MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liceum Uniwersyteckie w Toruniu od środka. Tak wygląda najlepsza szkoła w Polsce! W takich warunkach uczą się i wypoczywają. Mamy zdjęcia

Justyna Wojciechowska-Narloch
Jak Liceum Uniwersyteckie wygląda w środku?
Jak Liceum Uniwersyteckie wygląda w środku? Jacek Smarz
Liceum Uniwersyteckie w Toruniu skupia najzdolniejszych młodych ludzi nie tylko z regionu, ale i z bardzo odległych zakątków kraju. Ciągną do Torunia, bo wiedzą, że po maturze w toruńskim liceum drzwi wyższych uczelni będą stały przed nimi otworem. W jakich warunkach uczą się uczniowie? Jak Liceum Uniwersyteckie wygląda w środku?

Według najnowszego rankingu Perspektyw, to właśnie ten prowadzony przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ogólniak jest najlepszy w kraju. 1 września 2019 roku – w związku z reformą edukacji – zmieniono obowiązującą dwie dekady nazwę placówki z Gimnazjum i Liceum Akademickie na Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. ULO obecnie ma 13 oddziałów, w tym dwa liceum czteroletniego.

Polecamy: Cennik korepetycji w Toruniu

Coraz wyraźniej rysuje się schemat szkoły, gdzie odziały mają swoje profile, a uczniowie realizują w nich po trzy obowiązkowe rozszerzenia. Oferowane obecnie profile (w różnym układzie, jeżeli chodzi o roczniki) to: matematyczno-informatyczno-fizyczny, biologiczno-chemiczny, chemiczno-fizyczny i humanistyczny.

Czytaj także

Spośród 369 uczniów ponad 190 mieszka w internacie, gdzie warunki są bardzo dobre. W ubiegłym roku ważnym dla szkoły i symbolicznym jednocześnie wydarzeniem było uzyskanie przez absolwentkę pierwszego rocznika tytułu profesora UMK. Joanna Kułaga-Przymus z Wydziału Matematyki i Informatyki, olimpijka z matematyki, otworzyła nowy rozdział w historii szkoły.
Liceum Akademickie powstało w 1998 roku. Było wtedy pierwszą w kraju szkołą dla uczniów wybitnie uzdolnionych, placówką o charakterze eksperymentalnym.

- Takie nagromadzenie wybitnych młodych ludzi w jednym miejscu było rzadkością. W Polsce i w regionie były szkoły uczące młodzież wyselekcjonowaną ze względu na potencjał intelektualny. Natomiast z taką specyficzną procedurą rekrutacyjną, badaniami psychologicznymi, z testami na wejściu, byliśmy jedyni – wspomina Arkadiusz Stańczyk, dyrektor szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska