Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie, którzy wcale się nie znali, ale żyli na tych ziemiach i wywarli na nie trwałe piętno

Krzysztof Lietz
Wiele instytucji deklaruje pomoc przy wydaniu kolejnych tomów słownika
Wiele instytucji deklaruje pomoc przy wydaniu kolejnych tomów słownika Sławomir kowalski
W ubiegłym tygodniu w Książnicy Kopernikańskiej odbyła się promocja III tomu ciekawego słownika.

Właśnie ukazał się III tom Słownika Biograficznego Powiatu Toruńskiego. Publikacja ta, jak i dwie poprzednie, nie powstałaby bez inicjatywy i zaangażowania Jana Krajewskiego, pod którego redakcją zostały one wydane.

- Pierwszy tom Słownika ukazał się w 2010 roku i od tego czasu pokazujemy ludzi, którzy zapisali się na trwałe nie tylko na ziemiach powiatu, ale rozsławili nasz region w całej Polsce, a nawet na świecie - mówił podczas wspomnianej promocji Andrzej Siemianowski, wicestarosta toruński.

Zobacz także: Zwycięska gimnazjalistka z Chełmży z piórem starosty toruńskiego

- To dzieło jest szczególne, bo zostało wydane przez starostwo powiatowe - mówił z kolei Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek naszego województwa. - Powiat z reguły kojarzy się z z remontami dróg, budową ścieżek rowerowych czy chodników. A tu takie wydawnictwo. Tylko pogratulować inicjatywy i udanej realizacji.

Promocję III tomu Słownika Bibliograficznego Powiatu Toruńskiego uświetnił zespół Leśna Kraina z Cierpic, który zaprezentował kilka ludowych piosenek.

Zobacz także: W partnerstwie z powiatem drogi pięknieją. Jest 8 kilometrów nowych tras rowerowych

Podczas promocji autorzy poszczególnych biogramów opowiadali dlaczego właśnie te postacie znalazły się w trzecim tomie słownika. I tak Dariusz Chrobak przedstawił Lucjana Lewandowskiego, księdza katolickiego, długoletniego pastora ewangelickiego w parafii ewangelicko-augsburskiej w Ossówce, oraz Karola Leona Lissowskiego, właściciela majątku w Kijaszkowie i Steklinku.

Leszek Syroka napisał o Ottonie Karwowskim, lekarzu medycyny, społeczniku, kierowniku ośrodka zdrowia w Grębocinie.

Marek Pawłowski opisuje rodzinę Lucjana Galona, nauczyciela, muzyka, ojca m.in. Rajmunda Galona, znanego profesora geografii, i Tadeusza Kentzera, znakomitego rolnika i hodowcy.

Dariusz Łubkowski napisał o Kurcie Vespermannie, aktorze teatralnym i filmowym. Leszek Głuszak opisał postać Stanisława Leszczyc Grabianki, działacza społecznego i samorządowego, i por. Józefa Majewicza, absolwenta Gimnazjum Humanistycznego w Chełmży, bohatera spod Monte Cassino.

Ryszard Muzioł opisał postać księdza biskupa ordynariusza Ksawerego Franciszka Rydzyńskiego, hrabiego herbu „Wierzbna”, i księdza biskupa sufragana Jerzego Jana Wilkxyckiego.

Zobacz także: W pierwszej imprezie było zaledwie 11 biegaczy. Teraz w rywalizacji startowały setki

Obaj biskupi byli ostatnimi biskupami diecezji Chełmińskiej z siedzibą w Chełmży przed jej reformą.

Marcin Seroczyński skupił się na postaci Stanisława Kozłowskiego, działacza m.in. cechu czeladzi rzeźnickiej w Chełmży.

Adam Żywiczyński opisał dzieje Wojciecha Feliksa Skańskiego, kupca, muzyka i żołnierza, oraz Wiktora Skańskiego, nauczyciela, kierownika szkoły, uczestnika I wojny światowej.

Ostatni z autorów Andrzej Walczewski opisał życie Stanisława Kowalskiego, kierownika szkoły w Przysieku, nauczyciela w Górsku, działacza niepodległościowego i Feliksa Witkowskiego, podchor. rezerwy działacza niepodległościowego, kierownika PSP w Pędzewie, prezesa OSP w tej miejscowości, nauczyciela w Biskupicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska