Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letni festiwal „Nova Muzyka i Architektura” w Toruniu: Od Bacha po turniej tenorów

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Świetny młody wiolonczelista Marcel Markowski (z lewej) wystąpi na festiwalu w lipcu, a piosenkarka Natalia Kukulska w sierpniu
Świetny młody wiolonczelista Marcel Markowski (z lewej) wystąpi na festiwalu w lipcu, a piosenkarka Natalia Kukulska w sierpniu
Całe lato z różnorodną muzyką w pięknych wnętrzach już po raz dwudziesty proponuje torunianom i turystom Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

[break]
Letni Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” rozpocznie się 24 czerwca, a jego ostatnie akordy zabrzmią 3 września.

Na festiwalu jest miejsce nie tylko dla klasyki. Już na inaugurację wraz z toruńskimi symfonikami zagrają bluesmani.

Od Nalepy do Joplin

Zaśpiewa, znana m.in. z programu telewizyjnego „The Voice of Poland”, Marzena Ugorna. Przypomni wielkie przeboje Tadeusza Nalepy, Miry Kuba-sińskiej, Martyny Jakubowicz, Czesława Niemena i Janis Joplin. Połączonymi siłami TOS, zespołu Marzeny Ugornej i chórku dyrygować będzie Tomasz Filipczak. Bluesowe rozpoczęcie „Muzyki i Architektury” odbędzie się 24 czerwca na Rynku Staromiejskim.

Kolejny festiwalowy wieczór, 2 lipca, wypełni muzyka Henryka Wieniawskiego, Antonia Vivaldiego i Aleksandra Głazunowa. Zagra złożona z dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat Łucka Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa. Ukraiński Łuck to partnerskie miasto Torunia.

Solistą koncertu zatytułowanego „Wieczór romantyczny” będzie znakomity młody wiolonczelista Marcel Markowski, lider grupy wiolonczel Sinfonii Varsovii. Utwory Piotra Czajkowskiego zagra z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Orkiestra wykona też słynną V Symfonię Ludwiga van Beethovena z tzw. „motywem losu”.

Bach i tango po słowacku

Znana w Toruniu z organizowanych tu przed laty festiwali muzyki dawnej orkiestra Arte dei Suonatori - tym razem z lutnistą Dohyo Solem w składzie - 16 lipca zagra utwory sprzed stuleci. Dzień później festiwalowa publiczność posłucha przebojów Franka Sinatry w wykonaniu piosenkarza i jazzowego wokalisty Jarosława Wista (swego czasu zwycięzcy telewizyjnej „Szansy na sukces”), któremu będą towarzyszyć znani muzycy jazzowi.

W lipcu nadarzy się też okazja usłyszenia organów kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Szczepana (które znakomicie sprawdziły się już na ubiegłorocznym festiwalu). Zagra na nich Tuomas Pyrhönen. Organista wystąpi w duecie ze skrzypaczką Suvi Granberg. Fińscy artyści wykonają muzykę baroku.

Natomiast ostatni lipcowy koncert festiwalu wypełni twórczość Jana Sebastiana Bacha połączona z rytmami... latynoskimi (w tym tangami Piazzolli) w wykonaniu muzyków ze Słowacji.

Natalia, jazz, tenorzy

Festiwalowy sierpień rozpocznie Koreańska Orkiestra Akademicka wraz ze śpiewaczką Yu So-Yung. Zabrzmią muzyka koreańska (m.in. najpopularniejsza pieśń tego kraju „Arirang”), polka Straussa, „Taniec węgierski” Brahmsa i muzyka Michaela Giacchino z filmu „Mission Impossible”.

W sierpniu na festiwalu wystąpi również międzynarodowa grupa śpiewająca pieśni gospel. Jak zwykle też poznamy młodych pianistów, uczestniczących w międzynarodowym kursie „Paderewski Piano Academy” w pałacu w Ostromecku. W Dworze Artusa zagrają z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

Gwiazdą ostatniego sierpniowego koncertu będzie piosenkarka Natalia Kukulska, która tym razem wystąpi ze znakomitym jazzowym kwartetem smyczkowym Atom String Quartet.

Finał festiwalu, w pierwszą sobotę września, będzie należał do pięknych męskich głosów. Wystąpi nie trzech, ale czterech tenorów. Z towarzyszeniem TOS zaśpiewają nie tylko przeboje bel canta.

Oprócz koncertów zaplanowano pokazy filmów muzycznych i oprowadzanie po toruńskich kościołach z uwzględnieniem ich muzycznej historii

Żeby uczynić zadość tytułowi festiwalu, koncerty będą się odbywały w ciekawych architektonicznie budynkach: w gotyckiej katedrze świętych Janów i neogotyckich kościołach św. Katarzyny i św. Szczepana, w Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki”, a także w plenerze - na Rynku Starego Miasta.

Warto wiedzieć: Wejściówki i bilety

Na inauguracyjny koncert XX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” - 24 czerwca o godz. 20.30 na Rynku Staromiejskim - wstęp jest wolny, podobnie jak na koncert Łuckiej Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej, 2 lipca o godz. 20.00 w kościele pw. św. Katarzyny.

Za darmo będzie można też posłuchać przebojów Franka Sinatry w wykonaniu Jarosława Wista (17 lipca), zespołu Black International Gospel Singers (14 sierpnia) i występu uczestników Paderewski Piano Academy (20 sierpnia).

Bezpłatnie będzie można zobaczyć również filmy muzyczne w „Hanza Cafe” (15 lipca, 12 sierpnia i 19 sierpnia) oraz wziąć udział w muzycznych wycieczkach z przewodnikiem po toruńskich zabytkach (23 lipca i 20 sierpnia). Wejściówki będą do odbioru od 1 lipca w kasie CKK Jordanki. Liczba miejsc jest ograniczona

Bilety na pozostałe koncerty i wydarzenia festiwalu kosztują od 19 do 59 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska