Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Leczył rannych na frontach w kilku wojnach

Leczył rannych na frontach w kilku wojnach

Kazimierz Przybyszewski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W tym roku minęła 110. rocznica urodzin dra Nikodema Butrymowicza, lekarza i patrioty, związanego z Toruniem.
Leczył rannych na frontach w kilku wojnach

W tym roku minęła 110. rocznica urodzin dra Nikodema Butrymowicza, lekarza i patrioty, związanego z Toruniem.


Nikodem Butrymowicz urodził się 18 czerwca 1890 r. w Wilnie. Po ukończeniu w 1909 r. gimnazjum w mieście rodzinnym, studiował do 1914 r. medycynę w Wojskowej Akademii Lekarskiej w Petersburgu.


Od 30 listopada 1914 roku służył w wojsku rosyjskim jako lekarz batalionowy 16 Pułku Piechoty z Kijowa, dochodząc pod koniec swej służby w swoim pułku do stanowiska naczelnego lekarza (1 luty 1918). Po zdemobilizowaniu zamieszkał w Odessie, gdzie wówczas znajdowało się duże skupisko Polaków.


W dywizji gen. Żeligowskiego


Na początku 1919 r. wstąpił w Odessie do IV Dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego, z którą jako lekarz 13 Pułku Strzelców przeszedł cały szlak bojowy i w lipcu tego roku wrócił do Polski. Potem w stopniu kapitana Wojska Polskiego był lekarzem w 28 Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich.


Od marca 1920 r. pełnił służbę frontową podczas wojny polsko-bolszewickiej. W sierpniu tego roku brał udział w bitwie warszawskiej w okolicach Radzymina i Nieporętu. Po zawarciu traktatu ryskiego stacjonował wraz ze swym pułkiem w Łodzi, gdzie służył do końca marca 1922 r.


Lata toruńskie


Następnie awansowany z dniem 1 kwietnia tego roku na stopień majora został przeniesiony do 8 Kompanii Zapasowej Sanitarnej w Toruniu, przemianowanej wkrótce na 8 Batalion Sanitarny, w którym od sierpnia 1922 r. pełnił funkcję zastępcy dowódcy, a w latach 1923-1926 dowódcy.


1 października 1926 r. został kierownikiem Referatu Ogólnoorganizacyjnego w Szefostwie Sanitarnym DOK VIII w Toruniu. Z dniem 1 stycznia 1928 r. awansował na stopień podpułkownika. Jednocześnie był m.in. prezesem Oddziału Ligi Morskiej i Kolonialnej, wiceprezesem Wojewódzkiego Komitetu LOPP, członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Toruniu, członkiem Zarządu Okręgu Pomorskiego PCK w Toruniu.


W kwietniu 1934 r. został mianowany komendantem 5 Szpitala Okręgowego w Krakowie, a 1 kwietnia 1936 r. komendantem 9 Szpitala Okręgowego w Brześciu nad Bugiem. W marcu 1937 r. mianowany został na stopień pułkownika, a w następnym roku na Szefa Sanitarnego DOK IX w Brześciu; funkcję tę pełnił do wybuchu II wojny światowej.


Podczas kampanii wrześniowej był Szefem Sanitarnym Armii „Łódź”. Po zakończeniu działań wojennych, unikając niewoli został lekarzem we wsi Drążgów gmina Ulęż i we wsi Krzywda gmina Radoryż Smolany, gdzie doczekał wyzwolenia.


Znów w Wojsku Polskim


W listopadzie 1944 r. powołany do Wojska Polskiego został dowódcą 28 Pogotowia Instrukcyjno-Dezynfekcyjnego Frontu. Funkcję tę pełnił do czasu rozformowania tej jednostki w sierpniu 1945 r. Następnie był kierownikiem Sekcji Operacyjnej i zastępcą Szefa Wydziału IV Departamentu Służby Zdrowia. Pod koniec tego roku pułkownik Butrymowicz zachorował na zawał serca. Po wyleczeniu z dniem 28 lutego 1946 r. przeszedł w stan spoczynku.


Następnie pracował jako lekarz Domu Dziecka w Nagłowicach i kierownik Ośrodka Zdrowia w Seceminie w powiecie włoszczowskim.


Wielokrotnie odznaczany


Odznaczony był: Krzyżem Walecznych – dwukrotnie, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Grunwaldu III klasy, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy”, Medalem 10-lecia Odzyskania Niepodległości, Medalem Międzyalianckim 1914-1918, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Brązowym i Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz licznymi odznakami pamiątkowymi.


Nikodem Butrymowicz zmarł 5 kwietnia 1953 r.


W małżeństwie zawartym w 1936 r. z Jadwigą Marianną Jakubicką miał syna Nikodema. W Toruniu mieszkał przy ul. Franciszkańskiej 14.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo