Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Gdzie najwięcej utonięć? Oto najbardziej niebezpieczne miejsca

Sara Watrak
Sara Watrak
Choć sezon wakacyjny dopiero się rozpoczął, do 29 czerwca w województwie kujawsko-pomorskim utonęło już 5 osób. WOPR prezentuje tragiczne statystyki dotyczące wypadków nad wodą i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zobaczcie, gdzie w Kujawsko-Pomorskiem dochodzi do utonięć i które miejsca są najbardziej niebezpieczne. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Ruszyła loteria szczepionkowa. Można wygrać samochód, hulajnogi i pieniądze. Nagroda główna? Milion złotych!
Choć sezon wakacyjny dopiero się rozpoczął, do 29 czerwca w województwie kujawsko-pomorskim utonęło już 5 osób. WOPR prezentuje tragiczne statystyki dotyczące wypadków nad wodą i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zobaczcie, gdzie w Kujawsko-Pomorskiem dochodzi do utonięć i które miejsca są najbardziej niebezpieczne. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Ruszyła loteria szczepionkowa. Można wygrać samochód, hulajnogi i pieniądze. Nagroda główna? Milion złotych! Grzegorz Olkowski
Choć sezon wakacyjny dopiero się rozpoczął, do 29 czerwca w województwie kujawsko-pomorskim utonęło już 5 osób. WOPR prezentuje tragiczne statystyki dotyczące wypadków nad wodą i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zobaczcie, gdzie w Kujawsko-Pomorskiem dochodzi do utonięć i które miejsca są najbardziej niebezpieczne.

Zobacz wideo. Dlaczego warto zostać ratownikiem WOPR?

Tragiczne rozpoczęcie sezonu w Kujawsko-Pomorskiem

Do wtorku, 29 czerwca, w województwie kujawsko-pomorskim, w sezonie letnim, utonęło 5 osób. - Pierwsze utonięcie było w Grudziądzu. Osoba nie miała w ogóle umiejętności pływackich, wskoczyła do Wisły i poszła pod wodę. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu - relacjonuje Maciej Banachowski, prezes zarządu WOPR w województwie kujawsko-pomorskim.

Do kolejnego utonięcia doszło w stawie w Żołędowie koło Bydgoszczy. Na miejsce przybył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale mężczyzny nie udało się uratować.

Trzecie utonięcie ratownicy WOPR odnotowali w powiecie lipnowskim. Do czwartego natomiast doszło w Toruniu. We wtorek, 29 czerwca, z Wisły wyłowiono ciało 21-letniego Kamila, którego przez kilka dni poszukiwała rodzina. Tego samego dnia poinformowano również o tragedii nad jeziorem Tarpno w Grudziądzu. W pobliżu Zespołu Szkół Rolniczych utonął mężczyzna.

Jakie są najczęstsze grzechy plażowiczów? Nie chodzi wyłącznie o przestrzeganie zasad savoir-vivre'u, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Przejdź dalej by dowiedzieć się, jakie zachowania są najbardziej niebezpieczne.

Najczęstsze grzechy plażowiczów. Te zachowania nie tylko wku...

Kto najczęściej tonie w Kujawsko-Pomorskiem?

W sumie - według statystyk WOPR - w województwie kujawsko-pomorskim w całym 2020 roku utonęło 26 osób (6 z nich było nietrzeźwych). Najwięcej utonięć odnotowuje się oczywiście w okresie wakacyjnym. W ubiegłym sezonie w naszym regionie było ich aż 15 - to więcej niż w roku poprzednim. 1/3 osób była pod wpływem alkoholu. - Więcej tonie mężczyzn niż kobiet - mówi Maciej Banachowski. W 2020 roku w naszym regionie życie pod wodą straciło 6 kobiet oraz 20 mężczyzn.

Gdzie tonie najwięcej osób w Kujawsko-Pomorskiem?

W Kujawsko-Pomorskiem przypadki utonięć zdarzają się głównie w miejscach niestrzeżonych, zarówno w rzece, jak i w innych zbiornikach wodnych - stawach, jeziorach czy zalewach. W poprzednie wakacje do tragedii doszło m.in. w Przyjezierzu, gdzie utonął mężczyzna, oraz nad Jeziorem Chojno. W ubiegłe wakacje przypadki utonięć w naszym regionie zdarzały się też w stawie w Olimpinie - tam utonął nastolatek, w jeziorze w Pieckach pod Bydgoszczą czy w stawie w Lipnie.

Domek letniskowy w Dzikowie300 zł za dobę (min. 5 nocy)Maks. 5 osóbSzczegóły:https://www.olx.pl/d/oferta/wynajme-domek-na-wakacje-CID3-IDJUjRB.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

Okazje na domki nad jeziorami wokół Torunia. Ile kosztuje wy...

Przyczyny utonięć? Przede wszystkim alkohol

- Jeżeli chodzi o kwestię utonięć na pierwszym miejscu jest alkohol, na drugim brawura - mówi Maciej Banachowski.

Jego zdaniem ludzie nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Wypływają na środek jeziora, przeszacowują swoje umiejętności pływackie, a także pływają tam, gdzie przebiega szlak żeglowny i jest dużo rowerów wodnych oraz skuterów.

WOPR regularnie organizuje zajęcia profilaktyczne na temat bezpieczeństwa nad wodą. Odbywają się one w szkołach czy na stanicach w różnych miastach. - Cały czas tę profilaktykę prowadzimy. Ale to też zależy od ludzi, czy będą się stosowali do podstawowych zasad bezpieczeństwa - mówi prezes WOPR w Kujawsko-Pomorskiem. Edukowane są głównie dzieci, chociaż więcej tonie osób dorosłych. - Chcemy, by ci najmłodsi bardziej wpłynęli na swoich rodziców, opiekunów, dziadków, żeby pokazali, że woda jest niebezpieczna, że powinniśmy kąpać się w miejscach bezpiecznych, pod nadzorem ratownika wodnego - mówi Maciej Banachowski. WOPR zachęca wójtów i burmistrzów, by takie punkty organizowali.

- Wiemy, że to jest kosztowane, bo trzeba utrzymać kadrę, kupić odpowiedni sprzęt, ale my cały czas oferujemy swoją pomoc, aby wyposażyć dane kąpieliska na okres wakacyjny i stworzyć takie bezpieczne miejsca - zapewnia Maciej Banachowski.

Przypomnijmy, że w województwie kujawsko-pomorskim działa 39 kąpielisk, z czego trzy w powiecie toruńskim.

Chociaż oficjalne otwarcie strzeżonego kąpieliska w Kamionkach Małych nad Jeziorem Kamionkowskim zaplanowano na 25 czerwca, już w sobotę, 19 czerwca, było tam sporo plażowiczów. Do wejścia utworzyła się długa kolejka. O godz. 10 temperatura wody wynosiła ok. 22 stopnie Celsjusza. Chętnych do kąpieli nie brakowało. Zobaczcie zdjęcia!Przypomnijmy, że wstęp na plażę jest płatny. W ubiegłym roku kosztował 8 złotych. Mimo opłat Kamionki nadal pozostają jednym z najpopularniejszych letnich kierunków na weekendowy wypad z Torunia.

Tłumy nad jeziorem w Kamionkach pod Toruniem. Kolejka przed ...

Utonięcia w Polsce w 2020 roku

W minionym roku w całej Polsce przez utonięcie zginęło 460 osób. Większość z nich tonie tam, gdzie nie ma ratowników. Na strzeżonych kąpieliskach utonęło 5 razy mniej osób niż w miejscach zabronionych.

  • Jak podaje WOPR, w 2020 roku najwięcej osób straciło życie w rzekach (117) i jeziorach (111).
  • Niestety sporą grupę stanowili wędkarze. W 2020 roku utonęło 34 pasjonatów łowienia.
  • Ponadto aż 25 proc. utonięć było spowodowanych stanem nietrzeźwości.
  • Najczęściej toną osoby dorosłe. Utonięcia dzieci i młodzieży do 18. roku życia stanowią zaledwie 5 proc. wszystkich przypadków. Za to blisko 50 proc. to ludzie powyżej 50. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska