Lipno wprowadziło paszporty dla osób z autyzmem

Lipno wprowadziło paszporty dla osób z autyzmem

Małgorzata Chojnicka

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Wręczenie paszportów osobom z autyzmem odbyło się w lipnowskim ratuszu

Wręczenie paszportów osobom z autyzmem odbyło się w lipnowskim ratuszu ©Małgorzata Chojnicka

To nowatorskie rozwiązanie w skali całego kraju, mające ułatwiać codzienne funkcjonowanie ludziom, którzy borykają się z tą niepełnosprawnością.
Wręczenie paszportów osobom z autyzmem odbyło się w lipnowskim ratuszu

Wręczenie paszportów osobom z autyzmem odbyło się w lipnowskim ratuszu ©Małgorzata Chojnicka

Tym samym rozpoczęła się w Lipnie akcja społeczna „Otwórz się na osoby z autyzmem”, prowadzona wspólnie z Towarzystwem Autyzmu w Toruniu.

Nie patrzą w oczy


W uroczystości wzięli udział rodzice wraz z dziećmi. Wszyscy zaproszeni nie dotarli, ale i tak można się było przekonać, jak spora jest to grupa. Posiadacze paszportu na zasadzie porozumienia społecznego będą mieli pewność, że specyfika zaburzenia będzie brana pod uwagę podczas ich kontaktów społecznych.


- W krajach Unii Europejskiej funkcjonuje karta osoby z autyzmem, która jest aktem fundamentalnym - mówi Małgorzata Jabłońska, prezes Towarzystwa Autyzmu w Toruniu. - Są tam zawarte istotne informacje, zwłaszcza dla człowieka, który nie mówi, a się, na przykład, zgubi. Ponadto, znajdują się tam wskazówki typu, że osoba z autyzmem nie patrzy w oczy, może się bez powodu wystraszyć i nie znosi dotyku. Lipno jako jedyne miasto w Polsce wprowadziło paszport dla osób z autyzmem, który ma ułatwiać im codzienne życie. Dzięki niemu mogą oni uniknąć kolejek w sklepie lub przychodni. Do tej pory nie znalazło się ani jedno duże miasto, które byłoby zainteresowane wprowadzeniem takiego dokumentu.


Dotyka całą rodzinę


Wokół autyzmu nadal jest wiele niezrozumienia. To niepełnosprawność, która nie rzuca się w oczy. Dla otoczenia ładne dziecko, które krzyczy bez powodu, jest niegrzeczne i źle wychowane. Specyfika tego zaburzenia polega właśnie na kłopotach z komunikacją w grupie.

- Synek został zdiagnozowany, gdy miał pięć lat - opowiada Mariola Sadowska, mama siedmioletniego Bartka. - Bał się ludzi, uderzał głową w ścianę i nie mówił. Na terapię do Torunia jeździmy raz w tygodniu, ale już w tej chwili synek bardzo ładnie mówi. W dalszym ciągu przeraża go tłum i w kościele siedzimy zawsze w pierwszej ławce. Autyzm nie jest naszym największym problemem, bo Bartek urodził się jeszcze z poważną wadą serca, a ostatnio zdiagnozowano u niego nadciśnienie płucne. Nasze życie toczy się więc między jednym a drugim pobytem w szpitalu.

- Autyzm, podobnie jak każda niepełnosprawność, dotyka całą rodzinę - kontynuuje Małgorzata Jabłońska.
- Tak absorbuje rodziców, że dziecko zdrowe cierpi z powodu braku uwagi z ich strony i jest pozostawiane samo sobie. Ze względów oczywistych zanikają układy sąsiedzkie czy koleżeńskie, bo sąsiadka nie życzy sobie, na przykład, żeby dziecko biegało jej po mieszkaniu. Apeluję o tolerancję i wyrozumiałość. Prowadzimy terapię niedyrektywną, w której chodzi o to, żeby dziecko czerpało przyjemność z samego kontaktu z terapeutą. W ten sposób kształtujemy gotowość komunikacyjną i nasi podopieczni zaczynają mówić. Na początku jest pusta sala, a osoba terapeuty ma być dla dziecka elementem najbardziej atrakcyjnym.

Choć trochę ułatwić życie


- Poprzez wręczenie paszportów zwracamy uwagę na bardzo poważny problem, jakim jest autyzm - stwierdza Dorota Łańcucka, burmistrz Lipna.
Bartek z paszportem
Małgorzata Chojnicka

- Dokładamy starań, aby ułatwić rodzicom dzieci z autyzmem dzień codzienny, a dzięki nim w wybranych placówkach służby zdrowia, aptekach i instytucjach miejskich będą mogli liczyć na indywidualne podejście. Zachęcam również do obejrzenia filmu o Temple Grandin, który zostanie wyświetlony podczas tegorocznego Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Po nim odbędzie się dyskusja na temat autyzmu, którą poprowadzi Beata Tadla - dodaje Dorota Łańcucka.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

autystyczna mama (gość)

Zgłoś naruszenie treści

My w Olsztynie mamy lepsze rozwiązanie. Znaczki z informacja mam autyzm. Ludzie podchodzą do mojego dziecka bardzo wyrozumiale. Nie mamy żadnych problemów ze strony ludzi. Ja osobiście nie...rozwiń całość

My w Olsztynie mamy lepsze rozwiązanie. Znaczki z informacja mam autyzm. Ludzie podchodzą do mojego dziecka bardzo wyrozumiale. Nie mamy żadnych problemów ze strony ludzi. Ja osobiście nie korzystam z przywilejów pierwszeństwa w kolejkach, bo uważam, ze moje dziecko musi się nauczyć cierpliwości i być uspoleczniane. Od kiedy mamy znaczek ludzie sami z ciekawości i chęci poznania osoby chorej wychodzą nam na przeciw i się pytają na czym dokładnie ta choroba polega i jak syn funkcjonuje. Sąsiedzi, ci starsi, mili i wyrozumiali. Gorzej jest z tymi wynajmujacymi mieszkania studentami. Sami urządzają imprezy po nocach, a maja pretensje, ze dziecko w dzień się głośno zachowuje. Cala akcja na plus.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kwietniowa pani (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a po co dziecko z autyzmem ciągać po kościołach???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rodzic (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To prawda. Wstyd panie, panowie. Ale wielkość wstydu powinna być proporcjonalna do wielkości miasta. Aż ciężko wyobrazić sobie jak powinny wstydzić się władze największych miast naszego kraju.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

alter ... (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Po pierwsze;
- może w Torunie nie jest ten dramata rodziców, tak powszechnym jak w L.?
po drugie, to humanitarny, cywilizacyjnie pozytywny krok Pani Burmistrz i osób dążących do tej zmiany,...rozwiń całość

Po pierwsze;
- może w Torunie nie jest ten dramata rodziców, tak powszechnym jak w L.?
po drugie, to humanitarny, cywilizacyjnie pozytywny krok Pani Burmistrz i osób dążących do tej zmiany, wspomagającej rodziców i nie tylko.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan III (gość)

Zgłoś naruszenie treści

I co zacni szefowie Toruniewa, nie wstyd wam ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo