Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Losy liceów w rękach rady miasta

Justyna Wojciechowska-Narloch
Rozmowa z JANUSZEM PLESKOTEM, dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

<!** Image 3 align=none alt="Image 205031" sub="Janusz Pleskot uważa, że zmiany w sieci szkół ponadgimnazjalnych to konieczność [Fot.: Jacek Smarz]">Rozmowa z JANUSZEM PLESKOTEM, dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

W związku ze zmianami w sieci szkół szykują się protesty. Jak Pan przyjmie ten, który od niemal tygodnia na Facebooku przygotowują absolwenci i uczniowie IX LO?

Słyszałem o tym, że taka akcja trwa w internecie. Natomiast nic nie wiem o planach, które mają jej organizatorzy. Jeśli rzeczywiście chcą swoją petycję przynieść do urzędu i oficjalnie złożyć ją na nasze ręce, to zapraszam. Kiedy już tu przyjdą i powiedzą, czego oczekują, będziemy się zastanawiać, jak zareagować.

Propozycje likwidacji ogólniaków zostały źle przyjęte przez wielu mieszkańców Torunia. Jak Pan sądzi, dlaczego?

To chyba oczywiste. Nikt nie lubi zmian, zawsze są one dla kogoś niewygodne. My jednak musimy patrzeć na finanse, racjonalizować wydatki. Konkretną przesłanką są tu dane demograficzne, które mówią, że nie mamy szans na zapełnienie uczniami wszystkich obecnie istniejących w Toruniu liceów. Zmiany w sieci szkół ponadgimnazjalnych to więc konieczność.

Ludzie chcą wiedzieć, dlaczego miasto chce wygaszenia akurat II i XII LO i połączenia IX LO z III LO. Przecież w Toruniu są inne ogólniaki, których te zmiany równie dobrze mogłyby dotyczyć.

Nie będę tego komentować. Takie mamy rekomendacje, a wszystko idzie zgodnie z demokratyczną procedurą. Informujemy o zamiarze wprowadzenia konkretnych zmian w sieci szkół w Toruniu, o których ostatecznie i tak zdecydują radni podczas sesji 21 lutego.

<!** reklama>

Czy połączenie IX i III LO rzeczywiście pozwoli stworzyć bardzo silne liceum we wschodnim Toruniu? Przecież to dwie zupełnie inne placówki, z różnymi profilami, tradycjami...

III LO to szkoła ze świetnymi warunkami lokalowymi, po termomodernizacji, z basenem, orlikiem oraz salą gimnastyczną. Połączenie „dziewiątki” i „trójki” pozwoliłoby na pełne wykorzystanie możliwości obiektu i co ważniejsze, we wschodnim Toruniu powstałoby silne, duże liceum, mogące znakomicie konkurować z najlepszymi szkołami ponadgimnazjalnymi miasta. Obydwie szkoły osiągały dotąd zbliżone wyniki edukacyjne, więc połączenie placówek pozwoliłoby na zwiększenie ich potencjału. Zmierzamy do tego, by uczniowie IX LO od września br. rozpoczęli naukę w liceum im. Lindego na Skarpie.


WARTO WIEDZIEĆ


Czego chce miasto?

  • Wygaszenia II LO z ul. Kosynierów Kościuszkowskich i XII LO z ul. Wyszyńskiego.
  • Likwidacji IX LO z ul. Rydygiera i przeniesienia uczniów do III LO przy ul. Raszei.
  • Budynek „dziewiątki” ma zostać przekazany Zespołowi Szkół nr 26.
  • Zmiany mają wejść w życie we wrześniu 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska