Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwadrans spóźnienia do pracy i dyscyplinarka?!

MO
Adwokat Piotr Domański
Adwokat Piotr Domański Jacek Smarz
Spóźniłam się 15 minut do pracy. Pracodawca zagroził mi zwolnieniem dyscyplinarnym. Obawiam się, że naprawdę chce się mnie pozbyć. Od 3 miesięcy ciągle mi wypomina jedną rzecz - pisze Czytelniczka.

Trzy miesiące temu kobieta nie stawiła się na czas w pracy bez usprawiedliwienia. Od tej pory czuje, że szef tylko szuka pretekstu, by ją zwolnić.

- Proszę o poradę. Kiedy i z jakich przyczyn pracodawca może mnie wyrzucić z pracy bez wypowiedzenia? Dodam tylko, że mam podpisaną umowę z pracodawcą na czas określony - pisze Czytelniczka.

Czytaj też: Wróżka Nina przepowiada: Rok 2017 rokiem agresji i zmian!

Sytuację wyjaśnia adwokat Piotr Domański:

- Na wstępie należy podkreślić, iż kodeks pracy reguluje kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Kodeks pracy daje pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Prawidłowe rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia wymaga istnienia przyczyny rozwiązania oraz wskazania jej w piśmie skierowanym do pracownika. Pracodawca może w ten sposób rozwiązać umowę o pracę w szczególnych przypadkach, określonych w art 52 § 1 kodeksu pracy. Są to przypadki następujące:

1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;

2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;

3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Wymieniony katalog przyczyn ma charakter zamknięty. Zatem tylko tego typu sytuacje mogą być brane pod uwagę przy takim sposobie rozwiązania umowy o pracę: bez wypowiedzenia i z winy pracownika.

Zobacz też

365 zdjęć na 365 dni roku. To niesamowity projekt Jacka Dokutowicza

365 fotografii Jacka Dokutowicza na 365 dni w roku

Pracodawcy najczęściej rozwiązują umowę o pracę w trybie art. 52 kodeksu pracy, tj. z uwagi na ciężkie naruszenie przez pracowników podstawowych obowiązków pracowniczych.

Nawiązując do treści postawionego pytania z całą stanowczością należy podkreślić, iż na pracodawcy ciąży obowiązek w postaci zachowania miesięcznego terminu przewidzianego dla złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy licząc od dnia uzyskania przez niego wiadomości o przyczynie dającej podstawę rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Oświadczenie takie pracodawca powinien złożyć w formie pisemnej wraz z podaniem zrozumiałej dla pracownika przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę, a także stosownym pouczeniem o prawie do wniesienia odwołania do Sądu Pracy. Skoro pracodawca wie o chwilowej nieobecności tej Pani w pracy już od trzech miesięcy, termin do złożenia wskazanego oświadczenia z tej konkretnej przyczyny już upłynął.

Polecamy! Sprawdź czy rozpoznasz banknoty sprzed lat [QUIZ]

Co środę porada prawnicza

W każdym środowym wydaniu „Nowości” (uwaga, zmieniliśmy termin - środa zamiast piątku) Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wątpliwości prawnych.

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected]. Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.

- Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówi adw. Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska