Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultowe Jelcze znikną z ulic Torunia. MZK podało datę

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Kultowe toruńskie jelcze, które lada dzień znikną z ulic miasta
Kultowe toruńskie jelcze, które lada dzień znikną z ulic miasta Archiwum
Ostatnie Jelcze, które ostały się jeszcze w taborze toruńskiego MZK, mają zniknąć z ulic miasta do końca maja.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

Kultowe Jelcze znikają z ulic Torunia

Do 2003 roku na ulicach Torunia z niewielkimi wyjątkami jeździły tylko Jelcze. W kolejnych latach to się zaczęło zmieniać. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu postawił na MAN-y, Solarisy, a także Ursusy.

Pod koniec zeszłego roku MZK poinformował, że dni Jelczy są już policzone. Wszystko wskazuje, że charakterystyczne pojazdy będą jeździć po toruńskich ulicach tylko do końca maja. W związku z tym miłośnicy komunikacji miejskiej w naszym mieście zorganizowali pożegnanie Jelczy. Wydarzenie odbyło się w minioną niedzielę 22 maja. Start wycieczki miał miejsce o godz. 11.30 przy pętli MZK Dworzec Główny, a koniec o 18.15 na Koniuchach. Podczas przejazdu pasażerowie odwiedzili klimatyczne miejsca w Toruniu i okolicy, do których dociera MZK.

Zabytkowy 413 zostaje!

Najstarszym autobusem, który obecnie eksploatuje Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu jest Jelcz 120MM/1. Wyprodukowany został w 1994 roku, a jego numer boczny to 413. Dotychczas pojazd przejechał ponad 65 tys. km.

- Autobus retro 413 w największym stopniu wynajmowany jest na dowozy na imprezy urodziny, śluby, poprawiny, wieczory panieńskie i kawalerskie. Koszt wynajmu jest uzależniony od długości trasy i czasu wynajmu. Często autobus jedzie ustaloną trasą i zabiera klientów z ustalonych punktów i później ich tam odwozi - mówi Monika Lewandowska z MZK w Toruniu.

Autobus wyróżnia się nie tylko czerwoną barwą, ale również tym, że na jego wyświetlaczu można umieścić indywidualne napisy.

Elektryki zastępują Jelcze

Warto dodać, że odejście Jelczy jest związane z wejściem pierwszych autobusów elektrycznych marki Solaris. Będą one klasy MAXI, o długości ok. 12 metrów, niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB i system detekcji i gaszenia pożarów.

Elektryczne jamniki ruszą, jak tylko Ekoenergetyka Polska uruchomi szybką ładowarkę na pętli przy Pl. Św. Katarzyny. Na tym nie koniec elektromobilnych zmian, bo już za około rok w Toruniu pojawią się kolejne autobusy elektryczne (także marki Solaris) wraz z infrastrukturą do ich ładowania (także od Ekoenergetyki). 28 kwietnia br. podpisano umowy na zakup czterech kolejnych autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania - dwóch podwójnych ładowarek tzw. „wolnych”. Staną one na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów. Wprowadzenie do taboru elektrobusów to kolejny realizowany przez miasto milowy krok w stronę ekologicznej komunikacji miejskiej. Są to bowiem pojazdy nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim ekologiczne, zeroemisyjne. Ponadto w obecnych czasach niebagatelną zaletą wprowadzania do komunikacji miejskiej pojazdów elektrycznych jest uniezależnienie się od światowych cen ropy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska