Lekkoatletyczne ME. Katarzyna Zdziebło i kobieca sztafeta 4x400 m sobotnimi szansami medalowymi [O KTOREJ I GDZIE OGLĄDAĆ?]

Filip Stachowski
Katarzyna Zdziebło wystartuje w chodzie na 20 km
Katarzyna Zdziebło wystartuje w chodzie na 20 km Xinhua News/East News
W sobotę o godz. 10.15 Katarzyna Zdziebło wystartuje w chodzie na 20 km podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. W lipcu lekkoatletka zdobyła dwa medale mistrzostw świata w Eugene. Wieczorem polskie biegaczki powalczą o medal w sztafecie 4x400 m.

W Oregonie Zdziebło sięgnęła po srebro w chodzie na 20 i 35 km. Lepsza od Polki była jedynie Peruwianka Kimberly Garcia Leon. W Monachium Zdziebło wystartuje tylko na krótszym dystansie i jest uznawana za faworytkę.

W sesji wieczornej polskie biegaczki w sztafecie 4x400 m będą bronić tytułu mistrzyń Europy, który wywalczyły cztery lata temu w Berlinie. Liderką naszej sztafety jest Natalia Kaczmarek, która w Monachium zdobyła srebrny medal w biegu na 400 m oraz dwukrotnie w tym sezonie łamała barierę 50 sekund. Jej tegoroczny rekord życiowy (49,86) jest drugim wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki.

Oprócz Kaczmarek w polskiej sztafecie wystąpią najprawdopodobniej Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic. Kiełbasińska wywalczyła brązowy medal w Monachium, Baumgart-Witan była ósma w finale, natomiast Święty-Ersetic jest mistrzynią Europy w 2018 roku.

Głównymi rywalkami biało-czerwonych będą Holenderki z rewelacyjną Femke Bol, która w Monachium triumfowała w biegu na 400 m i 400 m ppł. W obu konkurencjach ustanowiła rekord mistrzostw Europy.

W finale biegu na 800 m wystartuje Anna Wielgosz, a na 3000 m z przeszkodami zaprezentuje się Alicja Konieczek.

Program lekkoatletycznych ME z uwzględnieniem startów Polaków:

sobota, 20 sierpnia (liczba finałów - 8)

8.30 - chód na 20 km mężczyzn, finał
10.15 - chód na 20 km kobiet, finał (Katarzyna Zdziebło)

20.05 - skok o tyczce mężczyzn, finał
20.15 - 800 m kobiet, finał (Anna Wielgosz)
20.25 - rzut oszczepem kobiet, finał
20.43 - 100 m ppł kobiet, eliminacje (Klaudia Wojtunik)
21.15 - sztafeta 4x400 m mężczyzn, finał
21.45 - sztafeta 4x400 m kobiet, finał (Kinga Gacka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia
Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska)

22.13 - 3000 m z przeszkodami kobiet, finał (Alicja Konieczek)