Leon Madsen wygrał turniej SEC w Toruniu. Polacy poza podium [zdjęcia]

Krzysztof Wypijewski
Aktualny indywidualny wicemistrz świata wygrał inauguracyjny turniej cyklu TAURON Speedway Euro Championship 2020. Najlepszy z Polaków - Bartosz Smektała był w finale czwarty. Czempion globu - Bartosz Zmarzlik, który w Toruniu jechał dzięki tzw. dzikiej karcie, odpadł w barażu.

Start w finale wygrał Nicki Pedersen. Po wyjściu z pierwszego wirażu 3-krotny czempion globu miał jednak problemy z opanowaniem motocykla (Duńczykowi podniosło przednie koło) i spadł na 3. miejsce. Wygrał Madsen przed Brytyjczykiem Robertem Lambertem, Pedersenem i Smektałą.

Zmarzlik przyjechał trzeci w wyścigu barażowym i nie awansował do finału. Pozostali nasi reprezentanci nie zachwycili. Kacper Woryna był ósmy, a Krzysztof Kasprzak dziesiąty.

Na czele klasyfikacji przejściowej TAURON SEC 2020 są Lambert i N. Pedersen, którzy na Motoarenie zdobyli po 14 punktów. Trzeci jest Madsen (12), a czwarty Smektała (11).

Toruński tor zawsze słynął z kapitalnej walki na dystansie; żużlowcy podkreślali, że jest na nim wiele ścieżek do jazdy. Tym razem było inaczej. Zawodnicy narzekali, że tor jest twardy i śliski, a o triumfie decyduje moment startowy. I tak też było. Mijanki, które nie były spowodowane błędem rywala, zdarzały się sporadycznie. W konsekwencji kibice obejrzeli nudne zawody.

Miejmy nadzieję, że ciekawiej będzie w środę w Bydgoszczy, gdzie odbędzie się 2. runda cyklu. Na stadionie Abramczyk Polonii z dziką kartą wystartuje Rosjanin Emil Sajfutidnow, aktualny brązowy medalista Grand Prix. Początek o godz. 19.00, transmisja w Eurosporcie.

Kolejne turnieje rozegrane zostaną w Gnieźnie (15 lipca), Rybniku (22 lipca) i ponownie w Toruniu (29 lipca). Przypomnijmy, że triumfator TAURON SEC 2020 zapewni sobie prawo startu w cyklu GP 2021.