Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legionista, lekarz, uczestnik trzech wojen

Kazimierz Przybyszewski
W tym roku minęła 120. rocznica urodzin dra Leopolda Rudke, lekarza wojskowego, zasłużonego dla służby zdrowia w naszym regionie.

W tym roku minęła 120. rocznica urodzin dra Leopolda Rudke, lekarza wojskowego, zasłużonego dla służby zdrowia w naszym regionie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 93375" sub="Dr Lepold Rudke na fotografii z lat międzywojennych / Fot. Ze zbiorów autora">Leopold Rudke urodził się 27 stycznia 1888 roku w Bukowej Górze w powiecie jędrzejowskim na Kielecczyźnie, w rodzinie wyznania ewangelicko-augsburgskiego, Jana i Julianny z domu Lachman. W latach 1910-1914 studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dyplom doktora wszech nauk lekarskich uzyskał 17 grudnia 1917 roku.

Ochotnik w Legionach

Wstąpił jako ochotnik w 1914 roku do Legionów Polskich. W oddziałach II Brygady Legionów, jako podporucznik lekarz brał udział w walkach na froncie. W 1917 roku po niezłożeniu przysięgi na rzecz państw centralnych wcielony został do polskiego korpusu posiłkowego. W 1918 roku pod Sadagórą wzięty do niewoli przez Austriaków, internowany w Marmoros Sziget na Węgrzech.

Od listopada 1918 roku służył w Wojsku Polskim jako lekarz III/2 Pułku Piechoty Legionów, a następnie lekarz 2 Pułku Artylerii Polowej Legionów. W latach 1919-1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako lekarz dywizjonu na Froncie Litewsko-Białoruskim.

W wojskowych szpitalach

Po wojnie był ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Okręgowego w Lublinie. Od 1 listopada 1923 do 31 października 1924 roku odbył roczny kurs specjalistyczny w Szpitalu Ujazdowskim.

<!** reklama>Następnie 1 listopada 1924 roku objął obowiązki starszego ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego 8 Wojskowego Szpitala Okręgowego w Toruniu, a od 10 listopada 1926 roku był komendantem tego szpitala. W dniach 6 i 7 września 1930 roku był uczestnikiem I Polskiego Zjazdu w Sprawie Badania i Zwalczania Reumatyzmu w Zdrojowisku Inowrocław. Od marca do października 1931 roku był komendantem 8 Batalionu Sanitarnego w Toruniu. Jednocześnie w latach 1931-1932 był komendantem Wojskowego Szpitala Sezonowego w Ciechocinku.

Z dniem 1 stycznia 1936 roku awansowany został na stopień pułkownika. W 1937 roku uczestniczył w X Lekarskim Kursie Wakacyjnym połączonym ze Zjazdem Polskiego Towarzystwa Zwalczania Gośćca w Ciechocinku. Od 17 listopada 1937 roku był Szefem Sanitarnym Okręgu Korpusu VIII w Toruniu. Na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej odszedł z tego stanowiska. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i wiceprezesem Obwodu Miejskiego LOPP w Toruniu.

Niósł pomoc i zginął

Opublikował między innymi: Sprawozdanie z oddziału ginekologiczno-położniczego Filii 2 Szpitala Okręgowego w Lublinie za 1926 r., „Lekarz Wojskowy”, 1927, T. IX, 1; Wyszkolenie lekarzy rezerwy na potrzeby wojny, „Lekarz Wojskowy”, 1934, T. XXIII, 6.

W czasie okupacji niemieckiej pracował w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie.

Dr Leopold Rudke zginął 1 września 1942 roku podczas nalotu sowieckiego w Warszawie, gdy przygotowywał pomoc dla ofiar tego bombardowania.

Odznaczony był między innymi: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi.

W Toruniu mieszkał przy ul. Bydgoskiej 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska