Nasza Loteria

Liceum Uniwersyteckie w Toruniu od środka. Tak wygląda najlepsza szkoła w Polsce! W takich warunkach uczą się i wypoczywają. Mamy zdjęcia

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Jak Liceum Uniwersyteckie wygląda w środku?
Jak Liceum Uniwersyteckie wygląda w środku? Jacek Smarz
Liceum Uniwersyteckie w Toruniu skupia najzdolniejszych młodych ludzi nie tylko z regionu, ale i z bardzo odległych zakątków kraju. Ciągną do Torunia, bo wiedzą, że po maturze w toruńskim liceum drzwi wyższych uczelni będą stały przed nimi otworem. W jakich warunkach uczą się uczniowie? Jak Liceum Uniwersyteckie wygląda w środku?

Według najnowszego rankingu Perspektyw, to właśnie ten prowadzony przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ogólniak jest najlepszy w kraju. 1 września 2019 roku – w związku z reformą edukacji – zmieniono obowiązującą dwie dekady nazwę placówki z Gimnazjum i Liceum Akademickie na Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. ULO obecnie ma 13 oddziałów, w tym dwa liceum czteroletniego.

Polecamy: Cennik korepetycji w Toruniu

Coraz wyraźniej rysuje się schemat szkoły, gdzie odziały mają swoje profile, a uczniowie realizują w nich po trzy obowiązkowe rozszerzenia. Oferowane obecnie profile (w różnym układzie, jeżeli chodzi o roczniki) to: matematyczno-informatyczno-fizyczny, biologiczno-chemiczny, chemiczno-fizyczny i humanistyczny.

Czytaj także

Spośród 369 uczniów ponad 190 mieszka w internacie, gdzie warunki są bardzo dobre. W ubiegłym roku ważnym dla szkoły i symbolicznym jednocześnie wydarzeniem było uzyskanie przez absolwentkę pierwszego rocznika tytułu profesora UMK. Joanna Kułaga-Przymus z Wydziału Matematyki i Informatyki, olimpijka z matematyki, otworzyła nowy rozdział w historii szkoły.
Liceum Akademickie powstało w 1998 roku. Było wtedy pierwszą w kraju szkołą dla uczniów wybitnie uzdolnionych, placówką o charakterze eksperymentalnym.

- Takie nagromadzenie wybitnych młodych ludzi w jednym miejscu było rzadkością. W Polsce i w regionie były szkoły uczące młodzież wyselekcjonowaną ze względu na potencjał intelektualny. Natomiast z taką specyficzną procedurą rekrutacyjną, badaniami psychologicznymi, z testami na wejściu, byliśmy jedyni – wspomina Arkadiusz Stańczyk, dyrektor szkoły.

od 16 lat
Wideo

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska