Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę
Nie znajdziemy, ponieważ brodnicki pracodawca (przynajmniej do 7 lutego) wypadku z 29 stycznia Państwowej Inspekcji Pracy nie zgłosił. Być może uznał, że złamana ręka pracownicy nie kwalifikuje go do wypadku ciężkiego, który zgłosić trzeba obowiązkowo.
Do wypadków pracowniczych w styczniu doszło tez w innych miejscowościach regionu. Co się wydarzyło?
Branża budowlana: dominują groźne upadki
Na placach budów, ale i przy rozładunku materiałów budowlanych dominują groźne upadki. 7 stycznia rano, w zakładzie remontowo-budowlanym w Janikowie, wypadkowi uległ pracownik, który dokonywał rozładunku materiałów z kontenera. Wszedł na jego dach, by odczepić uchwyt. Potem schodził po znajdującej się w oknie kratownicy. Tak nieszczęśliwie, że spadł z wysokości 2,5 metra. -W wyniku uderzenia plecami o podłoże doznał złamania trzonu kręgowego -podaje Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy.
Dwa kolejne, całkiem podobne do siebie wypadki, wydarzyły się na budowach we Włocławku. Do pierwszego doszło 11 stycznia, około godz. 13.20. Poszkodowanym był robotnik z firmy z siedzibą w Złowodach. Mężczyzna wykonywał deskowanie stropu, na wysokości 3,5 metra. Nagle spadł na betonową posadzkę części piwnicznej wznoszonego budynku. Doznał otwartego złamania prawej ręki.
Drugi wypadek wydarzył się 19 stycznia, znów - podczas deskowania. Pracownik włocławskiej firmy budowlanej schodził już z wykonanego deskowania, gdy nieoczekiwanie stracił równowagę. Upadł z 2,5 metra na beton. "Stracił przytomność. Na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala" - czytamy w raporcie PIP. O obrażeniach informacji brak.
Wypadki przy produkcji i w usługach: Wąbrzeźno, Bydgoszcz, Łążyn
Amputacje palców to powtarzające się praktycznie co miesiąc skutki wypadków w firmach produkcyjnych. Tak też skończył się wypadek dla kobiety, która pracowała w Wąbrzeźnie w zakładzie produktów drewnianych. Zdarzenie miało miejsce 11 stycznia, około godziny 7.00 rano. "W trakcie obsługi frezarki do drewna doszło do kontaktu prawej dłoni poszkodowanej z obracającym się narzędziem tnącym maszyny. Spowodowało to amputację części czwartego i piątego palca dłoni" - podaje w raporcie PIP.
O wiele cięższymi obrażeniami skończył się wypadek, do którego doszło 19 stycznia w warsztacie naprawy samochodów w Łążynie. Tutaj pracownik brał udział w transporcie metalowej konstrukcji pojazdu. -W wyniku pęknięcia zawiesi nastąpił upadek ładunku, który następnie uderzył i przygniótł mężczyznę. Pracownik doznał urazów klatki piersiowej, doszło do złamania żeber oraz niewydolności płuc - podaje inspekcja pracy.
- Kradną w sklepach na potęgę! Kujawsko-Pomorskie w czołówce kraju
- Kujawsko-Pomorskie. Pierwsza komunia święta 2022 w pandemii. Będzie czy nie będzie?
- W Toruniu ma być więcej kamer miejskiego monitoringu. Na razie rozeznanie rynku
- Toruń. Węzeł komunikacyjny przed Dworcem Wschodnim. Co się zmieniło po konsultacjach?
Groźnymi konsekwencjami zakończył się też wypadek, który miał miejsce w Bydgoszczy 222 stycznia, w zakładzie metalurgicznym. Podczas prowadzenia prac remontowych związanych z wymianą blaszanego pokrycia podłogi, mężczyzna wpadł do niezabezpieczonego otworu powstałego w wyniku zerwania części starego pokrycia. Spadł z wysokości ok. 3,5 metra na posadzkę pomieszczenia znajdującego się poniżej. Mężczyzna doznał urazów w postaci złamania żeber i mostka oraz obrażenia głowy.
Smutne statystyki dla Kujawsko-Pomorskiego
To tylko część wypadków przy pracy, do których doszło w styczniu w Kujawsko-Pomorskiem i które zgłoszono inspekcji pracy. Jak widać, rok 2022 nie zaczął się bezpiecznie. Będzie lepszy czy gorszy od lat poprzednich?
W roku 2021 inspekcji pracy w naszym regionie zgłoszono 106 wypadków, w tym 37 śmiertelnych. Najtragiczniejszymi miesiącami były czerwiec i wrzesień, w których odnotowano aż po poważnych 21 wypadków. W tym pierwszym z miesięcy było też 6 zgonów w pracy (najwięcej w roku).
W roku 2020 wypadków zgłoszono jeszcze więcej, bo 124. Wśród nich było 38 zdarzeń śmiertelnych.
WAŻNE. Szkolenie BHP to obowiązek pracodawcy!
*Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracownik nowo zatrudniony lub pracujący już 12 miesięcy, musi przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
*Zlekceważenie tego obowiązku może grozić karą od 1 tys. do 30 tys. zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet 50 tys. zł.
*Konsekwencje braku szkoleń mogą być o wiele dotkliwsze - tylko w pierwszym półroczu 2021 roku zgłoszono w kraju 27 tysięcy 200 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, z czego 95 ze skutkiem śmiertelnym. W wielu przypadków szwankowało właśnie BHP.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Victoria Vynn
Victoria Vynn Gel Polish Lakier Hybrydowy 018 Cashmere Beige 8ml

Gabriella Salvete
Gabriella Salvete Sunkissed Enamel Lakier Do Paznokci O Dużej ...

Elisium
Silcare Slip Liquid Płyn Do Aplikacji Żelu Na Paznokcie 300ml