Łaguta wygrał Togliatti Grand Prix, Zmarzlik prowadzi [zdjęcia]

Krzysztof Wypijewski
Artiom Łaguta wygrał, choć przez dwa okrążenia wyścigu półfinałowego był poza finałem. Fotel lidera cyklu zachował Bartosz Zmarzlik, który w w sobotnim turnieju zajął 2. miejsce.

Rosjanin może mówić o dużym szczęściu. Reprezentant gospodarzy wygrał fazę zasadniczą (14 pkt), ale w półfinale wystartował fatalnie. „Prezent” sprawił mu Szwed Fredrik Lindgren, który na 1. łuku trzeciego okrążenia pojechał za szeroko. Wykorzystał to Łaguta, meldując się na mecie za plecami rodaka - Emila Sajfutdinowa.

Bartosz Zmarzlik zaczął turniej źle; od 3. pozycji daleko za Łagutą i Duńczykiem Leonem Madsenem. Korekty w ustawieniach pomogły i w dalszej części zawodów mistrz świata znów był szybki. W finale gorzowianin nie dał jednak rady Rosjaninowi.

Na najniższym stopniu podium stanął w sobotę Duńczyk Anders Thomsen. Stawkę finalistów zamknął Sajfutdinow.

Pech „Magica”

Pozostali biało-czerwoni zakończyli zmagania po fazie zasadniczej. Pecha miał Maciej Janowski, który zgromadził tyle samo punktów (8), co Australijczyk Max Fricke. „Magica” sklasyfikowano na 9. miejscu, bo zaliczył upadek na punktowanej pozycji w 6. odsłonie dnia.
Krzysztof Kasprzak uzbierał 3 oczka i zajął 15. pozycję.

Debiutanci pokazali się w końcówce

W miejsce kontuzjowanego Martina Vaculika wystartował Aleksandr Łoktajew (rezerwowy cyklu). Ukraina została tym samym dwudziestym krajem w historii, który miał swojego reprezentanta w Grand Prix. Debiutant dowiózł do mety 6 oczek (1, 1, 2, 0, 2) i sklasyfikowany został na 11. miejscu.

Powalczył też inny debiutant - Wadim Tarasenko (otrzymał od organizatorów dziką kartą). Rosjanin, który w polskiej lidze reprezentuje Abramczyk Polonię Bydgoszcz zdobył 3 oczka (u/4, 0, 1, 0, 2) i był w Togliatti trzynasty.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Zmarzlik (139 pkt) przed Łagutą (138), Lindgrenem (108) i Sajfutdinowem (105).
Kolejny turniej w duńskim Vojens. Finał sezonu zaplanowano na 1 i 2 października w Toruniu.

Wyniki Togliatti Grand Prix: 1. Artiom Łaguta (Rosja) 19 (3, 3, 3, 2, 3, 2, 3), 2. Bartosz Zmarzlik (Polska) 17 (1, 3, 3, 2, 3, 3, 2), 3. Anders Thomsen (Dania) 13 (2, 2, 2, 1, 3, 2, 1), 4. Emil Sajfutdinow (Rosja) 11 (3, 0, 2, 2, 1, 3, 0), 5. Fredrik Lindgren (Szwecja) 10 (0, 2, 3, 3, 1, 1), 6. Max Fricke (Australia) 9 (3, 2, 1, 2, 0, 1), 7. Leon Madsen (Dania) 10 (2, 1, 1, 3, 3, 0), 8. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 13 (2, 3, 3, 3, 2, u), 9. Maciej Janowski (Polska) 8 (1, w, 2, 3, 2), 10. Jason Doyle (Australia) 7 (3, 3, u, 0, 1), 11. Aleksandr Łoktajew (Ukraina) 6 (1, 1, 2, 0, 2), 12. Matej Zagar (Słowenia) 4 (2, 2, 0, 0, 0), 13. Wadim Tarasenko (Rosja) 3 (u, 0, 1, 0, 2), 14. Oliver Berntzon (Szwecja) 3 (0, 1, 1, 1, 0), 15. Krzysztof Kasprzak (Polska) 3 (1, 0, t, 1, 1), 16. Robert Lambert (Wielka Brytania) 2 (0, 1, 0, 1, 0), 17. Renat Gafurow (Rosja) 0 (0), 18. Jewgienij Sajdullin (Rosja) ns.

Klasyfikacja po ośmiu z jedenastu rund: 1. Zmarzlik 139 pkt., 2. A. Łaguta 138, 3. Lindgren 108, 4. Sajfutdinow 105, 5. Janowski 91, 6. Woffinden 82, 7. Madsen 72, 8. Fricke 70, 9. Doyle 68, 10. Thomsen 60, 11. Lambert 48, 12. Vaculik 45, 13. Kubera 44, 14. Zagar 36, 15. Berntzon 18.