasy. Sukcesem ostatnich lat jest wypromowanie kujawsko-pomorskiej gęsiny, która, jak wiadomo, nie ma sobie równych.

Zdrowie
Kujawsko-Pomorskie jest drugim najlepszym województwem w kraju pod względem poziomu lecznictwa szpitalnego. To efekt konsekwentnej polityki samorządu województwa, w tym marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych tego rodzaju placówek w regionie, nazywanego nie bez powodu medycznym pakietem stulecia.

Marszałkowskie Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest najlepszym szpitalem w Polsce. Bydgoski ośrodek, duży specjalistyczny kombinat leczniczy, należy do najnowocześniejszych lecznic w Polsce, współpracuje z ośrodkami naukowymi w całym świecie. Od lat jest wiodącą placówką w dziedzinie leczenia nowotworów. Stale się modernizuje, stale modernizuje też standardy leczenia. Obecnie skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Jest to bowiem przyszłość leczenia onkologicznego.

Kujawsko-Pomorskie – dobre miejsce do życia, pracy, biznesu
Tomasz Czachorowski

Inna bydgoska lecznica, Wojewódzki Szpital Dziecięcy, po przeprowadzonej w rozmachem rozbudowie i modernizacji oraz zatrudnieniu wysokiej klasy specjalistów oceniana jest jako najlepsza w kraju w swojej dziedzinie. Do czołówki powinien też wkrótce dołączyć Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Jego rozbudowa – a właściwie budowa całkiem nowego miasteczka medycznego na toruńskich Bielanach – to największa inwestycja medyczna samorządu województwa.

Warto podkreślić, że modernizacja objęła także szpitale powiatowe. W Kujawsko-Pomorskiem leczymy się w godnych warunkach.
Polityka społeczna

Polityka senioralna, będąca odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i współczesne wyzwania, jest ważnym elementem polityki społecznej samorządu województwa. Celem jest jakość życia osób starszych, zwłaszcza tych ze skromniejszymi dochodami. W Kujawsko-Pomorskiem, niezależnie od realizowanych standardowo powszechnie stosowanych rozwiązań, powstały dwa oryginalne rozwiązania w tej dziedzinie – wspomagany wsparciem sąsiedzkim, oparty na „bransoletkach życia” system teleopieki domowej i program „zielonej opieki” na wsi, zapewniający urozmaicone spędzanie czasu niesamodzielnym osobom starszym. System teleopieki domowej powinien wkrótce objąć wszystkich, którzy tego potrzebują.

Przedmiotem szczególnej troski są młode rodziny. Z myślą o nich rozwijamy sieć przedszkoli i żłobków oraz programy ułatwiające powrót do pracy młodym matkom.

Z tego jesteśmy dumni
Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoski Festiwal Muzyczny, festiwal filmowy Camerimage – te wydarzenia kulturalne, dwie pierwsze w Bydgoszczy, trzecia w Toruniu, są znane melomanom i kinomanom daleko poza granicami naszego regionu, także za granicą. Kujawsko-Pomorskie – ze znakomitą Filharmonią Pomorską i nic jej nieustępującą Operą Nova, z Akademią Muzyczną i koncertującymi na całym świecie jej wychowankami, z środowiskiem filmowym, które co roku organizuje imprezę w międzynarodowej obsadzie – jest miejscem liczącym się na kulturalnej mapie Polski i Europy. Obie instytucje muzyczne czeka wkrótce rozbudowa, by ich gmachy mogły pomieścić ambitnie zarysowaną misję i tłumy melomanów.

Kujawsko-Pomorskie – dobre miejsce do życia, pracy, biznesu
Grzegorz Olkowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika, największa uczelnia regionu i jedna z największych w kraju, znalazł się w elitarnym gronie polskich uczelni badawczych. Wiążą się z tym dodatkowe fundusze z budżetu państwa, ale przede wszystkim jest to dowód wysokiej klasy naszych naukowców: fizyków, astronomów, chemików, matematyków, kognitywistów, medyków, socjologów. Wszystkie publiczne kujawsko-pomorskie szkoły wyższe w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmodernizowały i rozbudowały swoje kampusy (bazę dydaktyczną, laboratoria badawcze, biblioteki, obiekty sportowe).

Inwestujemy w obiekty i programy sportowe. W minionym dwudziestoleciu powstało 16 nowych stadionów, 98 hal sportowych, kryte lodowisko, 37 boisk wielofunkcyjnych, 213 boisk sportowych typu orlik, trzy przystanie żeglarskie i tor regatowy. Samorząd województwa funduje stypendia sportowe i finansuje programy sportu powszechnego. I są efekty – Iga Baumgart-Witan, Marcin Lewandowski i Paweł Wojciechowski, a także medalowe osady kajakarzy to nasi mistrzowie! Coraz częściej gościmy też międzynarodowe mitingi i mecze z udziałem gwiazd.

Przedmiotem dumy samorządowych władz województwa jest też realizowany od ponad dekady program ochrony zabytków. Jako jedyni w Polsce systemowo chronimy obiekty architektury i sztuki, także te skromniejsze, mniej znane, w małych miasteczkach i na wsiach.

Priorytet: czyste powietrze
Wśród aktywów Kujaw i Pomorza są niezadeptane dotąd lasy, rezerwaty przyrody i krajobrazu, siedliska dzikich ptaków, szlaki kajakowe meandrami czystych rzek, jeziora, w których wciąż warto zanurzyć wędkę. Chcemy, by trwały jak najdłużej. Chcemy też, by powietrze, którym oddychamy było tak czyste, jak to możliwe. Dlatego dbamy o rozwiązania proekologiczne, a także świadomość i edukację w tej dziedzinie. W arsenale środków mamy m.in. wieloletnie wspieranie zielonej energetyki (przede wszystkim w układzie prosumenckim) i technologii energetycznie oszczędnych; wspieranie miejskiego transportu publicznego; edukację ekologiczną młodych. Mamy też uchwałę antysmogową – oręż, za pomocą którego powinniśmy w kilka lat ograniczyć w znacznym stopniu tak zwaną niską emisję. Wiele wskazuje na to, że znajdą się unijne pieniądze na najważniejsze z wymuszanych przez nią zmian.

Kujawsko-Pomorskie – dobre miejsce do życia, pracy, biznesu
Daniel Pach

Historię samorządowego kujawsko-pomorskiego zaprezentujemy w niezwykłym wydawnictwie o tytule "Poczet Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego", który obejmie wszystkie powiaty, rady starostw, miasta i gminy. Opiszemy w nim sukcesy i dokonania samorządów na polu gospodarczo-infrastrukturalnym, na czele z kluczowymi projektami unijnymi, które przez ostanie 30 lat zostały zrealizowane w 19 powiatach naszego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie – dobre miejsce do życia, pracy, biznesu - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska