Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łowy na pierwszoklasistę

Justyna Wojciechowska-Narloch
Aby zostać uczniem pierwszej klasy ogólniaka, wcale nie trzeba być wybitnym. Są w Toruniu szkoły, które chętnie przyjmą tych absolwentów gimnazjów, którzy nawet nie są dobrzy. Tylko co będzie z nimi dalej?

Aby zostać uczniem pierwszej klasy ogólniaka, wcale nie trzeba być wybitnym. Są w Toruniu szkoły, które chętnie przyjmą tych absolwentów gimnazjów, którzy nawet nie są dobrzy. Tylko co będzie z nimi dalej?

<!** Image 3 align=none alt="Image 190545" sub="Absolwenci gimnazjów o egzaminach już zapomnieli, ale wyniki wtedy uzyskane mają duże znaczenie przy naborze do liceów. Na zdjęciu: uczniowie klasy IIIa Gimnazjum nr 31 w Toruniu [Fot.: Adam Zakrzewski]">Pod koniec maja wystartował elektroniczny system naboru do szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu. Kandydaci zapoznają się z ofertą liceów, techników i zawodówek, a potem wybierają te, które najbardziej im odpowiadają. Mają prawo wskazać trzy różne szkoły. Ten etap ma już za sobą Kuba Wojnowski z Torunia.

- Liceum pierwszego wyboru jest dla mnie „jedynka”. Wiem, że w ostatnich latach była ona strasznie oblegana. Liczę się z tym, że mogą mnie nie przyjąć, bo wyniki egzaminu gimnazjalnego wciąż są zagadką. Wskazałem więc jeszcze „dziesiątkę” i „trójkę” - opowiada chłopak. <!** reklama>

O zasadach i terminach rekrutacji decyduje kuratorium. W specjalnym zarządzeniu maksymalną liczbę punktów, którą można uzyskać przy naborze, ustalono na 200. To suma punktów ze świadectwa szkolnego oraz tych otrzymanych z egzaminu gimnazjalnego.

Poszczególne placówki w całym regionie - zależnie od swojego profilu i preferencji wobec kandydatów - wyznaczyły własne progi punktowe, których osiągnięcie gwarantuje skuteczną walkę o miejsce w pierwszej klasie. W Toruniu poprzeczkę najwyżej postawiły IV i V LO. Najmniejsze wymagania mają natomiast XIII LO z oddziałami mistrzostwa sportowego oraz XII LO z klasami integracyjnymi.

- Nasz próg został ustalony na poziomie 115 punktów. To wcale nie jest dużo, ale taka jest chyba dziś potrzeba rynku. Mamy niż demograficzny, a z różnych gimnazjów przychodzi do nas bardzo różna młodzież - mówi Józef Wierniewski, dyrektor V LO w Toruniu. - Uważam natomiast, że obniżanie wymagań ma swoje granice. Nie wolno bardzo słabym uczniom stwarzać ułudy, że są oni w stanie zdać państwową maturę w liceum.

Andrzej Drozdowski, dyrektor X LO w Toruniu, gdzie próg punktowy wynosi 100, także przyznaje, że kandydaci do klas pierwszych bardzo różnią się między sobą poziomem wiedzy i dojrzałości.

- Wymagają więcej pracy i zaangażowania niż roczniki, które przychodziły do nas jeszcze kilka lat temu - tłumaczy Andrzej Drozdowski.- Pocieszające jest natomiast to, że wciąż mamy selekcję pozytywną. Popularność szkoły nie maleje i nadal zgłasza się do nas wielu chętnych.

Technika również wyznaczają swoim kandydatom progi punktowe. W Toruniu co najmniej 70 punktów oczekuje Zespół Szkół Inżynierii Środowiska, 40 - Zespół Szkół Technicznych, a do popularnego gastronomika wystarczy ich 30. W większości zawodówek natomiast progów punktowych nie wyznaczano.


Progi punktowe do ogólniaków:

I LO - 100 pkt., 6 pierwszych klas

II LO - 70 pkt., 3 pierwsze klasy

III LO - 80 pkt., 5 pierwszych klas

IV LO - 115 pkt., 5 pierwszych klas

V LO - 115 pkt., 5 pierwszych klas

VI LO - 60 pkt., 5 pierwszych klas

VII LO - 75 pkt., 6 pierwszych klas

VIII LO - 80 pkt., 7 pierwszych klas

IX LO - 70 pkt., 4 pierwsze klasy

X LO - 100 pkt., 6 pierwszych klas

XII LO - 50 pkt., 2 pierwsze klasy

XIII LO - 40 pkt., 3 pierwsze klasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska