Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja OFE. Kiedy? Są nowe terminy! Sprawdź szczegóły nowego planu likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych

Oprac. Mirosława Kruczkiewicz
Sprawdź szczegóły nowego planu likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych
Sprawdź szczegóły nowego planu likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych Jacek Smarz
Likwidacja OFE to temat, który znowu powraca. Pojawiły się nowe terminy i plany. Czy zdecydujesz się przekazać pieniądze z OFE do ZUS? Nie poniesiesz wtedy dodatkowych kosztów, ale twoje oszczędności przestaną być dziedziczne. Wybierzesz drugi wariant? Pieniądze trafią na Indywidualne Konto Emerytalne i będą nadal twoją własnością. Ale za sam fakt przelania ich do IKE państwo potrąci ci 15 procent zgromadzonej przez ciebie sumy. Trzeciej opcji nie ma. O szczegółach dowiesz się z naszego artykułu.

Likwidacja OFE: Są nowe terminy i zasady

Do takiego rozwiązania rząd przymierzał się od dawna. Teraz prace przyspieszyły. W poniedziałek zmianami w systemie emerytalnym zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów, organ pomocniczy przy premierze. Według przyjętego właśnie przez rząd nowego projektu ustawy stopniowa likwidacja otwartych funduszy emerytalnych i tworzenie w ich miejsce indywidualnych kont emerytalnych rozpocznie się w czerwcu tego roku.

OFE: Kiedy powstały? Jaka była ich geneza?

Czy ktoś dzisiaj jeszcze pamięta telewizyjne reklamy, namawiające do przystąpienia do otwartych funduszy emerytalnych? Filmiki z zadowolonymi starszymi ludźmi wypoczywającymi na egzotycznych plażach? Takie wizje roztaczali przed przyszłymi emerytami założyciele OFE. Okazały się co najmniej przesadzone...

Otwarte fundusze emerytalne powstały w 1999 roku w ramach reformy systemu emerytalnego. Miały być jednym z trzech filarów gwarantujących godną starość: obok ZUS i firm, które oferowały prywatne ubezpieczanie, czyli III filar. Po roku swoje konta w OFE miało już ponad 15,5 mln osób.

Zmiany w systemie emerytalnym

Pierwszą próbę przejęcia niebagatelnych pieniędzy z OFE rządzący podjęli po ponad 10 latach ich funkcjonowania. W 2013 prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie emerytalnym. Na jej mocy 3 lutego 2014 środki zgromadzone na OFE przekazane zostały do ZUS. Kto chciał nadal mieć konto w OFE i wpłacać na nie część swojej składki emerytalnej, musiał złożyć stosowne oświadczenie. Takie posunięcie stało się jedną z przyczyn przegranej PO w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Kolejne zmiany w OFE

W stronę pieniędzy zgromadzonych w OFE spoglądać zaczął też obóz rządzący od 2015 roku. 15 kwietnia 2019 roku rząd Mateusza Morawieckiego zaprezentował plan przeniesienia oszczędności z OFE na nowe indywidualne konta emerytalne (IKE) lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Likwidacja OFE. Jest nowy projekt ustawy. Sprawdź zasady

Prace nad reformą właśnie przyspieszyły. Powstał nowy projekt ustawy. Jeśli parlament go przyjmie, wprowadzanie reformy w życie rozpocznie się w czerwcu tego roku, a przekształcenie OFE w IKE zakończy się w styczniu 2022 r.

Projekt ustawy proponuje dwa warianty postępowania:

  1. W wariancie podstawowym środki z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) trafią na indywidualne konta emerytalne (IKE). Nastąpi to automatycznie. Przyszły emeryt nie będzie musiał składać żadnej deklaracji. Ale będzie go to kosztować - państwo potrąci 15 procent zgromadzonej w OFE sumy na tzw. „opłatę przekształceniową". Ekonomiści obliczyli, że będzie to średnio około 1,5 tys. zł od każdego przechodzącego z OFE do IKE. Do Skarbu Państwa wpłynie więc od 11 do 22 mld zł w zależności od tego, ile osób zdecyduje się na ten wariant. Środki w IKE będą prywatne, czyli m.in. dziedziczne.
  2. Wybierając drugi wariant - już nie z automatu, ale na życzenie ubezpieczonego - będzie można przenieść pieniądze z OFE na indywidualne konto w ZUS. Tu przelew będzie darmowy, ale trzeba będzie złożyć oświadczenie o wyborze tego wariantu. Środki przekazane z OFE do ZUS nie będą podlegały dziedziczeniu.

Jeśli reforma wejdzie w życie, na wybór jednego z dwóch wariantów będziemy mieli czas do 21 sierpnia.

Czytaj także:Emerytura stażowa jednak realna? Prezydent Duda wraca do swojego pomysłu. Obywatelski projekt zmian w ustawie już gotowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska