Pomidory są wszędzie
Pomidory zawierają wiele potrzebnych człowiekowi do życia składników. Są powszechnie spożywane praktycznie pod każdą szerokością geograficzną.
Pomidory z Ameryki Południowej do Europy trafiły w XV wieku za sprawą hiszpańskich konkwistadorów. Były określane jako „złote jabłka”. Początkowo uważano, że pomidory są trujące, dlatego pełniły początkowo głównie funkcje dekoracyjne.
Do Polski przywiozła je królowa Bona, która za czasów panowania Zygmunta Starego importowała z Włoch duże ilości warzyw i owoców. Ostatecznie pomidory w Polsce przyjęły nazwę pomme d`or czyli "złote jabłko". Popularność zyskały dopiero w XIX wieku. Rozpoczęto hodowlę różnych odmian pomidorów i zagościły w kuchni wielu krajów, a zwłaszcza w Hiszpanii i Włoszech. W Polsce dopiero po I wojnie światowej stały się popularne.
Wartości odżywcze pomidorów
Wartości odżywcze pomidorów Pomidory są bardzo zdrowe i dostarczają wielu cennych dla naszego organizmu składników odżywczych.
Jest to źródło kwasu jabłkowego, kwasu cytrynowego, kwasu szczawiowego, białka, tłuszczy roślinnych, błonnika, cukrów roślinnych, węglowodanów,
witaminy A, C, E, K, witamin z grupy B oraz minerałów cynku, fosforu, fluoru, jodu, magnezu, kobaltu, miedzi, manganu, żelaza, potasu, sodu i wapnia.
W składzie pomidora znajduje się silny przeciwutleniacz – likopen.
Komu szkodzą pomidory?
Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą spożywać pomidory. Wiele osób może nawet nie wiedzieć, że pomidory im szkodzą. Efekty uboczne jedzenia pomidorów mogą dotknąć również tych, którzy nie mają przeciwwskazań do ich jedzenia.
Pomidory choć bardzo popularne nie wszystkim służą. Jest wiele przypadłości, w których lepiej od pomidorów trzymać się z daleka. Komu zatem szkodzą pomidory pomimo ich niskokaloryczności i niewielkiego indeksu glikemicznego? Sprawdź kto nie powinien jeść pomidorów.