Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z GÓRY NIE WIDOMO cz. 1 Kujawsko-Pomorskie zagadkowe miejsca na mapie. Tajemnicze kwadraty w Cierpiszewie

Adam Willma
Adam Willma
Polskie lasy kryją mnóstwo tajemnic.
Polskie lasy kryją mnóstwo tajemnic. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Uwaga, łowcy tajemnic! Na mapie naszego województwa znajduje się wiele zagadkowych miejsc. W każdy weekend przyjrzymy się z bliska jednemu z nich. I spróbujemy rozwikłać zagadkę. Tym razem pierwsza z nich - tajemnicze kwadraty w Cierpiszewie

Nieopodal siedziby nadleśnictwa Cierpiszewo uwagę przeglądających mapy przykuwają bardzo nietypowe kształty w środku lasu. Skąd wzięły się kwadraty i prostokąty układające się we wzory na leśnych polanach? Eksperymenty dendrologiczne? Ukryte w zaroślach zabudowania wojskowe? A może artystyczny happening?

O pomoc w rozstrzygnięciu poprosiliśmy zastępcę nadleśniczego z Cierpiszewa, Bogdana Falkowskiego: - Teren pożarzyska z 1992 roku. To był szczególnie tragiczny rok, w którym ogień strawił 10 tys. hektarów w Kuźni Raciborskiej, 6 tysięcy hektarów w Potrzebowicach (Puszcza Notecka) i 3 tysiące hektarów u nas, na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo i Gniewkowo. Miejsce wskazane na mapie należy do Puszczy Bydgoskiej i jest jednym z największych obszarów wydm śródlądowych w Polsce.

Wydmy to bardzo ubogie siedliska, w których nie sposób stworzyć innego drzewostanu niż oparty na sośnie i brzozie. Jedynie na fragmentach można próbować sadzić inne gatunki, ale zwykle wychodzą z tego rachityczne kilkumetrowe drzewa.

Brzoza biczuje sosnę
- Te kwadraciki to po prostu inny gatunek, prawdopodobnie brzoza - precyzuje Bogdan Falkowski. - Można byłoby oczywiście sadzić brzozę jednostkowo, pośród sosen. Brzoza ma jednak wiotkie gałązki, które „biczują sosnę”. W ten sposób wytwarzają wokół siebie dużą przestrzeń, eliminując sosnę. Jeśli sadzimy drzewostany złożone z kilku gatunków, robimy to przez „zmieszanie kępowe”, przy czym w kępach sadzi się jeden gatunek. Z tego powodu zakładamy albo kwadratowe, albo eliptyczne lub okrągłe „gniazda”, w których sadzony jest gatunek domieszkowy.

Ptasia symetria
Ale dlaczego akurat kwadraty? Czy nie naruszamy w ten sposób naturalnego porządku, który ucieka od symetrii? - Określone gatunki muszą być prowadzone w określony sposób. Aby można było to zrobić, konieczne jest sadzenie w kępach. Gdy patrzy się na to z zewnątrz można odnieść wrażenie sztuczności. Na szczęście ptaki i owady nie widzą w tym sztuczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z GÓRY NIE WIDOMO cz. 1 Kujawsko-Pomorskie zagadkowe miejsca na mapie. Tajemnicze kwadraty w Cierpiszewie - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska