Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupując podręczniki szkolne z drugiej ręki również zachowujemy prawo do reklamacji

Justyna Wojciechowska-Narloch
Używane podręczniki są znacznie tańsze od nowych. Te także Możemy reklamować u sprzedawcy
Używane podręczniki są znacznie tańsze od nowych. Te także Możemy reklamować u sprzedawcy Sławomir Kowalski
Kilka roczników uczniów dostanie książki od państwa. Pozostali muszą sami je kupić. Jeśli wybierają używane podręczniki, zachowują prawa konsumenckie.

Trwa gorący czas szkolnych zakupów. Ważne, by robić je z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Nie kupujmy niczego na szybko i bez zastanowienia. Tym bardziej, że ceny szkolnej wyprawki są bardzo wysokie, a zwrotu nietrafionych pomocy naukowych możemy dokonać tylko wówczas, gdy zgodzi się na to sprzedawca.

Trzeba mieć dowody

Jeżeli zakupione produkty posiadają wadę, możemy je reklamować. Prawo do reklamacji dotyczy także towarów używanych np. podręczników zakupionych w komisie czy antykwariacie. W przypadku zakupu rzeczy używanych sprzedawca może skrócić czas na reklamację do jednego roku. Natomiast, gdy kupujemy nowe produkty, odpowiedzialność sprzedawcy nie może być skrócona i trwa 2 lata od momentu zakupu. Reklamację najlepiej złożyć na piśmie, w którym opisujemy usterkę i wybieramy jedno z czterech żądań: wymiana towaru na nowy wolny od wad, naprawa towaru, obniżenie ceny i odstąpienie od umowy (tylko w przypadku, gdy wada jest istotna). Pamiętajmy, aby zachować dowód zakupu (np. paragon, potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura).[break]

- W ten sposób udowodnimy, że zakupów dokonaliśmy w tym konkretnym sklepie i tu domagamy się swoich praw - mówi Wiesława Szatkowska, dyrektorka Inspekcji Handlowej w Toruniu. - Pamiętajmy, że paragony szybko stają się nieczytelne. Warto je więc skserować.

Ochrona w sieci

Jeżeli zawieramy umowę na odległość (np. kupując plecak w sklepie internetowym), konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. W przypadku nabycia towaru, termin ten liczony jest od chwili jego dostarczenia klientowi. Natomiast, gdy umowa dotyczy usługi (np. kurs internetowy), 14-dniowy termin, w którym możemy zrezygnować, liczony jest od daty zawarcia umowy. Prawo do odstąpienia od umowy nie dotyczy transakcji zawartych pomiędzy dwoma konsumentami (np. zakup podręcznika przez ucznia od innego ucznia) a także w trybie aukcji publicznej.

Tu warto przypomnieć, że dzieci do 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli nie powinny zawierać żadnych umów. Jeżeli jednak dotyczą one drobnych, bieżących spraw życia codziennego, czyli np. zakupu lizaka, bułki czy zeszytu - to są one ważne, chyba że pociągają za sobą rażące pokrzywdzenie małoletniego klienta. I jeszcze jedno: osoby pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska