Łosie, rysie, sokoły i mikrolaminy

Adam Luks
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy słynie z gęsto „zaptaszonych” mokradeł i wspaniałych lasów. Wisienką na torcie jest jezioro Gościąż - fenomen przyrodniczy na światową skalę.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy słynie z gęsto „zaptaszonych” mokradeł i wspaniałych lasów. Wisienką na torcie jest jezioro Gościąż - fenomen przyrodniczy na światową skalę.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92690" sub="Park potrafi zachwycić swoimi przyrodniczymi obrazami o każdej porze roku. Powyżej: aleja wierzbowa">Gytia węglanowo-siarczkowa. Taką nazwę noszą osady zalegające na dnie jeziora Gościąż. Warstwy utrwalone w postaci mikrolamin tworzą unikalny kalendarz geologiczny okolicy, w którym zapisane są dane o zmianach klimatycznych, hydrograficznych, glebowych i roślinnych, zachodzących na przestrzeni wieków. - Jest to najciekawszy stwierdzony w Europie przypadek mikrowarstwowania w ciągu całej polodowcowej historii zbiornika - zapewnia Andrzej Drozdowski, dyrektor parku. - Przez okrągłe 12 tysięcy lat osady odkładały się tu w równych - rocznych i wiekowych - rytmach akumulacyjnych. Podobne jeziora znajdują się jeszcze w Szwecji, ale utrwalony w nich zapis jest o wiele mniej różnorodny.

Jezioro zostało wpisane na listę przyrodniczych fenomenów w skali świata. A próbki osadów (pobrane za pomocą specjalnych, rozkładanych rur, wwiercanych na kilkanaście metrów w dno) badane są obecnie w wielu ośrodkach naukowych na świecie, m.in. w Kanadzie i Japonii.

<!** reklama>Gościąż nie jest, oczywiście, jedynym cennym przyrodniczo obszarem na terenie parku. Ścisłą ochroną rezerwatową otoczone jest również płytkie, zarastające Jezioro Rakutowskie. Z przyległymi łąkami tworzy tzw. Błota Rakutowskie - obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. To jeden z najrozleglejszych obszarów torfowiskowo-jeziornych w centralnej Polsce.

- Występuje tu wiele gatunków ptaków umieszczonych w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt”, m.in.: bocian czarny, bąk, żuraw, batalion, błotniak łąkowy i zbożowy, krwawodziób, derkacz - wymienia dyrektor Drozdowski.

<!** Image 3 align=left alt="Image 92690" sub="Rzeka Rakutówka. / Fot. Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy">W okolicy znajdują się jeszcze 42 inne jeziora. Większość zarasta podobnie jak Rakutowskie, dla ptaków nadając się znakomicie, ale już mniej dla potrzeb masowego turysty. Jest kilka wyjątków, np. urokliwe jezioro Lucień lub Białe, z wyjątkowo czystą wodą i atrakcyjnymi leśnymi plażami (już na obszarze woj. mazowieckiego).

W części kujawsko-pomorskiej turystyka koncentruje się wokół jezior: Wikaryjskiego, Skrzyneckiego i Goreńskiego. Nie da się zapomnieć, oczywiście, o największym z okolicznych jezior - park rozciąga się wzdłuż coraz popularniejszego wśród żeglarzy Zalewu Włocławskiego. Nieduże drewniane domki letniskowe to charakterystyczny element zabudowy tutejszych miejscowości, w których zachowało się także wiele obiektów tradycyjnego budownictwa: zabytkowe młyny, chaty, pałacyki i dworki. Oferta agroturystyczna parku jest bogata, a szlaki i atrakcje turystyczne dobrze oznaczone.

Na terenie GWPK funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków. Pracownikom ośrodka życie zawdzięcza już ponad 2 tys. osobników, wśród których są, m.in., gadożery, orły bieliki, rybołowy, kilka gatunków sów, myszołowy... W 1991 r. w GWPK przeprowadzono pierwszą w Europie Środkowej i Wschodniej reintrodukcję sokoła wędrownego, kontynuowaną do dzisiaj.

-<!** Image 4 align=right alt="Image 92690" sub="Ponad 60 proc. powierzchni G-WPK zajmują lasy, wśród których dominują bory sosnowe i mieszane. Spotkać można tu, m.in., łosia, jelenia i... rysia. / Grafika: Milena Wojtkowiak"> Występują u nas również rzadkie gatunki roślin kwiatowych - informuje Andrzej Drozdowski. - Łączną ich liczbę ocenia się na 180, z czego znaczną część można uznać za florystyczne osobliwości.

Ponad 60 proc. powierzchni parku zajmują lasy, wśród których dominują bory sosnowe i mieszane. Spotkać można tu, m.in., łosia, jelenia i... rysia. Dzikie kocury przedostają się tu z Puszczy Kampinoskiej, gdzie są reintrodukowane. GWPK to ważny odcinek korytarza ekologicznego doliny Wisły, łączącego Kampinos z Puszczą Bydgoską.

GWPK został utworzony w 1979 r. Leży na terenie dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (gminy: Włocławek, Kowal, Baruchowo) i mazowieckiego (Nowy Duninów, Łąck, Gostynin). Chroniona powierzchnia wynosi 38950 ha, z czego 22200 ha znajduje się w Kujawsko-Pomorskiem. Siedziba parku mieści się w Kowalu.

Trasa Turystyczna

Pieszo

Na terenie parku wytyczono kilka interesujących szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych. Warto jednak zwrócić uwagę również na tzw. ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, które są również ciekawą ofertą turystyczno-krajoznawczą. Dobrze je przygotowano i oznaczono drogowskazami lub tablicami z mapą terenu. Na trasie często spotyka się mostki lub kładki, ułatwiające pokonywanie cieków wodnych i terenów podmokłych oraz poznanie zespołów roślinnych. Ścieżki podzielono na przystanki, oznaczone tablicami z krótkim opisem danego miejsca. Każda ma swój przewodnik, co pozwala turystom samodzielnie poznawać poszczególne obiekty przyrodnicze podczas spaceru.

Co zobaczyć?

W parku Gostynińsko-Włocławskim

Zarastające jeziora na terenie to raj dla wodno-błotnego ptactwa. Wyznaczono kilka punktów widokowych (np. wieża edukacyjno-obserwacyjna nad Jeziorem Rakutowskim), skąd można podglądać ptasie zwyczaje.

Zespół parkowo-dworski w miejscowości Czarne (gm. Baruchowo). Drewniany, zrębowy dwór został wzniesiony w 1870 r. Piętrowa dobudówka z około 1920 r. jest jego reprezentacyjną częścią.

Dąb Jan, pomnik przyrody. Drzewo rośnie w pobliżu wsi Telążna. Jego wiek szacuje się na 300 lat. Ma około 20 m wysokości i ponad 500 cm w obwodzie.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie