Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba Pi skrywa w sobie wiele tajemnic. Ciekawostki na jej temat, o których niewielu wie. Dlaczego liczbę Pi nazywamy ludolfiną?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. To ważne święto dla matematyków i fizyków. Dowiedz się, dlaczego liczbę Pi nazywa się ludolfiną i kto patronuje temu dniu.
14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. To ważne święto dla matematyków i fizyków. Dowiedz się, dlaczego liczbę Pi nazywa się ludolfiną i kto patronuje temu dniu. pixabay/ Pixapopz
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi przypada corocznie 14 marca. Nie bez przyczyny wybrano właśnie taką datę. Święto to obchodzi się głównie na amerykańskich uczelniach, ale w Polsce, z roku na rok, także staje się coraz popularniejsze. Istnieje sporo ciekawostek związanych z tym dniem. Dowiedzcie się, dlaczego Międzynarodowy Dzień Liczby Pi obchodzimy właśnie 14 marca i którzy uczeni są patronami dnia.

Spis treści

Dzień Liczby Pi. Ciekawostki związane z tym świętem

Liczba Pi to stała matematyczna, która okazuje się przydatna przy obliczeniach z zakresu matematyki, geometrii czy fizyki. Jest ona wykorzystywana także we wzorach demograficznych czy epidemiologicznych. Pomaga w obliczeniach z zakresu teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa, w równaniach teorii grawitacji czy matematyce kwantowej.

Zanim jednak przejdziemy do ciekawostek, na początek trochę historii. Liczbę Pi (π), a więc stosunek obwodu koła do długości jego średnicy, badał już w III wieku Archimedes z Syrakuz. Dzięki jego zasługom liczbę Pi nazywa się także stałą archimedesową. W kolejnych tysiącleciach zagadnienie to badali także inny uczeni. Chiński matematyk Liu Hui obliczył, ile wynosi liczba Pi pięć miejsc po przecinku. Ludolf van Ceulen dotarł aż do 35. miejsca po przecinku.

William Shanks z kolei poczynił obliczenia aż do 530 miejsc po przecinku, a pracując przez kolejne lata jeszcze do 177 kolejnych cyfr. Niestety, popełni błąd przy 528. pozycji. Nie można mu jednak odmówić zapału, wszystko spisywał odręcznie, na kartce. W kolejnych latach uczeni: Smith, Wrench i Reitwiesner dzięki pomocy technologii obliczyli, ile wynosi liczba Pi po przecinku do 808 cyfr (pierwszy i drugi badacz) oraz 2037 (trzeci badacz).

Ile dokładnie wynosi liczba Pi? Kto jest patronem Międzynarodowego Dnia Liczby Pi? Co wspólnego ma z nią Wisława Szymborska? I wreszcie, dlaczego nazywamy tę liczbę ludolfiną? Sprawdźcie ciekawostki na temat liczby Pi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liczba Pi skrywa w sobie wiele tajemnic. Ciekawostki na jej temat, o których niewielu wie. Dlaczego liczbę Pi nazywamy ludolfiną? - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska