Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwy kredyt na długo

Małgorzata Oberlan
Szybko, bez zaglądania do BIK-u, bez formalności - tak reklamują swoje usługi. Sporo osób, szczególnie starszych, korzysta, a później płacze. Na co uważać przy takich okazjach?

Szybko, bez zaglądania do BIK-u, bez formalności - tak reklamują swoje usługi. Sporo osób, szczególnie starszych, korzysta, a później płacze. Na co uważać przy takich okazjach?

<!** Image 3 align=none alt="Image 200211" sub="Oprocentowanie, wysokość raty i co bardzo ważne - wszystkie koszty dodatkowe. To musimy wziąć pod uwagę, decydując się na szybką pożyczkę. Kierując się tylko reklamą i emocjami - zbłądzimy [Fot.: Adam Zakrzewski]">- Wzięłam tysiąc złotych pożyczki, bo obiecałam wnukowi telefon komórkowy pod choinkę. Spłacać musiałam prawie dwa tysiące. Nie zdawałam sobie sprawy, że to będzie taka suma - żali się pani Kazimiera, emerytka ze starówki, która przed rokiem skorzystała z „super okazji”. Dowiedziała się o niej z kolorowej ulotki, którą znalazła w drzwiach wejściowych mieszkania.<!** reklama>

Wysokie opłaty dodatkowe

Zdarzają się przypadki gorsze. Na przykład - zainwestowanie okrągłej kwoty w tak zwane opłaty przygotowawcze i nieotrzymanie obiecanej pożyczki wcale. Albo nieświadome uczestniczenie w transakcji wiązanej: uzyskanie średnio atrakcyjnego kredytu z opłaceniem niepotrzebnego nam, ale drogiego ubezpieczenia.

- Zwabieni często reklamą, często pod wpływem emocji świątecznych, decydujemy się na zaciągnięcie takiego kredytu, który ułatwi nam przygotowanie się do świąt. Tego typu oferty kredytowe często tylko na pozór wyglądają atrakcyjnie. Poza bowiem oprocentowaniem wskazanym w reklamie, ulotce czy propozycji przedstawiciela danej instytucji, często musimy być przygotowani na spłatę znacznie wyższej kwoty pieniężnej aniżeli byliśmy zapewniani - ostrzega Bożena Sawicka, miejski rzecznik konsumentów w Toruniu.

Trzeba wziąć pod uwagę, iż kredytodawca bądź pożyczkodawca poza oprocentowaniem może naliczyć także prowizję, ubezpieczenie czy dodatkowe opłaty, które zdecydowanie podnoszą koszt kredytu. Dlatego należy przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy kredytowej czy umowy o pożyczkę być szczególnie uważnym. Nie należy całkowicie wierzyć reklamie czy osobom oferującym pożyczkę, które zapewniają o minimalnych kosztach dodatkowych.

Rozważ krok po kroku

Przed zdecydowaniem się na przedświąteczną pożyczkę Bożena Sawicka zaleca zwrócić szczególną uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, na oprocentowanie. Kredyty i pożyczki gotówkowe mogą być droższe niż inne rodzaje długu (np. kredyt w rachunku). Banki i firmy pożyczkowe mają obowiązek podawania w materiałach reklamowych, informacyjnych oraz umowie wysokość RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę procentową (koszt kredytu wyrażony w procentach, uwzględniający odsetki, prowizje, koszty ubezpieczenia). Koszty i opłaty dodatkowe nie są wliczane do RRSO, a mogą obejmować koszty windykacji, oprocentowania karnego, ustanowienia zabezpieczenie, obsługi domowej, itp.

Po drugie - wysokość raty. Generalnie, im dłuższy jest okres kredytowania, tym większa suma odsetek. Niska rata nie zawsze jest korzystna, bo wydłużony okres kredytowania podwyższa koszty.

Sprawa kolejna to możliwość wcześniejszej spłaty. Wiadomo, że spłacenie kredytu przed terminem zmniejsza jego koszt. Klient, który uzyskał kredyt konsumencki, ma prawo do częściowej lub całkowitej spłaty zadłużenia.

- I nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za pozostały okres zapisany w umowie ani do ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu - podkreśla pani rzecznik.

Czy faktycznie niezbędne?

Należy przeczytać nie tylko umowę, ale także regulamin kredytu lub pożyczki, stanowiący integralną część umowy oraz sprawdzić taryfę opłat i prowizji, związanych z tymi produktami.

- Przed zaciągnięciem długu za pomocą oferty pożyczki-chwilówki powinniśmy dwa razy zastanowić się, czy pożyczane pieniądze są rzeczywiście nam niezbędne i konieczne w danej chwili. Jeżeli pieniądze nie są potrzebne na „już”, warto się zapoznać z ofertą banków, które coraz częściej upraszczają wymogi, jakie należy spełniać, by otrzymać normalną pożyczę bankową. A taka na pewno będzie dla nas korzystniej oprocentowana - podsumowuje Bożena Sawicka.


Masz wątpliwości? Pytaj rzecznika!

Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Toruniu: ul. Wały gen. Sikorskiego 12, tel. (56) 611 86 40 lub 41. Czynne od poniedziałku do piątku, w godz.: 7.30-15.30.

Powiatowy rzecznik: starostwo powiatowe, ul. Towarowa 4-6, tel. 56 662 88 11.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska