Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Są jeszcze wolne miejsca w szkołach branżowych i technikach, ale lepiej się pospieszyć

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ci, którzy nie znaleźli swoich nazwisk na listach osób przyjętych do szkół, mogą jeszcze szukać wolnych miejsc. W Kujawsko-Pomorskiem najszybciej znajdą je w "branżówkach" i technikach
Ci, którzy nie znaleźli swoich nazwisk na listach osób przyjętych do szkół, mogą jeszcze szukać wolnych miejsc. W Kujawsko-Pomorskiem najszybciej znajdą je w "branżówkach" i technikach Karolina Misztal/ Zdjęcie ilustracyjne
W Kujawsko-Pomorskiem trwa druga tura rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, którzy nigdzie się nie dostali, mają jeszcze szansę na znalezienie wolnych miejsc. Najwięcej jest ich w „branżówkach”, można też liczyć na przyjęcie do pierwszej klasy w niektórych technikach.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zostały ogłoszone 2 sierpnia 2021. Była ona przeprowadzana elektronicznie. Dla tych, którzy nie zostali nigdzie przyjęci, uruchomiona została druga tura naboru, przeprowadzana w tradycyjny sposób: młodzież przynosi podania do szkół, w których są wolne miejsca i w których chciałaby się uczyć od września.

Ósmoklasiści przynoszą podania

W Zespole Szkół Mechanicznych w Grudziądzu pojedyncze, wolne miejsca są w Technikum Mechanicznym, w klasach: technik pojazdów samochodowych (3), technik mechanik (1) oraz technik spawalnictwa (5; jest to nowy kierunek, wprowadzony niedawno). - Więcej kandydatów możemy przyjąć do szkoły branżowej I stopnia – informuje Anna Zawistowska, dyrektor grudziądzkiego „mechanika”. - W szkole branżowej mamy wolne miejsca w klasach wielozawodowych: mechanik pojazdów samochodowych (5), elektromechanik pojazdów samochodowych (5) oraz na nowym kierunku elektryk (7).

Do „mechanika” uczniowie cały czas jeszcze przychodzą z podaniami. - W naszej szkole rekrutacja trwa właściwie do końca sierpnia. Dotyczy to zwłaszcza „branżówki”, ponieważ zgłaszają się ósmoklasiści, którzy zdają w wakacje poprawki. Nie wiedzą, że mogą złożyć wniosek wcześniej i po zdanym egzaminie poprawkowym dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły. Jestem bardzo zadowolona z tegorocznej rekrutacji. We wrześniu utworzymy pięć klas, czyli tyle, ile planowaliśmy: dwie w technikum, a trzy w szkole branżowej. Mimo że zdalne nauczanie utrudniało dotarcie do kandydatów, nie mieliśmy problemów ze znalezieniem chętnych – dodaje Anna Zawistowska.

Dla absolwentów praca jest od ręki

- Mamy jeszcze wolne miejsca w klasach technik ochrony środowiska oraz technik procesów drukowania – mówi Lucyna Brodziak, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy.

- Technik procesów drukowania to zawód, którego młodzież nie zna, a który jest bardzo pożądany na lokalnym rynku pracy. Jesteśmy zagłębiem poligraficznym, mamy wiele małych i większych firm zajmujących się poligrafią, toteż klasa ta powstała pięć lat temu w związku z sygnałami od pracodawców. Fachowcy w tej dziedzinie znajdą pracę od razu. Praktyczna nauka zawodu odbywa się od pierwszej klasy w firmach, w nich też uczniowie zdają egzaminy, co jest ewenementem. Zakłady pracy chętnie przyjmują młodzież na praktyki, zaś nasi absolwenci często znajdują w nich zatrudnienie. Warto zainteresować się tym zawodem, ponieważ gwarantuje zatrudnienie - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy.

Przyjmują do technikum i "branżówki"

Chętnych może też przyjąć Zespół Szkół nr 1 w Bydgoszczy. - Mamy miejsca zarówno w Technikum Fryzjersko-Kosmetycznym nr 1, jak i w szkole branżowej I stopnia w zawodzie fryzjer – słyszymy w sekretariacie szkoły.

Kandydaci, którzy widzą swoją przyszłość w gastronomii, mogą zgłaszać się jeszcze do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu. - Zapraszamy do klasy cukierniczej w szkole branżowej – mówi Joanna Jędrzejewska, wicedyrektor placówki. - W tegorocznej rekrutacji sporym powodzeniem w "branżówce" cieszył się zawód kucharz, natomiast w technikum najwięcej chętnych zgłosiło się do klasy technik hotelarstwa i organizacji turystyki.

W Zespole Szkół Ekonomicznych we Włocławku chętni mogą zgłaszać się do każdej z proponowanych klas. - Przyjmujemy kandydatów do klasy: technik ekonomista, technik rachunkowości (nowość), technik logistyk, technik spedytor, a także technik handlowiec – wymienia Katarzyna Lewandowska, wicedyrektor włocławskiego „ekonomika”.

Trzeba przynieść zaświadczenie od lekarza

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia zostaną ogłoszone 16 sierpnia 2021. Następnie uczniowie muszą potwierdzić wolę nauki w danej placówce, w dniach od 17 do 20 sierpnia 2021, przynosząc oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Opublikowanie list przyjętych kandydatów w drugiej turze naboru nastąpi 23 sierpnia 2021.

Co ważne, kandydaci przyjęci do techników i szkół branżowych muszą dostarczyć również zaświadczenie lub orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. Ostateczny termin przedłożenia tego dokumentu mija 24 września 2021.

Listę wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Kujawsko-Pomorskiem można znaleźć na www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Są jeszcze wolne miejsca w szkołach branżowych i technikach, ale lepiej się pospieszyć - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska