Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. W połowie lipca znów pojawią się burze. Tak trzeba się zachowywać w czasie burzy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ciemne chmury zwiastują nadciągającą nawałnicę z piorunami. A wtedy najlepiej zostać w domu.
Ciemne chmury zwiastują nadciągającą nawałnicę z piorunami. A wtedy najlepiej zostać w domu. Marek Weckwerth
Nad nasz region napływa chłodniejsze powietrze, ale w połowie lipca upały mogą powrócić, a wraz z nimi burze. Latem nie można ich lekceważyć, bo bywają coraz gwałtowniejsze i niebezpieczne.

Burza z wyładowaniami atmosferycznymi to jedno, a drugie to towarzyszące jej silne uderzenia wiatru, nawalne deszcze i gradobicia. Ta mieszanka zjawisk atmosferycznych jest śmiertelnie groźna dla ludzi i ich mienia.

Na skutek uderzenia piorunem w całej Polsce co roku ginie od 3 do 5 osób, zaś – co ciekawe - ponad 80 proc. ofiar to mężczyźni. Wyjątkowo tragiczny był rok 2019, a dokładniej 22 sierpnia, gdy podczas burzy na Giewoncie zginęły 4 osoby, a 157 zostało rannych.

Ryzyko rośnie

- Na razie ryzyka burz w naszym regionie nie ma, bo przyszło ochłodzenie. Możliwe są jednak lokalne i sporadyczne wyładowania. Ale w połowie lipca z południowego zachodu znów napłynie bardzo gorące powietrze i ryzyko wyładowań atmosferycznych gwałtownie wzrośnie. A w takich okolicznościach trzeba przede wszystkim włączyć myślenie i najlepiej zostać w domu – przestrzega toruński synoptyk Rafał Maszewski.

Synoptyk uzmysławia nam, że liczba burz w naszym regionie, a także w całej Polsce nie zwiększa się i nie ma przesłanek, aby w przyszłości miała być większa, ale rośnie ich gwałtowność oraz zjawisk im towarzyszących, co należy wiązać z ociepleniem klimatu.

Trzeba przewidywać i reagować

Wspomniane przez pana Rafała włączenie myślenia to nic innego jak reagowanie na symptomy zagrożenia. Może nim być alert o nadciągających nawałnicach przekazywany obywatelom głównie za pomocą sms-ów z Regionalnych Centrów Ostrzegania (RCO), wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach na terenie powiatu lub województwa.

To też może Cię zainteresować

Warto się do nich zastosować, bo mogą nam ocalić zdrowie, a nawet życie, a to że czasem ostrzeżenia nie potwierdzają się, nie powinno nas znieczulać – następnym razem możemy się znaleźć w samym centrum „wydarzeń”.

- Trzeba też patrzeć w niebo i gdy dostrzega się nadciągający ciemny wał chmur czy najgroźniejszy rodzaj chmur burzowych cumulonimbus w kształcie kalafiora lub podkowy, jak najszybciej wrócić do domu albo schronić się w zamkniętym pomieszczeniu – radzi Maszewski. Dodaje, że w przypadku podróży samochodem, najrozsądniejsze jest zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew, a najlepiej na stacji benzynowej lub parkingu. Samochód jest swoistą klatką Faradaya, po której ściankach ładunek elektryczny przeskakuje do ziemi (opony nie są dla niego przeszkodą).

To też może Cię zainteresować

Podczas burzy groźne są same wyładowania atmosferyczne, ale również silne uderzenia wiatru, które mogą łamać drzewa, odrywać konary, przewracać wielkopowierzchniowe reklamy. A i duży grad może człowieka poranić.

Tylko nie pod drzewem

Jeśli zaś znajdujemy się z dala od schronienia, na pewno nie można go szukać pod drzewem, bo pioruny „biorą na cel” właśnie je. Na płaskiej powierzchni najlepiej jest przykucnąć i przeczekać. Znajdując się na wzgórzu, należy jak najszybciej z niego zejść, zaś na wodzie – dopłynąć do brzegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska