Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna: aktualne zasady. Ile trwa i kto jej podlega? Czy negatywny test wystarczy, by zwolnić się z kwarantanny?

Sara Watrak
Sara Watrak
Kwarantanna – to słowo spędza sen z powiek wielu Polakom. Zasady związane z kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jak wyglądają obecnie? Co zmieni się 15 lutego? Zobaczcie, ile obecnie trwa kwarantanna i kto musi jej przestrzegać.
Kwarantanna – to słowo spędza sen z powiek wielu Polakom. Zasady związane z kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jak wyglądają obecnie? Co zmieni się 15 lutego? Zobaczcie, ile obecnie trwa kwarantanna i kto musi jej przestrzegać. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Kwarantanna – to słowo spędza sen z powiek wielu Polakom. Zasady związane z kwarantanną zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jak wyglądają obecnie? Co zmieni się 15 lutego? Zobaczcie, ile obecnie trwa kwarantanna i kto musi jej przestrzegać.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Ile trwa kwarantanna?

  • 5 dni – w przypadku medyków, żołnierzy, policjantów, strażaków czy pracowników Służby Granicznej
  • 7 dni – jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną albo otrzymaliśmy skierowanie na test
  • 10 dni – jeżeli wracamy z zagranicy: z państw Unii Europejskiej, tych należących do strefy Schengen albo z Turcji
  • 14 dni – jeżeli wracamy z zagranicy z państw spoza Unii Europejskiej i spoza Strefy Schengen.

W przypadku osób, które mieszkają z kimś chorym na COVID-19, czas trwania kwarantanny=czas trwania izolacji+7 dni

Kogo dotyczy kwarantanna?

Obecnie na kwarantannę wysyłane są osoby, które wróciły z zagranicy lub miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem bądź mieszkają z osobą zakażoną, która przebywa na izolacji, a także te, które otrzymały skierowanie na test na obecność koronawirusa. W tym ostatnim przypadku gdy wykonamy test, a wynik będzie negatywny, jesteśmy zwolnieni z kwarantanny. Natomiast jeżeli kwarantannę nałożono na nas ze względu na kontakt z osobą zarażoną bądź z innych powodów - nie jesteśmy zwolnieni z kwarantanny i musimy zostać w domu, nawet mając negatywny wynik testu.

Zasady te nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych czy ozdrowieńców. Są jednak pewne warunki.

Kto nie podlega kwarantannie?

Kwarantanna nie dotyczy wszystkich. Jak czytamy na stronie rządowej, obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:

  • osoby, które mieszkają z osobą przebywającą na kwarantannie – a zatem jeśli np. nasz współlokator czy nasze dziecko jest na kwarantannie, my nie mamy takiego obowiązku
  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Mamy tutaj jednak pewien haczyk: osoby, które przyjęły szczepionkę, nie muszą przebywać na kwarantannie nałożonej z powodu na chorobę współlokatora dopiero wówczas, gdy otrzymają negatywny wynik testu. W przypadku kwarantanny z kontaktu np. z osobą w pracy, zaszczepieni są od razu zwolnieni z obowiązku odosobnienia.
  • ozdrowieńcy, czyli osoby, które otrzymały pozytywny wynik na COVID-19 nie później niż sześć miesięcy temu. Przy czym i w tym przypadku obowiązuje taka sama zasada jak u zaszczepionych.

„Jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na chorobę współlokatora, kwarantanna ozdrowieńca będzie zdjęta dopiero po uzyskaniu przez niego negatywnego wyniku testu" – czytamy na stronie gov.pl.

Kwarantanna może więc dotyczyć nawet osób zaszczepionych, jeśli mieszkamy z osobą, która ma koronawirusa i nie zrobimy testu albo jeśli wracamy z podróży poza strefę Schengen i nie przedstawimy negatywnego wyniku testu przy kontroli granicznej.

Kwarantanna u małych dzieci to duży kłopot dla rodziców

Problem kwarantanny dotyka w szczególności rodziców małych dzieci, choćby przedszkolaków. Gdy nakładana jest na nie tzw. kwarantanna z kontaktu (co oznacza, że np. w grupie w przedszkolu wykryto koronawirusa), wówczas mama czy tata muszą wziąć urlop albo przejść na pracę zdalną, co nie zawsze spotyka się z aprobatą pracodawcy. Nawet jeśli rodzice wykonają dziecku test, a ten będzie negatywny, nie zwolni go to z konieczności odbywania kwarantanny.

Kwarantanna a izolacja. Jaka jest różnica?

Choć pojęcia kwarantanna i izolacja niekiedy używane są zamiennie, w rzeczywistości oznaczają co innego. Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia, natomiast izolacja to odosobnienie osoby chorej, która już otrzymała pozytywny wynik testu.

Obecnie izolacja trwa min. 10 dni. Jeśli nasz stan zdrowia będzie zły, lekarz może przedłużyć ten okres.
W przypadku medyków, żołnierzy czy funkcjonariuszy izolacja trwa krócej, bo 7 dni od momentu uzyskania pozytywnego testu. Można ją skrócić do pięciu dni, jeżeli po piątej dobie wykonamy test i otrzymamy negatywny wynik.

Kto nie przestrzega kwarantanny, może otrzymać karę finansową w wysokości do 30 tys. zł.

Zmiany w przepisach. Nie będzie kwarantanny z kontaktu

Od 15 lutego zmienią się niektóre zasady dotyczące kwarantanny i izolacji.

  • Izolacja będzie trwała 7 dni, a nie min. 10 dni
  • Kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tyle, ile izolacja (a nie, jak obecnie, czas trwania izolacji plus 7 dni).

Poza tym 11 lutego rząd zlikwiduje kwarantannę z kontaktu, co oznacza, że na kwarantannę nie będą już wysyłane osoby, które miały kontakt z zarażonym np. w przedszkolu czy w pracy. A co z osobami obecnie przebywającymi na tego typu kwarantannie? Jak informuje rząd, 10 lutego otrzymają one SMS-a ze zwolnieniem z kwarantanny.

Ponadto od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna dla podróżujących ze strefy Schengen, a dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen kwarantanna zostanie skrócona z 14 do 7 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska