Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Na co będą zbierane pieniądze?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Kwesta na cmentarzu św. Jerzego - 1 listopada
Kwesta na cmentarzu św. Jerzego - 1 listopada Archiwum Polska Press
Naprawa ogrodzenia nagrobka Mariana Doerffera, dawnego prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia, a także dalsza zbiórka funduszy na renowację okazałego pomnika rodziny Langraf, to cele tegorocznej kwesty, która, tradycyjnie odbędzie się 1 listopada na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego w Toruniu.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego ma już 20 lat!

Zbiórka funduszy na odnowę zabytkowych nagrobków odbędzie się już po raz dwudziesty. Organizatorami akcji są od 2003 roku Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia. Zgromadzone datki regularnie przeznaczają na renowacje pomników wartościowych artystycznie i upamiętniających zasłużonych torunian. To groby, których nikt już nie odwiedza, bo zmarli nie pozostawili potomków, ich krewni nie żyją lub dawno temu opuścili miasto. Co roku kilkadziesiąt znanych osób poświęca swój wolny czas i chęci, by z puszką w ręku prosić torunian i gości miasta odwiedzających groby krewnych o datek na odnowę starych pomników. Darczyńcy są hojni, bo nikt nie ma chyba wątpliwości, że to właśnie piękne, stare pomniki tworzą niezwykłą atmosferę najstarszej toruńskiej nekropolii. Dzięki kweście udało się do tej pory odnowić ponad 30 nagrobków za niebagatelną kwotę ponad 242 tys. zł.

Znani torunianie znów będą kwestować

W tym roku kwestujący wyruszą na cmentarne alejki we wtorek 1 listopada, już o godzinie 8. Będą wśród nich prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępcy, przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski oraz wielu radnych, parlamentarzystów, naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, członków ToMiTo, przedstawicieli Bractwa Kurkowego, aktorów toruńskich teatrów oraz strażaków. Kwestować będą także koszykarz Aaron Cel i hokeista Mikałaj Syty. Zbiórka potrwa do godziny 14, gdy na cmentarzu rozpocznie się msza święta.

Zbiórka na renowację grobów Mariana Doerffera i rodziny Landgraf

Jubileuszowa kwesta zatoczy niejako koło, bo w tym roku celem zbiórki będzie zbiórka datków na renowację nagrobka Mariana Doerffera (1879-1937), prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia. Był on odnawiany dwie dekady temu, na samym początku organizacji zbiórki. Od tego czasu uszkodzeniu uległo obramowanie pomnika. Grób znajduje się w ruchliwym punkcie, na skrzyżowaniu dwóch cmentarnych alejek. Został uszkodzony przez pojazdy żałobne i porządkowe wjeżdżające na cmentarz. Planowana renowacja ogrodzenia ma uwzględnić takie zabezpieczenie otoczenia pomnika, by wykluczyć podobne zdarzenia w przyszłości.

Zobacz koniecznie

Marian Doerffer był zasłużonym adwokatem i prokuratorem. Urodził się 13 kwietnia 1879 r. w Janiszewie w Wielkopolsce. W latach 1921-1923 pełnił funkcję Prezydenta Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Toruniu. Po rezygnacji z tej funkcji prowadził własną kancelarię adwokacką. Był sekretarzem i skarbnikiem Rady Adwokackiej, zasiadał w Sędziowskiej Komisji Egzaminacyjnej. Aktywnie działał społecznie, m.in. w ToMiTo, którego był prezesem, Związku Adwokatów Polskich, Pomorskim Krajowym Związku Komunalnym, Dekanalnej Akcji Katolickiej i Sodalicji Mariańskiej. Był członkiem Konfraterni Artystów. Zmarł w Toruniu 3 lipca 1937 roku. Pochowany jest obok córeczki Maryli i żony Zofii Seweryny Jastrzębiec-Janowskiej. W Toruniu Doerfferowie mieszkali przy ul. Mickiewicza 85, następnie w willi przy ul. Słowackiego 4, która potem została zburzona, a w jej miejscu powstał hotel "Helios".

Podobnie jak w roku ubiegłym, także w tym będą zbierane pieniądze na odnowę nagrobka rodziny Landgraf. Pochodziła ona z powiatu wągrowieckiego prowincji poznańskiej, a do Torunia jej przedstawiciele przybyli w XIX i na początku XX wieku. Część z nich opuściła miasto po powrocie Torunia do niepodległej Polski. Landgrafowie należeli do znanych toruńskich ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału - kupieckiego i rentierskiego. Mieszali w Śródmieście, na Mokrem i Bydgoskim Przedmieściu. W kwaterze na cmentarzu św. Jerzego są pochowani Friedrich Landgraf i Ida Landgraf, którzy zmarli w latach 1907 i 1909. Pomnik nagrobny rodziny Landgraf to jeden z niewielu zachowanych na cmentarzu św. Jerzego dużych nagrobków architektonicznych.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska