Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupując w sieci masz większe prawa

Redakcja
5 milionów osób kupiło w 2007 roku towary za pośrednictwem Internetu, czyli o 1 milion więcej niż rok wcześniej - podał wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

5 milionów osób kupiło w 2007 roku towary za pośrednictwem Internetu, czyli o 1 milion więcej niż rok wcześniej - podał wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Badania firmy OBOP, wykonane w ubiegłym roku na zlecenie UOKiK, wykazały, że większość klientów robiących zakupy przez Internet to osoby młode, w wieku 18-24 lata. 64 proc. z nich dokonuje transakcji kilka razy w miesiącu.

<!** reklama>Dla 61 proc. badanych powodem kupowania w sieci jest przede wszystkim niska cena. 58 proc. jako powód wskazało na brak konieczności wychodzenia z domu, a 42 proc. - możliwość nabywania towarów przez całą dobę.

W sieci najchętniej kupujemy odzież, obuwie, książki, sprzęt komputerowy, towary AGD, RTV i elektronikę. Co piąty badany zamówił w sieci płyty z muzyką czy filmy na DVD.

Jak poinformowała Grażyna Rokicka ze Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, polscy internautowi konsumenci częściej kupują na aukcjach (33 proc.), niż w sklepach internetowych (19 proc.). Najczęstszą formą zapłaty jest gotówka przy odbiorze towaru (37 proc.), 31 proc. płaci przelewem bankowym, zaś 28 proc. korzysta z karty płatniczej.

Zdaniem Michała Herde z Federacji Konsumentów, ludzie dlatego chętniej kupują towary na aukcjach, bo dzięki tej formie łatwo mogą porównać ich ceny. Istotnym argumentem przemawiającym za aukcjami jest także możliwość pozyskania rzeczy, które trudno dostać na rynku, np. starych książek, części samochodowych czy rzeczy używanych. Wadą takiej transakcji - zaznaczył Herde - jest to, iż nie można od niej odstąpić.

Agnieszka Zawartko z UOKIK zauważyła, iż, mimo że coraz więcej kupujemy przez Internet, mamy niską świadomość praw wynikających z tej formy nabywania towarów. 72 proc. Polaków jest przekonanych, że zaopatrując się przez Internet, mają takie same prawa jak w tradycyjnym sklepie.

Tymczasem - jak podkreśliła Zawartko - prawa konsumentów kupujących na odległość są lepiej chronione niż wobec osób robiących zakupy w tradycyjnym sklepie. E-klienci mają możliwość w ciągu 10 dni odstąpienia od umowy bez podania przyczyn, ale warunkiem jest złożenie pisemnego oświadczenia o rezygnacji z zakupu.

Według szacunkowych danych, liczba sklepów internetowych w Polsce lawinowo rośnie. W 2006 roku było ich 2-2,5 tys., a rok później już cztery tysiące. Ich liczba ciągle się zwiększa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska