Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekomaty w Toruniu. Jak działają? Leki dostępne prosto z automatu samoobsługowego. Tylko czy legalnego?

Marcin Zawadzki
Marcin Zawadzki
Pod koniec listopada na Dworcu Głównym PKP w Toruniu stanął lekomat – samoobsługowa maszyna do wydawania leków. Firma, która ten automat postawiła, zapowiada prawdziwą ekspansję. Tymczasem Główny Inspektorat Farmaceutyczny twierdzi, że taka forma sprzedaży leków jest nielegalna i zapowiada wszczęcie postępowania.

Pod koniec listopada na Dworcu Głównym PKP w Toruniu stanął lekomat – samoobsługowa maszyna do wydawania leków. Firma, która ten automat postawiła, zapowiada prawdziwą ekspansję. Tymczasem Główny Inspektorat Farmaceutyczny twierdzi, że taka forma sprzedaży leków jest nielegalna i zapowiada wszczęcie postępowania. Sprawę nagłośnił "Dziennik Gazeta Prawna", a temat od razu podchwyciły inne media – m.in. Rynek aptek, Wiadomości handlowe, mgr.farm i wiele innych.

Polecamy

Jak się dowiadujemy, firma Automnia (z siedzibą w Grudziądzu - wg KRS) w uruchomionych w kilku miejscach w Polsce automatach vendingowych o nazwie „Lekomat” zaczęła sprzedawać nie tylko suplementy diety, lecz także leki OTC. W urządzeniu można kupić oprócz witamin czy suplementów także leki zawierające w swoim składzie np. ibuprofen, aspirynę czy inne substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Firma Automnia określa Lekomat jako o zautomatyzowaną drogerię, która sprzedaje produkty medyczne, higieny osobistej i suplementy diety z ponad 140 najlepiej sprzedających się marek i produktów zwykle znajdujących się w sklepie stacjonarnym lub internetowym, w tym prezerwatywy, środki na potencję, testy ciążowe i narkotykowe, osobiste przedmioty zdrowia mężczyzn i kobiet, witaminy, suplementy wspomagające koncentrację, odchudzanie i wiele innych. Firma zapowiada, że do końca 2020 roku ma stanąć aż setka takich maszyn. Spółka stawia sobie za wzór Włochy, gdzie działa już blisko 20 tys. podobnych lekomatów.

Trwa głosowanie...

Czy Lekomaty to dobry pomysł?

Tymczasem w Polsce Główny Inspektorat Farmaceutyczny w wydawanych opiniach niejednokrotnie oceniał, że taka forma sprzedaży leków jest nielegalna. Inspekcja bowiem nie widzi możliwości zaakceptowania tej formy sprzedaży lekarstw i to bez względu na to, jak technologicznie będą zaawansowane lekomaty.

– Leki bez recepty mogą być sprzedawane wyłącznie w placówkach do tego uprawnionych – mówi wprost Dominika Walczak z wydziału prasowego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Wątpliwości inspekcji budzą również warunki przechowywania preparatów w maszynach oraz brak styczności klienta z personelem, który mógłby m.in. nie dopuścić do ich sprzedaży dzieciom.

Chińczycy w 10 dni zbudowali szpital, by walczyć z koronawir...

Paweł Mazur, prezes zarządu spółki Automnia, przyznaje, że zna podejście GIF. Przekonuje jednak, że stanowiska inspekcji dotyczą sprzedaży leków w tradycyjnych maszynach vendingowych, używanych zwyczajowo do sprzedaży przekąsek lub napojów, które nie mają możliwości zdalnego monitorowania temperatury, dat ważności produktów i zabezpieczeń przed sprzedażą określonych produktów dzieciom. Jego maszyny zaś są nowocześniejsze i są technicznie przystosowane do sprzedaży leków OTC. Firma posiłkuje się przy tym opinią prawną przygotowaną przez kancelarię Domański Zakrzewski Palinka.

– Inspekcja zdaje się nie uwzględniać postępu czasu i rozwoju techniki, jak również nie doceniać faktu, że obecnie maszyny vendingowe są przykładem wysoce zaawansowanych technologicznie automatów, zaprojektowanych w taki sposób, by spełniać wymogi przewidziane prawem i adresować wskazywane przez inspekcję zastrzeżenia – mówi Paweł Mazur dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Przeciwni lekomatom są aptekarze. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, uważa, że ze względu na bezpieczeństwo pacjentów leki bez recepty – często nadużywane – nie powinny być traktowane jako produkty, które można kupić nawet w automatach stojących przy ulicy.

Polecamy

Podobnego zdania jest Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Według niego automaty vendingowe z lekami, mogą się sprawdzać w ogromnej i słabo zaludnionej Kanadzie czy podbiegunowej Skandynawii. W Polsce nie ma zaś zagrożenia wyeliminowania obecności farmaceutów z obrotu detalicznego lekami - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska