Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Które zawody będą potrzebne w 2022 roku? Barometr zawodów

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Dziś w regionie nikłe szanse na pracę w zawodzie mają ekonomiści, historycy, politolodzy, filozofowie i pracownicy biur podróży. Z marszu posadę znajdą natomiast medycy, robotnicy, kierowcy, operatorzy maszyn na produkcji czy budowlańcy. W samym Toruniu jest podobnie. Czy zmieni się to w przyszłym roku? Oto jest pytanie...

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

a

We wrześniu i październiku w powiatowych urzędach pracy województwa kujawsko-pomorskiego odbywają się będą panele eksperckie badania Barometr zawodów. To ogólnopolskie badanie mające na celu przygotowanie jednorocznej prognozy zapotrzebowania na pracowników. Teraz wypracowana zostanie prognoza zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnych jak i regionalnym rynku pracy w 2022 roku.

Polecamy

Dla kogo będzie praca w przyszłym roku, a kto jest na rynku niepotrzebny?

Badanie ma charakter jakościowy. Powstaje w trakcie dyskusji grupowej (metodą panelu ekspertów), dzięki czemu możliwe jest dzielenie się wiedzą oraz uwzględnianie opinii uczestników obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: od strony bezrobotnych oraz pracodawców.

-W panelu uczestniczy zazwyczaj od czterech do ośmiu osób. Są to zarówno pracownicy powiatowych urzędów pracy jak i zaproszeni goście, którzy reprezentują głównie: Starostwa Powiatowe, prywatne agencje zatrudnienia oraz partnerów z obszaru edukacji - zaznacza Maciej Smolarek, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. - Wyniki badania zostaną opublikowane na przełomie 2021/22 roku. Badanie pokazuje, w których zawodach będą mniejsze, a w których większe szanse na pracę w nadchodzącym roku
.
Przypomnijmy, że Barometr klasyfikuje zawody w trzech grupach. Są to:
*zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie;
*zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia;
*zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

Jakie zawody obecnie są pożądane, a w których ciężko znaleźć pracę? Barometr zawodów 2021 dla regionu

W br. w Kujawsko-Pomorskiem najbardziej poszukiwani są: blacharze i lakiernicy, brukarze, cieśle, dekarze budowlani, elektrycy, kierowcy autobusów i ciężarówek, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, kucharze, lekarze, mechanicy, murarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy maszyn przy produkcji, opiekunowie osób starszych, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, samodzielni księgowi, spawacze, szefowie kuchni i ślusarze.

Profesjami nadwyżkowymi są natomiast te, dla których ofert pracy jest niewiele (lub wcale) w stosunku do liczby osób poszukujących pracy. W Kujawsko-Pomorskiem to: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej.

Kogo szukają w samym Toruniu, a kto w mieście posady nie znajdzie?

W samym Toruniu na liście najbardziej poszukiwanych są obecnie, oprócz wymienionych wyżej profesji dla regionu, także: pracownicy służb mundurowych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy przetwórstwa meblowego i przetwórstwa spożywczego, magazynierzy, opiekunki dziecięce oraz technicy budownictwa.

Zawody nadwyżkowe w Toruniu to natomiast nie tylko ekonomiści, filozofie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy i pracownicy segmentu turystyki, ale i kierownicy ds. zarządzania i i obsługi biznesu. Osobom z takim wykształceniem najtrudniej w br. znaleźć zatrudnienie w wyuczonym kierunku. Dodajmy, że pomijając pracowników branży turystycznej (skutki pandemii!), pesymistyczne prognozy dla ekonomistów czy politologów utrzymują się od lat.

WARTO WIEDZIEĆ: Skąd się wziął Barometr zawodów?

*Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, w ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. W 2007 roku Barometr zawodów zaadaptowali pracownicy publicznych służb zatrudnienia z południowo-zachodniej Finlandii. Obecnie badanie jest prowadzone w całej Finlandii.

*Do Polski Barometr trafił za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (WUP w Krakowie). W 2009 roku pracownicy Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (projekt WUP w Krakowie) poznali założenia badania podczas wizyty studyjnej w Turku, w Finlandii. W tym samym roku przeprowadzono pilotaż w sześciu powiatach Małopolski, a następnie rozszerzono Barometr na cały region. Od 2015 roku badanie odbywa się we wszystkich powiatach kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska