Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipnowscy ratownicy czuwają, ale nic nie zastąpi rozwagi nad wodą

Małgorzata Chojnicka
Na łodzi lipnowskiego WOPR-u dziewczęta Paula Szalkowska, Daria Kisielewska, Maja Szwajkowska, które regularnie pracują nad podniesieniem swoich umiejętności pływackich
Na łodzi lipnowskiego WOPR-u dziewczęta Paula Szalkowska, Daria Kisielewska, Maja Szwajkowska, które regularnie pracują nad podniesieniem swoich umiejętności pływackich Małgorzata Chojnicka
Ratownicy z Lipnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe jeszcze przed wakacjami zorganizowali szereg akcji profilaktycznych. Niedawno też egzaminowali przyszłych ratowników. Nikt nie mógł liczyć na taryfę ulgową.

Woda jest niebezpiecznym żywiołem, wymagającym od człowieka pokory, bo nie wolno z nią igrać. Ratownicy Lipnowskiego WOPR – u spotykają się z dziećmi i młodzieżą. Radzą, w jaki sposób można bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Szkolą też przyszłych ratowników. Niedawno w Skępem odbył się egzamin na ratownika wodnego.

Najpierw kandydaci muszą przepłynąć w czasie poniżej ośmiu minut dystans 400 metrów, a następnie w ciągu 55 sekund 50 metrów stylem ratowniczym. Do tego dochodzi pływanie pod wodą na dystansie 25 metrów, holowanie pozoranta trzema sposobami: żeglarskim, pod pachy i za żuchwę. Następnie czeka ich przepłynięcie łódką bądź kajakiem 75 metrów – w jedną stronę przy użyciu dwóch wioseł, a w drodze powrotnej jednego. Jest to tzw. piórkowanie.

- Wspólnie z policją i strażą pożarną patrolujemy jeziora, nad którymi najchętniej wypoczywają mieszkańcy powiatu lipnowskiego – stwierdza Paweł Gawroński, prezes Lipnowskiego WOPR-u.

Wakacje nie zwalniają od myślenia, a zdrowy rozsądek przydaje się zawsze. Należy poznać swoje umiejętności pływackie i nie przekraczać ich, bezwzględnie przestrzegać zakazu skoków na głowę i nigdy nie skakać do wody w miejscach nieznanych. Rozsądnie dobierać przerwę między jedzeniem a pływaniem. Nie wolno wrzucać innych do wody, a wchodząc samemu trzeba stopniowo przyzwyczajać ciało do temperatury wody – zamoczyć okolice serca, pach i karku. Nie pływajmy po alkoholu, w czasie burzy oraz w miejscach objętych zakazem. Unikajmy kąpieli po zmroku, a korzystając ze sprzętu pływającego zakładajmy kamizelki ratunkowe.

Gdy zobaczymy, że ktoś tonie wezwijmy pomoc i rzućmy tonącemu koło ratunkowe czy linę, podajmy kij, wędkę czy jakiś przedmiot pływający. Osoba nieprzeszkolona nie powinna udzielać bezpośredniej pomocy, ponieważ może utonąć z ratowanym.

Zobacz galerię: Lipnowski WOPR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska