Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Trwa walka o środki na rozwój regionu

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Marszałek Piotr Całbecki jest jednym z sygnatariuszy deklaracji przedstawicieli blisko trzystu regionalnych i lokalnych samorządów z  Europy
Marszałek Piotr Całbecki jest jednym z sygnatariuszy deklaracji przedstawicieli blisko trzystu regionalnych i lokalnych samorządów z Europy Thinkstock
Trwa walka o ostanie środki z Unii Europejskiej na rozwój gospodarczy i podniesienie poziomu życia między innymi w polskich regionach, w tym w Kujawsko-Pomorskiem.

Chodzi o środki na rozwój gospodarczy i podniesienie poziomu życia między innymi w polskich regionach, w tym w Kujawsko-Pomorskiem. Podpisany 28 września w Brukseli dokument został przekazany szefom unijnych instytucji.

- To przełomowy moment dla Unii Europejskiej, walka o europejski budżet nowej perspektywy. Słyszymy coraz bardziej stanowcze głosy, że polityka spójności, czyli europejska polityka regionalna po roku 2020 przestanie istnieć - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ostatnie rozdanie?

- Dla regionów takich jak nasz oznacza to, że środki Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 to ostatnie bezpośrednio do nas adresowane pieniądze. Ostatnie, które możemy spożytkować na wyznaczone przez nas cele, na potrzeby zidentyfikowane przez regionalną i lokalne społeczności. Nie zgadzamy się na to, tak jak nie zgadzają się na to samorządowcy z całej Europy, reprezentujący ponad 60 procent mieszkańców kontynentu - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Zobacz także:ISPA początkiem kariery Piotra Całbeckiego?

W deklaracji przedstawicieli europejskich samorządów, która została przekazana przewodniczącemu Komitetu Regionów UE Markku Markkuli i unijnej komisarz ds. polityki regionalnej Corinie Creţu, jej sygnatariusze piszą m.in.: „Czujemy się odpowiedzialni za kształt i wdrażanie strategii rozwoju, za świadczenie usług na rzecz naszych obywateli oraz za przeprowadzenie reform niezbędnych do przygotowania naszych obszarów na przyszłe wyzwania.

Polityka spójności jest kluczowa dla stabilnego i rzetelnego planowania oraz wdrażania długoterminowych inwestycji w takich sferach jak badania, innowacje, energia odnawialna, małe i średnie przedsiębiorstwa, konkurencyjność, tworzenie miejsc pracy itp. To jest polityka unijna, której efekty są najlepiej mierzalne” - uważają przedstawiciele europejskich regionów.

Spójność musi zostać

Zdaniem unijnych samorządowców polityka spójności musi być kontynuowana i musi obejmować wszystkie regiony po 2020 roku.

Spotkanie odbyło się w bru-kselskim przedstawicielstwie niemieckiej Bawarii, która jest przykładem tego, jak europejskie wsparcie regionalne może wpłynąć na rozwój i poziom życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska