Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego. Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Stanisława Arkusiewicza

Szymon Spandowski
Kwesta na św. Jerzego to w Toruniu wieloletnia tradycja
Kwesta na św. Jerzego to w Toruniu wieloletnia tradycja Jacek Smarz
1 listopada ponad 90 osób będzie zbierać pieniądze na renowację pomnika człowieka, który w latach 20. budował w Toruniu polskie sądownictwo.

W 2003 roku, podczas pierwszej kwesty na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu, udało się zebrać niemal 4 tysiące złotych. W ubiegłym roku do skarbonek trafiły 22 tysiące złotych. Jak będzie teraz? Organizowana przez Urząd Miasta oraz Towarzystwo Miłośników Torunia zbiórka rozpocznie się 1 listopada o godz. 9 i będzie trwała do godz. 15.

Chcemy zadbać

- Tak życie sprawia, że ci, którzy odeszli dziesiątki i więcej lat temu, nie pozostawiają po sobie rodzin i bliskich, więc my: wspólnota mieszkańców Torunia, chcemy zadbać o ich miejsce pochówku, aby ono pozostało ich wspomnieniem - mówi prezydent Michał Zaleski.

Jak dotąd, dzięki kwestom, udało się odnowić, czy wręcz uratować, ponad 30 nagrobków. Dochód z tegorocznej kwesty zostanie przeznaczony na renowację mocno zniszczonego pomnika Stanisława Arkusiewicza, który urodził się w 1869 roku we wschodniej Galicji. Do Torunia trafił tuż po powrocie miasta do Polski. Został mianowany sędzią Sądu Administracyjnego.

- Odrestaurowując nagrobki wspominamy tych ludzi, którzy po zaborach budowali tutaj Polskę - mówi prof. Cecylia Iwaniszewska z ToMiTo.

Polecamy

Istotnie, dzięki ubiegłorocznej zbiórce, został odnowiony m.in. nagrobek Franciszka Kruszelnickiego, sędziego toruńskiego Sądu Apelacyjnego. Pomnik ten sąsiaduje z mogiłą Stanisława Arkusiewicza, co zapewne nie jest przypadkiem - córka Arkusiewicza była synową Kruszelnickiego. Oba pomniki są przedwojenne, Kruszelnicki zmarł w roku 1934, natomiast Arkusiewicz w roku 1937.

Jako torunianin, Stanisław Arkusiewicz był związany z Bydgoskim Przedmieściem. Według ksiąg adresowych, w 1923 roku mieszkał przy ul. Konopnickiej 15, w roku 1932 był zameldowany przy Bydgoskiej 39, natomiast w roku 1936 mieszkał w willi przy ul. Słowackiego 54.

Darmowa komunikacja

1 listopada, w związku ze spodziewanym samochodowym oblężeniem cmentarzy, obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu. Dotyczyć będzie niemal wszystkich toruńskich nekropolii. Będzie obowiązywała od godz. 15 31 października do godz. 10 w poniedziałek 4 listopada.

Przeczytaj też:

Budżet obywatelski w Toruniu. Jakie projekty wybrano?
Kierowca BMW skazany za śmiertelny wypadek
Aktywna mama, aktywny tata. Afera z wypłatami

Przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym będzie trzeba pamiętać, że: zamknięty zostanie wjazd z ul. Grudziądzkiej w ul. Celniczą; ruch kołowy kierowany będzie trzema wjazdami na parking wzdłuż zachodniego ogrodzenia CCK od strony ul. Grudziądzkiej, a od ul. Mazowieckiej na parking firmy Oferta (bezpłatny, niestrzeżony); dopuszczone będzie parkowanie pojazdów na poboczu po stronie północnej jezdni ul. Celniczej; przed głównym wejściem (zarówno od ul. Grudziądzkiej, jak i Celniczej) obowiązywać będzie zakaz wjazdu na parking - zakaz ten nie będzie dotyczył osób niepełnosprawnych, autobusów MZK oraz taksówek.

Zaparkować też będzie można przy Centrum Handlowym „Kometa”. Najwygodniej jednak będzie w ogóle nie wsiadać do samochodu. 1 listopada od rana do wieczora komunikacją miejską w Toruniu pojedziemy za darmo. Na liniach „cmentarnych” pojawi się więcej autobusów.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska