Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listonosz kapować na abonentów nie chce

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Czy poczta, odpowiedzialna za ewidencjonowanie odbiorników i ściąganie abonamentu RTV, wróci do pomysłu sprzed lat i z listonoszy będzie chciała zrobić agentów?

Czy poczta, odpowiedzialna za ewidencjonowanie odbiorników i ściąganie abonamentu RTV, wróci do pomysłu sprzed lat i z listonoszy będzie chciała zrobić agentów?

<!** Image 3 align=none alt="Image 192217" sub="Zgodnie z prawem, poczta może egzekwować zaległy abonament do 5 lat wstecz [Fot.: Adam Zakrzewski]">- Nie wyobrażam sobie, że miałbym wchodzić do domów swoich klientów i szpiegować, czy mają w domu telewizor lub radio! Sam nie płacę abonamentu... - przyznaje toruński listonosz. Oczywiście, anonimowo. - Dotarły do nas słuchy, że takie zadania mogą nam zostać zlecone, ale żadnych oficjalnych wytycznych nie usłyszeliśmy. I mamy nadzieję, że nie usłyszymy.

<!** reklama>Polacy bardzo niechętnie płacą abonament. Z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w tym roku wpływy z tego tytułu znów spadną przynajmniej o kilka procent w stosunku do roku ubiegłego. Mają wynieść 464 mln zł. W całym kraju zarejestrowanych jest tylko 6,8 mln odbiorników radiowych i telewizyjnych. W Kujawsko-Pomorskiem, jak nieoficjalnie wiadomo, ok. 200 tysięcy. Po kwietniowych alarmach szefostwa TVP o finansowej zapaści zaczęły się naciski na Pocztę Polskę i urzędy skarbowe. Mają ze wzmożoną siłą i determinacją zabrać się za egzekucję.

- Kilka lat temu był w Poczcie Polskiej taki wewnętrzny przepis, mówiący o kontrolach po godzinach pracy. Listonosze faktycznie mieli chodzić po domach i sprawdzać, czy ludzie mają zarejestrowane odbiorniki. Ale - tylko ci chętni, którzy sami się do takiej roli zgłoszą. Wyszła z tego wielka lipa, bo listonosze szpiegować nie chcieli - mówi Janusz Szabowski, wiceprzewodniczący „Solidarności” Pracowników Poczty Polskiej. - Jeśli teraz mieliby być do takich zadań nakłaniani, wybuchłby wielki skandal. Każdy listonosz wie, że momentalnie straciłby zaufanie ludzi.

Poczta oficjalnie przez swojego rzecznika Zbigniewa Baranowskiego uspokaja: „Listonosze nie mają przypisanych żadnych zadań w obszarze kontroli abonamentu RTV”. I dodaje, że kontrole już prowadzą inni, cywilni pracownicy poczty.

O kogo chodzi? O kontrolerów, którzy muszą nam się wylegitymować upoważnieniem. Ich zadaniem jest kontrola rejestracji odbiornika i płacenia abonamentu. Obowiązku wpuszczania ich do mieszkania jednak nie mamy. Możemy pokazać kwitki za opłacenie daniny RTV. Jeśli ich nie mamy - kontroler spisze przy nas protokół. Potem możemy spodziewać się wezwania do zapłaty. Zgodnie z prawem, poczta może egzekwować zaległy abonament do 5 lat wstecz.

Jeśli nie zareagujemy na wezwanie, możemy mieć kłopoty ze skarbówką, do której trafi nasza sprawa. Dotychczas działo się to bardzo rzadko, ale sytuacja ma się zmienić. Ministerstwo Finansów właśnie rozesłało do urzędów skarbowych interpretację przepisów, z których wynika, że mają włączyć się w ściąganie zaległości.


Opłaty za radio i telewizję

Abonament za radioodbiornik - 5,50 zł/msc,

Za telewizor - 18,50 zł/msc

Zaległy abonament 5 lat wstecz z odsetkami - 1500 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska