Kujawsko-Pomorskie Trasy Rowerowe: Toruń – Golub-Dobrzyń [wideo]

Akcja specjalna Rowerowe Kujawsko-Pomorskie

Wideo

Udostępnij:
W dzisiejszym odcinku Kujawsko-Pomorskich Tras Rowerowych wybierzemy się w podróż brzegiem Drwęcy z Torunia do Golubia-Dobrzynia. To jeden z najlepiej oznakowanych szlaków w województwie, ale do wyprawy i tak warto się przygotować.

Na dzisiejszą przejażdżkę wybraliśmy zielony szlak. Odcinek z Torunia do Golubia to tylko jego niewielki fragment, bo ten szlak prowadzi aż do Radomna za Brodnicą. Nasz odcinek ma długość 40 kilometrów, więc w sumie pokonamy ich dziś 80. To jeden z najlepiej oznakowanych szlaków w naszym województwie, ale zanim wyruszymy w drogę, lepiej zrobić przegląd roweru.

W tym celu odwiedzimy przed trasą Veloccino w Toruniu. Oprócz Vellocino partnerem dzisiejszego odcinka są firmy Nova Trading i Nova Metale, które, wbrew pozorom, z rowerami mają całkiem sporo wspólnego. Co takiego? Dowiecie się na końcu odcinka!

Wycieczka zaczyna się drogą przez las. Miejscami drogi są tu zdecydowanie zbyt piaszczyste, ale później, pod tym względem, będzie już tylko lepiej. Dobrze, że tylko jedziemy wzdłuż Drwęcy, a nie musimy nią płynąć, bo pod prąd to z pewnością nie byłoby łatwe. Za to w drodze powrotnej będzie to kusząca alternatywa. Na razie rzeki jeszcze nie widać. Żeby ją zobaczyć, najpierw musimy przejechać wiaduktem nad trasą S10 i dotrzeć do Lubicza.

Tuż przed Strugą Lubicką znajduje się najniższy punkt na trasie. Teraz z wysokości 47 metrów nad poziomem morza musimy dostać się na wysokość 89 metrów, na której leży wieś Jedwabno. Na dalszych odcinkach trasy różnice wysokości będą już mniej dokuczliwe dla rowerzystów. Przed Jedwabnem docieramy w końcu nad Drwęcę. Rzeka wyznacza południową granicę Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, a przez 105 lat była też granicą państwową pomiędzy Prusami a Rosją. Dzisiejszy Lubicz Dolny należał do Prus, a Lubicz Górny do Rosji. Za to w średniowieczu Drwęca była granicą państwa krzyżackiego i Polski.

Najtrudniejszy odcinek za nami – teraz już głównie z górki przez Kępę, Elgiszewo i Okonin. Za Okoninem znajduje się plaża na brzegu jeziora o tej samej nazwie. To dobre miejsce na chwilę przerwy. Stąd do Golubia już tylko 1/3 trasy, a przed nami najsłynniejsza atrakcja tych okolic – zamek! Zamek w Golubiu kojarzony jest z Anną Wazówną. Wiadomo, że starościna przeprowadziła w nim generalny remont, jednak czy często tu bywała? Według historyków potwierdzony jest jedynie jeden jej nocleg w tym zamku. Wazówna zdecydowanie wolała rezydencję w Brodnicy, bo miała tam niezbyt duży, ale za to bardzo nowoczesny jak na tamte czasy, pałac.

Zamek w Golubiu jest największą atrakcją miasta, ale są też inne, gabarytowo nieco skromniejsze. Domek pod kapturem stoi przy rynku. Pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Kiedyś w Golubiu takich domów było sporo, otaczały cały rynek, ale do dzisiaj zachował się tylko ten jeden. Już przedwojenny burmistrz, Artur Reiske, nazywał domek lokalną „osobliwością”. Taka architektura powstała w miastach założonych na prawie magdeburskim a więc, oprócz Golubia, między innymi w Kwidzynie i Gniewie.

Do Golubia pokonaliśmy 40 km, teraz czas na trasę powrotną. Gdy dojedziemy do Torunia odwiedzimy siedzibę wspomnianej już firmy Nova Trading. Co wspólnego ma ona z rowerzystami? Tego dowiedzie się z naszej rozmowy.

A jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądały nasze dotychczasowe wycieczki, możecie znaleźć pozostałe filmy z naszej rowerowej serii pod linkiem: www.pomorska.pl/tag/trasy-rowerowe-kujawsko-pomorskie

Partnerami akcji są:
Veloccino
Nova Trading
Nova Metale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie Trasy Rowerowe: Toruń – Golub-Dobrzyń [wideo] - Gazeta Pomorska

Więcej informacji na stronie głównej Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie