Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem najprzyjemniejszą rozrywką jest odpoczynek nad wodą

Małgorzata Chojnicka
Jezioro Wielkie Skępskie
Jezioro Wielkie Skępskie Małgorzata Chojnicka
W powiecie mamy wiele jezior, ale zgłoszono zaledwie dwa miejsca wykorzystywane do kąpieli.

Trwają wakacje i każdy przy sprzyjającej pogodzie chciałby wypocząć nad wodą. W powiecie lipnowskim są piękne jeziora, ale zgłoszono zaledwie dwa miejsca wykorzystywane do kąpieli. To Jezioro Orłowskie od strony Teodorowa w gminie Wielgie i Jezioro Wielkie Skępskie od strony ulicy Plażowej. Jednak ratownicy będą tam tylko w weekendy.

Tablice z zakazem kąpieli

Miejsce wykorzystywane do kąpieli to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych wykorzystywany do kąpieli, a nie będący kąpieliskiem, które musi być wyznaczone uchwałą rady gminy. - Organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli musi je właściwie oznakować i wykonać badanie jakości wody nie wcześniej niż 14 dni przed rozpoczęciem jego funkcjonowania oraz wyznaczyć daty pobrania kolejnych próbek - informuje Dorota Kolanowska, kierownik Sekcji Nadzoru nad Obiektami Komunalnymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lipnie. - Wyniki badań jest zobowiązany przekazać właściwemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.

Codzienna kontrola

- Codziennie musi też sprawdzać, jak wygląda woda. Chodzi tu przede wszystkim o zakwity fitoplanktonu i wszelkie zanieczyszczenia wpływające na stan wody - dodaje Dorota Kolanowska. - Szkoda, że w powiecie lipnowskim przy tylu malowniczych jeziorach mamy tylko dwa miejsca wykorzystywane do kąpieli. W kwietniu wysyłaliśmy pisma do władz samorządowych, aby zadbały o bezpieczeństwo nad jeziorami. Jak widać, odzew jest znikomy. Postawienie tablicy z napisem zakaz kąpieli nie rozwiązuje problemu. Ludzie i tak będą się kąpać.
Najbardziej niebezpieczne są przekroczenia norm bakteriologicznych i masowe zakwity fitoplanktonu.

Groźny fitoplankton

Te drugie łatwo rozpoznać, bo powodują zmianę zapachu, barwy i zmniejszenie przezroczystości wody. Niektóre gatunki sinic są również wytwórcami toksyn. Każdy człowiek może inaczej reagować na kąpiel, najbardziej wrażliwe są dzieci i osoby starsze.
Należy wtedy liczyć się z możliwością wystąpienia ujemnych skutków zdrowotnych. Najczęściej będą to odczyny alergiczne. Jakość bakteriologiczną wody mogą potwierdzić jedynie badania laboratoryjne.
O bezpieczeństwie świadczy nie tylko stan wody. Wcześniej należy sprawdzić i oczyścić dno w obrębie strefy kąpieli, a organizator musi zapewnić zaplecze sanitarne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska