Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubisz masło orzechowe? Sprawdź, co dzieje się z organizmem po jego zjedzeniu!

mf
Masło orzechowe na dobre weszło w skład diety Polaków. W bardzo wielu domach znajduje się słoik z zawartości tego produktu. Jest wykorzystywany do przygotowania różnych potraw. Niektórzy smarują masłem orzechowym pieczywo, stosują go również jako składnik np. naleśników. Czy codzienne jedzenie masła orzechowego jest zdrowe? Co dzieje się z organizmem, gdy spożywamy je bardzo często? Sprawdź w naszym artykule. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Masło orzechowe na dobre weszło w skład diety Polaków. W bardzo wielu domach znajduje się słoik z zawartości tego produktu. Jest wykorzystywany do przygotowania różnych potraw. Niektórzy smarują masłem orzechowym pieczywo, stosują go również jako składnik np. naleśników. Czy codzienne jedzenie masła orzechowego jest zdrowe? Co dzieje się z organizmem, gdy spożywamy je bardzo często? Sprawdź w naszym artykule. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Masło orzechowe na dobre weszło w skład diety Polaków. W bardzo wielu domach znajduje się słoik z zawartości tego produktu. Jest wykorzystywany do przygotowania różnych potraw. Niektórzy smarują masłem orzechowym pieczywo, stosują go również jako składnik np. naleśników. Czy codzienne jedzenie masła orzechowego jest zdrowe? Co dzieje się z organizmem, gdy spożywamy je bardzo często? Zobacz w naszym artykule.

Czym jest masło orzechowe? Produkt ten to tak naprawdę pasta z suchych, prażonych orzeszków ziemnych. Jest bogata w składniki odżywcze, takie jak białka, węglowodany, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, ryboflawina, tiamina, witamina E, witamina C, witamina A, sód, magnez, wapń, mangan , fosfor, selen, miedź, żelazo i cynk. Czy można zjeść za dużo masła orzechowego? Ile i jakie jeść, żeby było to korzystne dla zdrowia?

Masło orzechowe a choroby nowotworowe

Jak już pisaliśmy orzechy, oraz produkty z nich powstałe, jak chociaż masło orzechowe, zawierają wiele witamin, składników mineralnych, błonnika i fitoskładników, które mogą zapobiegać chorobom. Spożycie orzechów, jak czytamy na stronie zdrowie.radiozet.pl jest związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia kilku nowotworów, w tym płuc, trzustki, endometrium i jelita grubego.

Zgodnie z zaleceniami polskich specjalistów, zdrowa dieta, która zapobiega różnym chorobom, w tym nowotworom, powinna zawierać małe ilości przetworzonego mięsa i być bogata w rośliny strączkowe, takie jak fasola, oraz… właśnie w orzechy. Taką dietę zaleca też American Institute for Cancer Research.

Masło orzechowe – bogactwo przeciwutleniaczy

Masło orzechowe zawiera liczne minerały i witaminy. Jest również bogate w przeciwutleniacze.

  • Jeden z nich – resweratrol – obecny w orzeszkach ziemnych pomaga zapobiegać uszkodzeniom naczyń krwionośnych i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Ten przeciwutleniacz może również pomóc w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
  • Pasta z orzeszków ziemnych ma wyższy poziom przeciwutleniaczy w porównaniu z burakami, marchewką i jabłkami – jest podobny do poziomów występujących w truskawkach i jeżynach.

Masło orzechowe - dostarczyciel energii

Masło orzechowe dostarcza do organizmu sporo energii, co może spowodować przyrost masy ciała. Dwie łyżki stołowe mają ok. 180 kcal, więc jedzenie dużych jego ilości może być przyczyną przybierania na wadze. Dlatego warto uważać i kontrolować wielkość spożywanych porcji masła orzechowego – nie można jeść go bez ograniczeń. Warto trzymać się przepisów na dania, które przygotowujesz.
Badania opublikowane przez National Institutes of Health dowodzą, że jedzenie masła orzechowego może zwiększyć wydzielanie hormonów, które odpowiadają za uczucie sytości, o ile trzymamy się zalecanych porcji. Poczucie zadowolenia ze zjedzonego posiłku sprawia też, że mamy mniejszą tendencję do podjadania w ciągu dnia – a to pozwala ograniczyć ilość kalorii spożytych w ciągu doby. Czysty zysk. Od porcji masła orzechowego warto rozpocząć dzień, np. jedząc owsiankę z masłem orzechowym.

Jakie masło orzechowe wybrać

Nie wszystkie masła orzechowe są tak samo korzystne dla zdrowia. Ma to mniejsze znaczenia, jeśli jesz je okazjonalnie, ale jeśli robisz to codziennie, warto upewnić się, że produkt nie zawiera niekorzystnych dla zdrowia składników. Nie chodzi tutaj o konkretną markę, ale o skład, dlatego czytaj etykiety. Naturalne masło orzechowe powinno zawierać jedynie orzeszki ziemne – to najważniejsze. Unikaj produktów, które zawierają dodatek cukru czy tłuszcze utwardzone.

Masło orzechowe – składniki odżywcze

Masło orzechowe składa się z następujących składników odżywczych (2 łyżki – 32g):

  • kalorie – 190,
  • tłuszcz – 16 g,
  • sód – 140 mg,
  • błonnik – 2 g,
  • cukry – 3 g,
  • białko – 7g.

Masło orzechowe ma stosunkowo niską zawartość węglowodanów. Węglowodany w porcji orzeszków ziemnych stanowią tylko 13–16% ich całkowitej masy, co przekłada się na indeks glikemiczny (IG) wynoszący zaledwie 14. Oznacza to, że porcja masła orzechowego ma mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi niż produkty o wyższym IG, takie jak biały chleb (75 GI na kromkę) używany do zrobienia kanapki.

Masło orzechowe – alergia

Alergie na orzeszki ziemne są jedną z najczęstszych i potencjalnie niebezpiecznych alergii pokarmowych. Zagrożenia są nie mniej poważne, jeżeli spożywasz masło orzechowe.
Alergie na orzeszki ziemne mogą mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego do zagrażającego życiu. Warto o tym pamiętać sięgając po masło orzechowe.

źródło: zdrowie.radiozet.pl

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska